2. el piyasasının derdi yetkisiz satıcılar

2. el piyasasının derdi yetkisiz satıcılar

access_time20 Haziran 2020 09:32
Talebe karşı sıfır otomobil olmaması nedeniyle 2. elde yaşanan hareketliliği fırsata çevirmek isteyen birçok kişi, işi olmamasına rağmen araç alıp satmaya başladı. Bunu önleyecek kanun geçen 2018’de çıktı fakat uygulamaya girmesi 2.5 yıldır erteleniyor

Korona virüs sonrası normalleşme adımları kapsamında taşıt kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte 350 milyar TL'lik hacme ulaşan 2. el araç piyasasında ciddi bir hareketlenme yaşandı. Talebe rağmen istenildiği kadar sıfır araç olmaması sonucu 2. elde yaşanan bu hareketliliği fırsata çevirmek isteyen birçok kişi de ticari işi olmamasına rağmen araç alıp satmaya başladı.

Sözcü’nün haberine göre bu durum 2. el araç fiyatlarını yükseltirken, araçların resmen karaborsaya düşmesini sağladı.

2018'de yayınlandı

Aslında buna çözüm olarak Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanıp, 13 Şubat 2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, 8 Eylül 2018, 10 Ağustos 2019 ve 27 Aralık 2019 tarihlerinde revize edilen, “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında oto alım satımı yapmak için “Yetki Belgesi” zorunlu hale getirilmişti.

Böylece, yetki belgesi olmayan kişiler galericilik mesleğini yapamayacaktı. Ama nedendir bilinmez bu yönetmelik bir türlü uygulamaya geçemedi. Yönetmeliğin uygulamaya geçme tarihi önce Aralık 2019'a ertelenmiş ardından bu süre de 31 Ağustos 2020'ye çekilmişti.

Şimdi herkes hem bunun sebebini arıyor hem de 1 Eylül'den sonra yetki belgesinin devreye girmesiyle artık kasabın, manavın veya ticari faaliyetleri farklı olan kişilerin araç alıp satımı yapamamasını bekliyor.

8 milyonluk pazar

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, yönetmeliğin artık uzamaması ve 1 Eylül'de başlaması gerektiğini belirterek, “2. elde düzen ve kurallar uygulanmadan sorunlar ortadan kalkmaz.
Yılda 8 milyonu aşkın aracın 2. elde satıldığı ve ulaşılan toplam işlem hacminin 350 milyar lirayı bulduğu unutulmamalı” açıklamasını yaptı. Yetkililer bu yönetmeliğin sadece başlangıç olduğunu, sistemin kalanının topyekûn değişmesi gerektiğini de hatırlatıyor.

Yeterlilik belgesi nasıl alınıyor?

Ertelenen yönetmelikte aslında 2. el oto alım satımları için devlet, yetkili ekspertizlere sorumluluk getiriyor. Yetki belgesi ve TSE belgesi olan ekspertizlerden alınan araçların tüketiciye satılmış olması hedefleniyor. Bu yönetmelikte bir diğer değişim de araç alım satımı yapan esnafı ilgilendiriyor. İkinci el yönetmeliğine göre motorlu kara taşıtı ticareti yapan vergi levhalı olan insanların meslekî yeterlilik ve yetki belgesi alması gerekiyor.

Yetki belgesi almak için gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün; on sekiz yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu olması, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması, konkordato ilan etmemiş olması gibi şartlar aranıyor.

Otomobil satışları Avrupa'da azalırken Türkiye'de arttı

 

Ehliyette yeni dönem

 

Araç muayenesi soyguna dönüştü

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

İkinci el otomobilde fiyatların durgunlaşacağı tarih

İkinci el otomobilde fiyatların durgunlaşacağı tarih

access_time09 Temmuz 2020 12:25

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, 2-3 ay sonra taşların daha da yerine oturmasını beklediğini ve araç bulunurluğunun...

İkinci el online oto pazarında fiyat artışları sürüyor

İkinci el online oto pazarında fiyat artışları sürüyor

access_time09 Temmuz 2020 12:18

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarı, yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 12 artarken, fiyatlar haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 7,4 ve geçen...

İnternet üzerinden araç satın alacaklara uyarı

İnternet üzerinden araç satın alacaklara uyarı

access_time30 Haziran 2020 08:45

Kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketleri sonrası piyasanın hareketlendiğini ve ikinci el araç ticaretinin hız kazandığını ifade eden MASFED Genel Başkanı Aydın...

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Eylül sonrası...

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Eylül sonrası...

access_time28 Haziran 2020 13:40

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, yaptığı açıklamada, şu anda sıfır araca karşı bir satın alma iştahı olduğunu, bunun da uygun faiz ortamı ve şu andaki kur seviyelerinden...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)