27 bin aracı geri çağıracaklar!

27 bin aracı geri çağıracaklar!

access_time10 Ekim 2018 11:21
Kia, elektrik sisteminden yangın çıkma olasılığı nedeniyle Niro model 27 bin hibrit aracını geri çağırma kararı aldı

Güney Kore'nin otomobil devlerinden biri olan Kia, elektrik sisteminden yangın çıkma olasılığı nedeniyle Niro model 27 bin hibrit aracını geri çağırma kararı aldı.

Tüm araçlar 1 Aralık 2016 ve 11 Eylül 2017 tarihlerinde üretilmiş olan Niro araçları. Kia, 27 binden fazla araç çağırmış olmasına rağmen problemli araçların oranının yüzde 1’den de az olacağını tahmin ediyor. Yine de güvenlik nedeniyle böyle bir adım attıkları için tebrik etmek gerek.

Araçlarda oluşabilecek sorunun güç rölesi düzeneğinden kaynaklandığı da gelen bilgiler arasında.  Ana rölenin kontakları arasında geniş bir bağlantıya sahip olmaması haliyle devrenin direncini artırıyor ve ısı oluşmasıne neden oluyor. Bu da yangın çıkma ihtimalini artırıyor.

Sorun aracın panelinde bir uyarı ışığının yanmasına veya aracın çalışmamasına da neden olabiliyor. Peki bu sorun nasıl çözümlenecek? İlk seçenek olarak teknisyenler; Eğer güç rölesi ısı kaynaklı bir hasar oluşumu göstermezse bayi yalnızca ana röleyi değiştirecek. Eğer ısı kaynaklı bir hasar oluşursa da tüm güç rölesi düzeneği değiştirilecek.

Tüm bu değişim masrafları tabii ki de firma tarafından sağlanacak. Yani şoförün cebinden herhangi bir ücret çıkmış olmayacak. Şüphelenen araçlar ile ilgili olarak araştırma yürüten Kia, bu tarihler arasında araç satın alımı gerçekleştiren sürücülere bir bildirim yollayacak.(Teknolojioku/Ünsal Sarıtoprak)

Kia rakiplerini geride bıraktı

 

Kia'nın küçük hibrit SUV'u satışa çıktı

 

Hyundai ve Kia'dan büyük geri çağırma

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Generali'den güvenli araç kullanımı için 7 öneri

Generali'den güvenli araç kullanımı için 7 öneri

access_time21 Şubat 2019 16:13

Türkiye’de 150 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen sigorta kuruluşlarından olan Generali Sigorta, güvenli sürüş için olmazsa olmaz noktaları araç...

Tesla'da son 3 yılda ayrılan yönetici sayısı 40'ı geçti

Tesla'da son 3 yılda ayrılan yönetici sayısı 40'ı geçti

access_time21 Şubat 2019 13:18

Elektrikli araç sektöründe pazar lideri olan ABD'li şirket Tesla'nın başı işten ayrılan yönetici ve teknik kadroyla dertte.

Yüz tanımalı aracı dünyaya satıyor

Yüz tanımalı aracı dünyaya satıyor

access_time21 Şubat 2019 11:10

Akıllı şehir ve yüz tanıma teknolojilerinde uzmanlaşan yerli mühendislik şirketi Ekin Teknoloji’nin ürünleri Avrupa ve ABD’de kullanılıyor

UBER dosyası yeniden bilirkişiye gönderildi

UBER dosyası yeniden bilirkişiye gönderildi

access_time21 Şubat 2019 09:55

UBER'in yasal olmadığı iddiasıyla açılan davada mahkeme, UBER hizmetlerinin taksi taşımacılığıyla ilgili olup olmadığının belirlenmesi için dava dosyasını 5 kişiden oluşan...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)