6 bin yeni taksi teklifi UKOME’de kabul edilmedi

6 bin yeni taksi teklifi UKOME’de kabul edilmedi

access_time24 Eylül 2020 16:46
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’a yeni 6 bin taksi projesi UKOME tarafından karara bağlanamadan ikinci kez alt komisyona havale edildi.

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının İBB tarafından canlı yayınlanmasına UKOME'de çoğunlukta olan hükümetin temsilcileri Devlet Memurları Kanuna'na aykırı olduğu için itiraz ederek canlı yayın konusunda oylama yapılmasını istedi.

Toplantıya başkanlık yapan Çağlar, toplantıların sekretaryasının İBB tarafından yapıldığına dikkat çekerek şeffaf yönetim ve vatandaşların haber alma özgürlüğüne ilişkin yasal düzenlemeye vurgu yaptı.

Çağlar, toplantının canlı yayınlanmasına ilişkin teklifinin oylanmasını gündeme almayacaklarını açıkladı ve toplantı canlı olarak yayınlandı.

6 BİN YENİ TAKSİ

Toplantıda İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün daha önce alt komisyona gönderilen yeni taksi plakası teklifi görüşüldü. Oya sunulan teklifte mevcut 17 bin 395 taksiye sayının yetersiz olması nedeniyle ilk etapta 6 bin yeni daha eklenmesi önerildi.

Teklifte, İTÜ'nün yaptığı çalışmaya göre İstanbul'un ihtiyaç duyduğu taksi sayısının 40 bin olduğu da belirtildi.

ESNAF VE HÜKÜMET TEMSİLCİLER KARŞI ÇIKTI

Taksi esnafı temsilcileri öneriye karşı çıkarak “İBB bizi yönetebilir ama mevcut koşullarımız iyileştirilmeden taksi sayısının arttırılması esnafın hakkının gasp edilmesi anlamına geliyor. Pandemi nedeniyle ekonomik olarak zor günler geçiriyoruz” dediler.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanvekili Veli Yurt da yaptığı konuşmada corona nedeniyle taksicilerin büyük risk altında olduğuna dikkat çekerek oda başkanının da hastanede tedavi gördüğünü söyledi.

Esnaf temsilcileri 17 bin 395 taksinin verimli çalışamadığını, taksici ile müşterinin buluşturulamadığını dile getirdiler. Mobil uygulamaya geçirilerek taksici ve müşterinin buluşmasının sağlanması ardından arz-talep analizinin yapılması ve yeni taksiye ihtiyaç olup olmadığının bu şekilde belirlenmesi istendi.

Minibüsçüler Odası temsilcileri de İstanbul'da 6 bin minibüs olduğunu 3 binin pandemi nedeniyle çalışamaz durumda olduğunu belirtip minibüs plakalarının taksi plakasına çevrilmesini önerdi.

Hükümeti temsil eden üyeler de teklifte yer verilen İTÜ raporunun üniversiteye ait olmadığını daha önce İBB tarafından hazırlandığını savundu. Ayrıca bu konuda çalıştay yapılması önerildi.

“KAMUNUN İŞLETTİĞİ BİR TAKSİ SİSTEMİ”

Eleştirilere yanıt veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, daha önce İBB'nin 2016 yılında yaptığı çalışmada da aynı rakamın ihtiyaç olarak ortaya çıktığını belirtti.

UKOME'nin sadece yeni taksi sayısını belirleyeceğini sistemin nasıl işleyeceğine İBB Meclisi ya da encümende karar verileceğini kaydeden Demir “Taksi plakaları kamunun elinde kalacak.

Özel kişilere satılmayacak, rant sağlanmasının önüne geçilecek. Amaç kamunun işlettiği bir taksi sistemi ortaya koyarak kaliteyi yükseltmek” dedi. Teklif tartışmaların ardından tekrar alt komisyona havale edildi.

(Sözcü)

Ağustos ayında en çok satılan ikinci el otomobil modelleri belli oldu

Türkiye Ralli Şampiyonası Marmaris’te başladı

Avrasya Tüneli'ne trafiği yüzde 90 azaltacak sistem

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ford ve Volkswagen'in Kocaeli fabrikası bilmecesi

Ford ve Volkswagen'in Kocaeli fabrikası bilmecesi

access_time21 Ekim 2020 12:47

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu, "Yaklaşık 800 milyon euro'luk dev yatırımın adresi Türkiye oldu. 110 dönüm arazi üzerinde dev tesis kurulacak. Fabrikada zemin etüdü...

Otomobil ihracatı tam gaz yoluna devam ediyor

Otomobil ihracatı tam gaz yoluna devam ediyor

access_time21 Ekim 2020 11:32

Yılın ilk 9 ayında otomotiv firmaları 110 ülkeye 6 milyar 408 milyon dolarlık binek otomobil ihraç etti.

İBB, yeni taksi yönetim modelini kamuoyuna tanıttı

İBB, yeni taksi yönetim modelini kamuoyuna tanıttı

access_time20 Ekim 2020 15:50

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kente 6 bin yeni taksi kazandırılmasını içeren yeni taksi sisteminin ayrıntılarını meslek temsilcilerine tanıttı. Boykot kararı alan...

TOGG'un iş ortağı dünyanın 1 numarası

TOGG'un iş ortağı dünyanın 1 numarası

access_time20 Ekim 2020 14:06

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile Farasis, Li-Ion batarya üretimi konusunda anlaşmaya vardı. Bu gelişme sonrasında Farasis şirketi hakkındaki detaylar merak konusu...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)