Akaryakıt istasyonları bayramda kapanabilecek

Akaryakıt istasyonları bayramda kapanabilecek

access_time15 Şubat 2018 14:16
EPDK, akaryakıt istasyonlarının bayram tatili süresince hizmete ara verebileceklerini açıkladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) sorusuna verdiği yanıtta, bayram tatillerinde belediyelerin özel çalışma harcı talep etmesinin mevzuata aykırı olmadığını; istasyonların da buna karşı tatil süresince kapanabileceğini bildirdi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, "İstasyon sahipleri artık isterlerse ceza kaygısı taşımadan bayramlarda hizmete ara verebilecek. Bu karar sektör adına önemli bir adımdır ama mevcut piyasa koşullarında uygulanabilir değildir" dedi.

Büyükşehir belediyelerinin "tatil" kavramını hafta sonu ve ulusal dini bayram tatilleri diye ayrı tutarak sadece bayram tatillerine özel ruhsat talep etmesi üzerine EPGİS, EPDK'ya istasyonların tatillerde hizmete ara verip veremeyeceğini sordu. EPDK, EPGİS'e verdiği yanıtta, mevzuat hükümleri gereğince bayram tatillerinde istasyonların kapalı tutulması durumunun, ulusal güvenliği veya kamu düzenini tehdit amaçlı, uyumlu eylem veya piyasanın sağlıklı ve düzenli işlemesini engelleyici nitelikte olmadığını belirtti. EPDK'nın verdiği bilgiye göre akaryakıt istasyonları, 1240 sayılı Kurul kararında yer alan yükümlülüklerini (veri kaybı oluşmaması, izinsiz müdahale olmaması, çevrim içi olma durumu vs.) yerine getirdiği müddetçe, bayram tatili süresince hizmete ara verebilecekler.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, yaptığı açıklamada istasyon sahiplerinin artık isterlerse ceza kaygısı taşımadan bayramlarda hizmete ara verebileceklerini belirterek, "Bu durum, bayi hakları ve sendikal kazanım adına güçlü bir adımdır" dedi. Aktaş, bununla birlikte fiiliyatta bu durumu uygulamanın zor olacağını belirterek şunları söyledi:

"Uygulanması güç"

"Büyükşehir belediyelerinin tatil kavramını hafta sonu ve ulusal - dini bayramlar tatilleri diye ikiye ayırarak sadece ulusal ve dini bayram günlerine özel çalışma harcı talep etmesini EPDK'ya taşıyıp, söz konusu dönemlerde çalışma zorunluluğumuzun bulunup bulunmadığıyla ilgili net görüşlerini talep etmiştik. Bu talebimizi inceleyen EPDK otomasyon sistemlerini aktif (online) tutmak şartı ile ulusal ve dini bayram günlerinde istasyonlarımızı kapatabileceğimizi sendikamıza resmen bildirmiştir.

Bu karar sosyal devlet adına son derece yerinde bir karar olmakla birlikte, pratikte uygulanabilir değildir. Şayet üyelerini bağlayıcı kararlar alan bir oda sistemimiz olsaydı maliyet altı satış yapanları denetleyebilir ve tatil dönemleriyle ilgili tüm sektörü bağlayıcı kararlar verebilirdik. Maliyet altı satışların çok yoğun biçimde sürdüğü bir ortamda bu kararı uygulamak çok güçtür."

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Araç muayene çetesi çökertildi

Araç muayene çetesi çökertildi

access_time28 Ekim 2020 09:00

Yıllık 2 milyon lira vurgun yapan 'araç muayene' çetesi çökertildi.

TÜİK: Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %101,6 arttı

TÜİK: Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %101,6 arttı

access_time27 Ekim 2020 10:27

Eylül'de trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı aylık %1,8, yıllık %101,6 arttı.

BM raporu: Afrika, gelişmiş ülkelerin araç çöplüğüne dönüşüyor

BM raporu: Afrika, gelişmiş ülkelerin araç çöplüğüne dönüşüyor

access_time27 Ekim 2020 09:11

BM hazırladığı raporda, Avrupa ülkeleri, ABD ve Japonya'da kullanılmış, ikinci el araçların yüzde 40'ından fazlasının Afrika ülkelerine ihraç edildiğini...

Erdoğan: Fransız ürünlerini satın almayın

Erdoğan: Fransız ürünlerini satın almayın

access_time26 Ekim 2020 15:37

Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi sirayet ettiğini görüyoruz. Ben milletime...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)