Almanya'da Volkswagen davası başladı

Almanya'da Volkswagen davası başladı

access_time01 Ekim 2019 06:33
Almanya'da otomotiv devine karşı yaklaşık 450 bin kişinin açtığı tarihi davanın ilk duruşması yapıldı

Almanya'da yüz binlerce kişi, dizel otomobillerin emisyon testlerinde sahtecilik yaptığı gerekçesiyle otomotiv devi Volkswagen'e karşı toplu tazminat davası açtı. Davanın yıllarca sürmesi bekleniyor.

Ülke tarihinde bir ilk olan toplu davanın ilk duruşması bugün şirketin merkez ofisinin bulunduğu Wolfsburg kenti yakınlarındaki Braunschweig'de yapıldı.

2015'te ortaya çıkan skandalın şirkete maliyeti bugüne dek 30 milyar Euro'yu aştı.

Davacıları temsil eden tüketici hakları grubu VZBV, Volkswagen'in emisyon testi sonuçlarını olduğundan farklı göstererek tüketicileri bilerek yanılttığını ifade ediyor.

Şirketin avukatları ise davanın 4 yıl sürebileceğini ve üst mahkemeye intikali sonrası reddedileceğini söylüyor.

"Dizelgate" skandalı olarak da bilinen olayın ardından, mağdurlara kolaylık sağlamak üzere, ABD'de yaygın olan toplu dava yolunun Almanya'da da ilk kez uygulanmasına karar verildi.

Milyarlarca dolar tazminat

Skandalın ardından Volkswagen, ABD'ye satılan 500 bin otomobili geri alarak 25 milyar dolar ödeme yapmayı kabul etti.

Avustralya'da ise otomobil başına 1400 Avustralya doları üzerinden toplam 127 milyon dolar ödeme yapıldı.

Geçen hafta Volkswagen'in eski ve yeni yöneticileri, dizel emisyon skandalı ile ilgili olarak, yatırımcılara yeterince erken uyarıda bulunmadıkları gerekçesiyle piyasa manipülasyonu ile suçlandı.

Skandal nasıl ortaya çıktı?

Volkswagen, ABD'deki dizel emisyon testlerinde yasa dışı bir şekilde yanıltıcı bir program kullandığını ilk kez Eylül 2015'te kabul etmişti.

2009-2015 yılları arasında ABD'de satılan 600 bin ve dünya çapında satılan milyonlarca araca yerleştirilen cihazlarla, bu araçların yollarda gerçek performanslarından daha iyi sonuç vermeleri sağlanmıştı.

Ancak ABD'deki Virgina Üniversitesi'nde yapılan emisyon araştırmalarında farklı sonuçlar alınınca skandal ortaya çıkmış, Almanya ve diğer ülkelerde soruşturmalar açılmıştı.

Mart ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), emisyon skandalından dolayı "devasa sahtecilik" suçlamasıyla Volkswagen'e ve şirketin eski CEO'su Martin Winterkorn'a karşı dava açmıştı.

SEC'ye göre Volkswagen, emisyon testinde sahtecilik yaptığını gizleyerek milyarlarca dolarlık tahvil ve bono ile yatırımcıları yanlış yönlendirmişti. (BBC Türkçe)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomobilinizi hijyenik tutmanın ipuçları

Otomobilinizi hijyenik tutmanın ipuçları

access_time01 Haziran 2020 13:41

Kovid-19 pandemisi hepimizin hayatını ve yaşam düzenini etkilerken, aynı zamanda temas ettiğimiz noktaları daha temiz ve hijyenik hale getirme yolları konusunda da...

Otomotiv yan sanayi sektöründe 28 bin kişi işsiz kalabilir

Otomotiv yan sanayi sektöründe 28 bin kişi işsiz kalabilir

access_time31 Mayıs 2020 16:06

Pandemi sürecinin yarattığı etkiyle birlikte otomotiv tedarik sanayinde çalışan 200 bin kişinin yaklaşık 28 bininin yıl sonuna kadar işten çıkartılabileceği...

2 milyar euroluk tasarruf planı

2 milyar euroluk tasarruf planı

access_time29 Mayıs 2020 17:48

Renault Grubu, üç yıl içinde sabit giderlerini 2 milyar eurodan fazla azaltmaya yönelik plan taslağını sundu.

Volkswagen Çinli ortağını satın alıyor

Volkswagen Çinli ortağını satın alıyor

access_time29 Mayıs 2020 14:31

Volkswagen elektrikli araç üretimi için Çin'de toplam 2,1 milyar euroluk yatırım yapacak. Ortağı JAC Motors'un yüzde 50'sini satın alacağını duyuran Alman devi, ilk kez Çinli bir...

YORUM YAP

YORUMLAR (4)

 • Ecevit Çalımbay01 Ekim 2019 22:33Sağlam bir ceza yiyecekleri kesimn

  (%0) (%0)
 • can01 Ekim 2019 21:29bakalım kim kazanacak bu tartışmayı

  (%0) (%0)
 • Fatih Ekmen01 Ekim 2019 09:04Türkiye'ye giren Woksvagen araçlar içinde Dava açılsın Sayın baromuz buna öncülük etsin saygılarımla

  (%0) (%0)
 • Fatih Ekmen01 Ekim 2019 09:04Türkiye'ye giren Woksvagen araçlar içinde Dava açılsın Sayın baromuz buna öncülük etsin saygılarımla

  (%0) (%0)