Araç kiralamaya turizm dopingi

Araç kiralamaya turizm dopingi

access_time03 Haziran 2019 11:00
Türkiye’de günlük kiralama ihtiyacı 45 bin adetlik araçla karşılanıyor. Bugünlerde araç kiralamaya turizmin etkisi ile talep yağıyor. Yaz için araç kiralama rezervasyonları katlanmış durumda.

Turizmde geçen yıl başlayan ve bu yıl da rekorlarla devem etmesi beklenen iyileşme, yan sektörlere de yarıyor. Bunların başında gelenlerden birisi ise günlük araç kiralama pazarı. Turizmin güçlü olmasının, turizmi seyahat ile destekleyen bir hizmet olan günlük kiralamayı da güçlendirdiğini belirten Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, özellikle hazirandan itibaren 4 aylık dönemde araç kiralama rezervasyonlarında geçen yıla göre artış olduğunu söyledi.

GÜNLÜK 45 BİN ADET

Posta'dan Gülten Uğurlu'nun haberine göre; Türkiye’de günlük kiralamada 45 bin adetlik bir araç parkının bulunduğunu belirten Özarslan Tangün, “82 milyon nüfusumuz var. Türkiye’ye bu yıl 40 milyon turist gelecek. Türk Hava Yolları (THY) 75 milyon yolcu taşıyor. Aslında bunlara baktığınızda sektörün büyüme açısından potansiyeli yüksek. Türkiye’de bireysel araç kiralama parkının 150-200 bin adete çıkması çok zor değil. 4-5 kat büyümesi gerekiyor ama turizmdeki ‘her şey dahil’ hizmeti bunu olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

HIZLI BÜYÜYOR

Günlük araç kiralamada dünyanın en büyük şirketi Enterprise’ı 2014 yılında Türkiye’ye getirdiklerini belirten Özarslan Tangün, “Her yıl sektör yüzde 10-15 büyürken, şirketimiz bunun 4-5 katı büyüdü. Bunda hem Enterprise’in globaldeki gücü hem de bizim lokaldeki yaptığımız işbirlikleri çok önemli rol oynadı. Örneğin, THY ile anlaşmamız sayesinde hem yurt dışında hem de yurt içi uçuşlarda müşteri geliyor. THY, araç kiralama için yolcularını bize yönlendiriyor” dedi.

YÜZDE 80 CİRO ARTIŞI

Filolarında 9 bin araç bulunduğunu belirten Özarslan Tangün, yüzde 20’lik pazar payına sahip olduklarını söyledi. Turizmdeki iyileşme sayesinde 2018 cirolarını yüzde 80 büyüttüklerini belirten Özarslan Tangün, “Yurtdışından Türkiye’ye gelen misafirlerimizin cirosundaki artış yüzde 120’ye vardı. Enterprise’ın 95 ülkede operasyonu var ve biz buralardan önemli miktarlarda rezervasyon alıyoruz. Ayrıca broker, tur operatör ve online seyahat acenteleri ile de çalışıyoruz” diye konuştu.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

PSA: Avrupa otomobil pazarı 2020'de yüzde 3 daralacak

PSA: Avrupa otomobil pazarı 2020'de yüzde 3 daralacak

access_time26 Şubat 2020 12:09

PSA Group, otomobil pazarının 2020 yılında Avrupa'da yüzde 3, Rusya'da yüzde 2 daralacağını öngörüyor

Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

access_time26 Şubat 2020 10:55

ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın iki yıl önce Kaliforniya'da kaza yaparak ölen sürücüsünün, otomobil yarı otomatik pilot konumundayken...

Avrupa otomotiv pazarı ocakta yüzde 7,7 daraldı

Avrupa otomotiv pazarı ocakta yüzde 7,7 daraldı

access_time25 Şubat 2020 15:32

Avrupa otomotiv pazarı, 2020 yılı ocak ayında yüzde 7,7 daralırken, satışlar 1 milyon 321 bin 837'ye geriledi

İşte İstanbul'da en çok kaza yapılan yollar

İşte İstanbul'da en çok kaza yapılan yollar

access_time25 Şubat 2020 14:46

İstanbul'da ölümlü ve yaralamalı kazanın meydana geldiği 10 "kaza sıcak noktası’’ tespit edildi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)