Araç kiralamaya turizm dopingi

Araç kiralamaya turizm dopingi

access_time03 Haziran 2019 11:00
Türkiye’de günlük kiralama ihtiyacı 45 bin adetlik araçla karşılanıyor. Bugünlerde araç kiralamaya turizmin etkisi ile talep yağıyor. Yaz için araç kiralama rezervasyonları katlanmış durumda.

Turizmde geçen yıl başlayan ve bu yıl da rekorlarla devem etmesi beklenen iyileşme, yan sektörlere de yarıyor. Bunların başında gelenlerden birisi ise günlük araç kiralama pazarı. Turizmin güçlü olmasının, turizmi seyahat ile destekleyen bir hizmet olan günlük kiralamayı da güçlendirdiğini belirten Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, özellikle hazirandan itibaren 4 aylık dönemde araç kiralama rezervasyonlarında geçen yıla göre artış olduğunu söyledi.

GÜNLÜK 45 BİN ADET

Posta'dan Gülten Uğurlu'nun haberine göre; Türkiye’de günlük kiralamada 45 bin adetlik bir araç parkının bulunduğunu belirten Özarslan Tangün, “82 milyon nüfusumuz var. Türkiye’ye bu yıl 40 milyon turist gelecek. Türk Hava Yolları (THY) 75 milyon yolcu taşıyor. Aslında bunlara baktığınızda sektörün büyüme açısından potansiyeli yüksek. Türkiye’de bireysel araç kiralama parkının 150-200 bin adete çıkması çok zor değil. 4-5 kat büyümesi gerekiyor ama turizmdeki ‘her şey dahil’ hizmeti bunu olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

HIZLI BÜYÜYOR

Günlük araç kiralamada dünyanın en büyük şirketi Enterprise’ı 2014 yılında Türkiye’ye getirdiklerini belirten Özarslan Tangün, “Her yıl sektör yüzde 10-15 büyürken, şirketimiz bunun 4-5 katı büyüdü. Bunda hem Enterprise’in globaldeki gücü hem de bizim lokaldeki yaptığımız işbirlikleri çok önemli rol oynadı. Örneğin, THY ile anlaşmamız sayesinde hem yurt dışında hem de yurt içi uçuşlarda müşteri geliyor. THY, araç kiralama için yolcularını bize yönlendiriyor” dedi.

YÜZDE 80 CİRO ARTIŞI

Filolarında 9 bin araç bulunduğunu belirten Özarslan Tangün, yüzde 20’lik pazar payına sahip olduklarını söyledi. Turizmdeki iyileşme sayesinde 2018 cirolarını yüzde 80 büyüttüklerini belirten Özarslan Tangün, “Yurtdışından Türkiye’ye gelen misafirlerimizin cirosundaki artış yüzde 120’ye vardı. Enterprise’ın 95 ülkede operasyonu var ve biz buralardan önemli miktarlarda rezervasyon alıyoruz. Ayrıca broker, tur operatör ve online seyahat acenteleri ile de çalışıyoruz” diye konuştu.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Benzinde 12 kuruş indirim

Benzinde 12 kuruş indirim

access_time23 Ekim 2020 16:32

Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 12 kuruş indirime gidilecek.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

access_time23 Ekim 2020 12:25

Başkan Ramazan Şimşek'ten taksilere sosyal mesafe önlemi

 İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

access_time23 Ekim 2020 10:44

Brexit sonrası İngiltere yıllık 20 milyar dolarlık ticaret yaptığı Japonya ile yeni gümrük tarifeleri üzerinde anlaşmaya vardı.

Bu gece benzine indirim geliyor

Bu gece benzine indirim geliyor

access_time23 Ekim 2020 09:28

Benzin fiyatlarına bu gece yarısı pompaya yansımak üzere 12 kuruş indirim geliyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)