Avrupa'da otomobil pazarı yüzde 10'a yakın büyüdü

Avrupa'da otomobil pazarı yüzde 10'a yakın büyüdü

access_time17 Mayıs 2018 11:42
Avrupa otomobil pazarı nisan ayında yüzde 9.6 büyüdü. Aynı dönem satışları en çok artıran markalar Toyota, Hyundai ve Ford oldu

Türkiye otomotiv ana sanayinin başlıca ihraç pazarı olan Avrupa'da otomobil satışları nisan ayında fazla çalışma günü sayısının da verdiği destekle geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9.6 arttı. Satışları en çok artıran üreticiler Toyota, Hyundai ve Ford oldu.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin (ACEA) verilerine göre Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği'nde (EFTA) otomobil satışları geçen yıl Nisan ayındaki bin 231 milyon adet düzeyinden bin 349 milyon adete yükseldi.

Satışlardaki artışta Paskalya tatilinin zamanlaması sayesinde bayilerin nisan ayında daha fazla gün açık olması etkili oldu.

Toyota ve Hyundai satışları sırasıyla yüzde 20.3 ve yüzde 15.3 artarken, Ford'un satışları yüzde 14, Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen'in satışları yüzde 13.1 arttı.

Renault'nun satışları yüzde 10 artarken, Peugeout satışları yüzde 15.3, Citroen'in satışları yüzde 6.9 arttı.

Fiat Chrysler satışları ana Fiat markasındaki yüzde 4.5 düşüş nedeniyle sadece yüzde 2.3 yükselerek pazara kıyasla daha düşük performans gösterdi.

İkinci el otomobilde fırsat zamanı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Volkswagen'den şok İran kararı

Volkswagen'den şok İran kararı

access_time20 Eylül 2018 12:38

Alman otomotiv devi Volkswagen, ABD'nin Tahran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımlar nedeniyle İran'daki faaliyetlerinin büyük bir kısmını durduracak.

Renault-Nissan-Mitsubishi ve Google güçlerini birleştiriyor

Renault-Nissan-Mitsubishi ve Google güçlerini birleştiriyor

access_time20 Eylül 2018 09:47

Renault, Nissan ve Mitsubishi, araçlarını akıllı bilgi eğlence sistemleriyle donatmak amacıyla Google ile küresel bir anlaşmaya imza atıyor.

İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

access_time19 Eylül 2018 20:51

Küçükçekmece'deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde yarın düzenlenecek "Evrensel Aşura Matem Merasimi" nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak

Trafik cezalarında yeni dönem resmen başladı!

Trafik cezalarında yeni dönem resmen başladı!

access_time19 Eylül 2018 17:12

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce (İBB) kurulan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce kullanılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) çerçevesinde, kamerayla tespit edilen ihlallere...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)