Avrupa'daki ÖTV olsa pazar 1.5 milyona çıkar

Avrupa'daki ÖTV olsa pazar 1.5 milyona çıkar

access_time24 Mayıs 2015 12:09
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO'su Bozkurt, "ÖTV'nin Avrupa ülkeleri seviyelerinde olması bu rakamı 1,5 milyona yükseltebilir" dedi
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, Türkiye otomotiv pazarının potansiyelinin 1 milyonun üzerinde olduğunu belirterek, "ÖTV'nin Avrupa ülkeleri seviyelerinde olması halinde bu rakam 1,5 milyon seviyesine yükselebilir" dedi.

Bozkurt, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, 2015'in ilk dört ayında otomotiv pazarındaki satışlarda 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 57'lik artış olduğunu, Toyota olarak ise bu dönemde pazardan daha yüksek bir satış gerçekleştirdiklerini söyledi.

Otomotiv satışlarının 2015 yılında 900 bin bandında kapanacağını öngördüklerini aktaran Bozkurt, "Sektörümüzdeki bu hızlı trendin Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerle ilgili açıklamalarına bağlı olarak eylül ayına kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Eğer Fed açıklamaları olumsuz olursa pazar son 3 ay bundan dolayı hızını kaybedebilir" diye konuştu.

Türkiye'deki nüfus, yaş ortalaması, milli gelir, faiz oranları gibi bileşenler değerlendirildiğinde toplam pazar potansiyelinin 1 milyonun üzerinde olduğuna işaret eden Bozkurt, Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) Avrupa ülkeleri seviyelerinde olması halinde bu rakamın 1,5 milyon seviyesine yükselebileceğini dile getirdi.

'Başbakan Davutoğlu'nun ÖTV açıklaması pazarı hareketlendirecek'
Ali Haydar Bozkurt, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 sonuna kadar yenileyenlerin ÖTV'sini karşılayacakları yönündeki açıklamalarının, otomotiv sektörüne pozitif olarak yansıyacağını ve ticari araç pazarını hareketlendireceğini söyledi. 

"Eylemlerin, herkesi tatmin edecek bir anlaşmayla çözülmesini diliyorum"

Ali Haydar Bozkurt, Bursa'daki otomotiv işçilerinin eylemlerinin ülke ekonomisini ve sektörün ihracatını etkilenmemesi açısından herkesi tatmin edecek bir anlaşmayla çözülmesi dileğinde bulundu.

Türkiye için lokomotif sektörlerden olan otomotiv sektörünün yarattığı katma değer açısından konunun önemine dikkati çeken Bozkurt, "Ayrıca bu durumdan otomotiv yan sanayi de etkilenmektedir. Konunun biran önce sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulması sektörümüz açısından yararlı ve yerinde olacaktır" yorumunu yaptı.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

TOGG'dan batarya açıklaması

TOGG'dan batarya açıklaması

access_time20 Ekim 2020 10:54

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, yerli otomobilin batarya modülü ve paketi Türkiye'de üretilecek

Otomobil pazarında devasa büyüme

Otomobil pazarında devasa büyüme

access_time19 Ekim 2020 17:00

İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, korona salgınında gösterdiği...

Almanya'dan TOGG'a övgü

Almanya'dan TOGG'a övgü

access_time18 Ekim 2020 17:07

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yaptı.

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

access_time18 Ekim 2020 12:31

Pandeminin başında düşüşe geçen otomotiv sektörü, hızlı bir şekilde toparlandı. Satışların yanı sıra ihracatta da öne çıkan otomotiv sanayisinin, bundan sonraki seyrini...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)