Batı Avrupa’da büyüme planlarını erkene aldı

Batı Avrupa’da büyüme planlarını erkene aldı

access_time07 Ekim 2019 09:37
Ford Otosan'ın ağır ticari araç markası Ford Trucks, global marka olma yolunda hızla ilerliyor.

Bayilik ve distribütörlük yapılanmasını Ortadoğu, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa'da geliştiren Ford Trucks, "Uluslararası Yılın Kamyonu" ödülüyle birlikte yeni bir aşamaya geçti. Batı Avrupa ülkelerinden gördüğü yoğun ilgi üzerine bu pazarlardaki yapılanmasını öne çekti. Geçen hafta Portekiz ve İspanya'da arka arkaya bayi açılışları gerçekleştiren Ford Trucks, Batı Avrupa pazarına hızlı bir giriş yaptı. Bu yıl içinde İtalya'daki distribütörlük yapılanmasını tamamlamayı planlayan Ford Trucks'ın, sonrasında öncelikli hedef pazarları Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg. Ancak, Ford Trucks'ın ana hedefi Tüm Avrupa'ya yayılmak. Portekiz ve İspanya'daki bayi açılışlarında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şu anda Asya, Afrika ve Avrupa olmak üzere 3 kıtada bayilik ve distribütörlük ağı kurduklarını söyledi. 2019 sonuna kadar 44 ülkede faaliyet göstereceklerini anlatan Yenigün, sıfırdan Türkiye'de geliştirilen F-MAX'ın global büyüme planlarında hızlandırıcı bir etki yaptığına dikkat çekti.

2023 HEDEFİ 80 ÜLKE

Yenigün, şöyle devam etti: "F-MAX'in gördüğü ilgi üzerine global büyüme planlarımızı gözden geçirdik. Hedefimizi 2023 sonu itibariyle 80'i aşan ülkede var olmak üzere bir adım öteye taşıdık. Batı Avrupa'daki distribütör şirketlerin ve önde gelen filoların da F-MAX'e en kısa sürede ulaşma yönündeki beklentisini gördük. Yetmişe yakın bayilik ve distribütörlük talebi almamız üzerine bölgedeki yapılanma planımızı erkene çektik." Avrupa yollarında yaş ortalaması 11.7 olan 6.3 milyon kamyon bulunduğuna işaret eden Yenigün, yaşlanmakta olan araç filosunun önemli fırsatlar sunduğunu kaydetti. Yenigün hedeflerinin, Ukrayna ve Romanya'da olduğu gibi yeni girecekleri pazarlarda yüzde 5 pazar payına ulaşmak olduğunu ifade etti.

PORTEKIZ VE İSPANYA STRATEJIK ÖNEMDE

Portekiz ve İspanya Ford Trucks'ın Batı Avrupa pazarına giriş yapmasının yanı sıra global rekabetteki gücünü artırması açısından da önemli katkılar sağlayacak. Portekiz'de ilk tesisini Oneshop işbirliğiyle Lizbon'da açan Ford Trucks, 2021'e kadar Porto, Leira, Algarve ve Viseu'da yapılanacak. İspanya'da ise F-Trucks Automotive Hispania ile iş ortaklığı yapıyor. F-Trucks'ın Madrid, Barcelona, La Coruna, Bilbao, Seville, Zaragoza'da 9 tesisi bulunuyor.

400 MILYON DOLARLIK YATIRIM

Son 5 yılda Ford Trucks için yapılan yatırım 400 milyon doları buldu. Bu yatırım içinde Ford F-MAX'in geliştirilmesi, şanzıman, motor, arka aks, boyahane, test pisti için yapılan harcamalar bulunuyor.

7 KIZKARDEŞLE REKABET EDIYOR

Ford Trucks, dev markaların yer aldığı uluslararası çekici pazarının sekizinci markası oldu. Bugün Avrupa'da 7 kız kardeş de denilen Scania, Volvo, DAF, Renault, Man, Mercedes-Benz, Iveco gibi markalarla rekabet ediyor.

(Ufuk Sandık/Sabah)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli otoya ‘niyet’ var, ama...

Elektrikli otoya ‘niyet’ var, ama...

access_time18 Kasım 2019 18:11

Yapılan son araştırmaya göre Türkiye’de kullanıcıların elektrikli araçlara olan ilgisi hızla artarken, altyapı yetersizliği, halen bu ilgiyi eyleme dönüştürme konusunda çekince...

7 ülkeye 10 aylık otomobil ihracatı geçen yılı geçti

7 ülkeye 10 aylık otomobil ihracatı geçen yılı geçti

access_time18 Kasım 2019 11:38

Türkiye otomotiv sektörünün önemli pazarlarından Hollanda, Mısır, Azerbaycan, Irak, İsrail, Sırbistan ve Suudi Arabistan'a 2018 yılında yapılan ihracat, bu senenin 10 ayında...

Japon devi ABD'de 400 bin aracı geri çağırdı

Japon devi ABD'de 400 bin aracı geri çağırdı

access_time18 Kasım 2019 09:20

Nissan, fren yağı sızıntısının yağına neden olması riski yaratan fren sistemi hatası nedeniyle ABD'de yaklaşık 400 bin aracı servislere geri çağırdı.

Yerli otomobil orada üretilecek!

Yerli otomobil orada üretilecek!

access_time18 Kasım 2019 09:07

Türkiye’nin otomobili Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde üretilecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)