Bir aylık grevin GM'ye maliyeti 1 milyon doları aştı

Bir aylık grevin GM'ye maliyeti 1 milyon doları aştı

access_time12 Ekim 2019 07:23
General Motors'ta 16 Eylül'de başlayan grevin şirkete açtığı zarar bir milyon doları aşarken şirketten grevdeki işçilere direkt olarak son bir teklif yapılması sendikaları öfkelendirdi

ABD'nin otomotiv devi General Motors'ta (GM) yaklaşık bir aydır süren grev şirkete pahalıya patlıyor. 1 milyon doları aşan zararın 1.5 milyon dolara da ulaşabileceği ifade edildi. GM’in küresel üretimden sorumlu genel başkan yardımcısı Gerald Johnson tarafından imzalanan ve işçilire doğrudan yeni teklifler sunan mektup sendikalar tarafından tepkiyle karşılandı.

UAW grevi 16 Eylül’de başladı, sendika’nın GM’deki 48 bin üyesi daha yüksek ücret, daha yüksek iş güvenliği, daha büyük kar payı ve sağlık hizmetlerinin korunmasını istedi. 

Mektupta GM'nin ABD'ye yatırmayı planladığı 7 milyar dolar olan teklifinden yaklaşık 9 milyar dolara çıkarıldığı belirtildi. 

Şirket, teklifin ayrıca işçilerin maliyetlerini artırmadan sektör lideri sağlık hizmetlerini koruyarak, ücretlerin ve bir kerelik ödemelerle artan tazminat, sınırsız alt üste artmış kar paylaşımı ve daha önce sunulan 8 bin dolardan daha yüksek bir onay bonusu içerdiğini söyledi.

Teklifte bonus olarak da geçici işçilerin sürkeli istihdama alınacağı ifade edildi. 

Johnson, işçilere yönelik mektubunda “Grev sizin, aileniz, topluluklarımız, şirket, tedarikçilerimiz ve bayilerimiz için çok zor oldu. Birliğe, müşterilerimiz için kaliteli araçlar üretmeye geri dönmesinin kritik önem taşıdığını öğrendim” ifadesini kullandı. 

SENDİKADAN TEPKİ

UAW, yaptığı açıklamada, GM’nin “işçiler pahasına oyun oynadığını” söyledi. UAW’nin GM müzakerecisi Terry Dittes, birliğin medya üzerinden değil, masada pazarlık edeceğini ifade etti. 

UAW'NİN YENİ TEKLİFİ

Bu arada, Cuma günü geç saatlerde UAW, GM’ye anlaşma için yeni bir teklif sundu. Tarafların tartıştığı beş çözülmemiş meseleyi kapsayan teklifle ilgili olarak, “GM, bu teklif kabul ederse geçici bir anlaşmamız olur” denildi. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

access_time13 Temmuz 2020 11:09

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc , spor arazi aracı olan Model Y'nin fiyatında 3,000 dolarlık indirime gitti.

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

access_time13 Temmuz 2020 08:57

Honda, Şekerpınar’daki tesisine tüm teçhizatlarıyla birlikte müşteri arıyor. Honda, 1997 sonunda üretime başladığı Şekerpınar’daki fabrikasını global bir kararla Eylül 2021’de...

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

access_time13 Temmuz 2020 08:06

Alman mühendislik şirketi EDAG, Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde ofis açtı. Şirket ilk projesini TOGG ile gerçekleştirecek. Cosimo De Carlo, “TOGG’un Türkiye ve Avrupa'nın...

Otomotiv üretimi ilk yarıda yüzde 29 daraldı

Otomotiv üretimi ilk yarıda yüzde 29 daraldı

access_time12 Temmuz 2020 13:06

Traktör üretimi hariç toplam otomotiv üretimi, bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 29 azalarak 518 bin 727 adet, toplam otomotiv ihracatı da adet bazında...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)