Çalıntı aracın faturasını istasyona kestiler

Çalıntı aracın faturasını istasyona kestiler

access_time04 Temmuz 2020 13:07
Tüketici Mahkemesi, motor ve şasi numaraları değiştirildiği için ‘change oto’ olarak da ifade edilen çalıntı otomobili, muayene işlemi esnasında fark edemeyen istasyonu haksız buldu.

Bir miktar para biriktiren E. A., ikinci el bir otomobil almaya heveslendi. Günlerce ikinci el otomobil fiyatlarını inceleyen A. bütçesine uygun bir otomobil buldu. Bir e-ticaret sitesinde ilanı verilen otomobilin fiyatı 36.380 TL olarak belirtilmişti. E A. 2013 model bu araç için satıcı ile temasa geçti ve 33 bin liraya anlaştı. E. A., otomobilin devrini almadan önce araç muayene istasyonuna götürdü. Adana Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne kayıtlı otomobil 17 Kasım 2017’de, araç muayene istasyonunun Sancaktepe’deki şubesine götürüldü. İstasyon görevlisi araç için düzenlediği raporda önemli bir kusurunun olmadığını rapor etti. Bu rapor üzerine E. A., herhangi bir sorun olmadığına kanaat getirerek, noterde satış sözleşmesi ile aldı; aynı gün trafik tescilde adına kaydettirdi.

SORUŞTURMADA ÇIKTI

İlandaki fiyatın da altı bir tutara satın aldığı otomobilini kullanmaya başlayan E. A.’nın telefonu, satış işleminden 10 ay sonra acı acı çaldı. Telefonu açan E. A.’ya, karşıdaki ses Asayiş Şube polisi olduğunu söyledi. İlk anda irkilen E. A., sakinleştikten sonra karşıdaki sesin söylediklerini algılamaya başladı. Polis memuru, E. A.’ya, kullanmakta olduğu aracın çalıntı olduğunu, Gebze’de yürütülmekte olan oto hırsızlığı soruşturma dosyasında bu aracın da olduğunu belirtti.

EL KONULDU

Duydukları üzerine şok geçiren E. A., polis memurunun talebi üzerine aracı kendilerine teslim etmek üzere Kocaeli’ne götürdü. Hazırlanan kriminal rapor da, telefonla bilgi veren polis memurunu doğruladı. Aracın motor numarası ile ruhsattaki numara bir birini tutmadığı gibi, şasi numarasının bulunduğu metal parça da sonradan monte edilmişti. Her ne kadar 01 Adana plakası alsa da gerçekte bu araç İstanbul Trafik Tescil Şube’ye kayıtlı 34 plaka çalıntı bir araçtı. E. A.’nın, zar zor para biriktirerek aldığı aracına el konuldu, adına olan tescil kaydı da silindi.

Rapora güvenerek otomobili aldı

E. A. olan bitenin kendi hatası olmadığını, araç muayene istasyonun verdiği rapora güvendiğini belirterek mahkemenin yolunu tuttu. Avukatı İmam Bazan, Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı. Av. Bazan, müvekkilinin ödediği 33 bin liralık ödemenin, faizi ile kendisine ödenmesini istedi. Av. Bazan dava dilekçesinde, aracın motoru üzerinde yazılı numara ile ruhsattaki numaranın birbirini tutmadığının çıplak gözle dahi göründüğünü, istasyon görevlisinin buna dikkat etmediğini kaydetti.

Kayıtlarla uyumluydu

Araç muayene istasyonun bağlı olduğu şirket adına yapılan savunmada ise özetle “Araç üzerinde yapılan incelemede hata bulunamadı. Plaka, motor numarası ve şasi numarası resmi kayıtlarla uyumluydu. Oluşan zarar ile muayene işlemi arasında bir bağ kurulamaz” denildi.

Tüketicinin zararına neden oldu

Yargılama sonrası mahkeme kararını verdi. Tüketicinin açtığı davada haklı olduğunu hükmeden mahkeme kararında şu görüşe yer verdi: “Araç, zorunlu teste tabi tutulan araçlardan biri. Şasi numarasının kontrolü, zorunlu olarak kontrol edilecek parçalar arasında yer alıyor.

Dava konusu araçtaki ayıbın mahiyeti dikkate alındığında, bu işi sürekli yapan ve teknik olarak ayıbı kolayca tespit edebilecek davalı, hizmetini gereği gibi yerine getirmeyerek davacının zararına neden oldu.” E. A.’nın ödediği 33 bin liranın, istasyonunun bağlı olduğu firma tarafından faizi ile ödenmesine karar verildi. Firma avukatı kararın iptali için istinaf mahkemesine gitti. E. A.’nın avukatı ise, kararın onanmasını istedi.

İkinci el araçlarda merdiven altı ekspertiz dolandırıcılığına dikkat

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Türkiye'nin bölünmüş yol ağı 27 bin kilometreyi aştı

Türkiye'nin bölünmüş yol ağı 27 bin kilometreyi aştı

access_time15 Ağustos 2020 17:12

Altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam eden Türkiye'de ulaşım ağının en güçlü öğesi olan karayollarında bölünmüş yol uzunluğu 27 bin 470 kilometreye...

Hidrojen yakıtlı süper otomobil

Hidrojen yakıtlı süper otomobil

access_time14 Ağustos 2020 13:01

Amerika California merkezli Hyperion Motors, hidrojen yakıtlı yeni aracı XP-1 model süper otomobilini tanıttı

Hem tasarımı hem özellikleri dikkat çekiyor: TOGG

Hem tasarımı hem özellikleri dikkat çekiyor: TOGG

access_time14 Ağustos 2020 11:49

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG, yakın gelecekte yollarda olacak. Tanıtımı büyük ilgiyle karşılanan ve özellikleri ile dikkat çeken TOGG, iki SUV, bir MPV, 1 sedan ve 1...

İşte ikinci elin en çok satılanları

İşte ikinci elin en çok satılanları

access_time14 Ağustos 2020 11:43

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçen ay en çok tercih edilen 3 otomotiv markası Volkswagen, Renault ve Ford olarak sıralandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)