Çin - ABD savaşı oto fuarlarına sıçradı

Çin - ABD savaşı oto fuarlarına sıçradı

access_time22 Nisan 2019 08:44
Çin ve ABD arasında şimdi de fuar rekabeti başladı. Şangay ve New York’ta düzenlenen otomobil fuarları aynı anda kapılarını açtı

Dünyada ABD ile Çin arasında yaşanan ticari, ekonomik, askeri ve politik alandaki rekabete bir yenisi daha eklendi. Çin ve ABD arasında şimdi de fuar rekabeti başladı. Birbirinden 12 bin kilometre uzaklıktaki Şangay ve New York'ta düzenlenen otomobil fuarları aynı anda kapılarını açtı.

Dünyanın en büyük iki otomotiv pazarından daha fazla pay almak isteyen markalar, her iki fuara da büyük ilgi gösteriyor. Yeni modellerini ve teknolojilerini sergiliyor. Bu yüzden Şangay ve New York fuarları, sadece Çinli ve Amerikalı tüketicilerin değil, dünyadaki bütün otomobil tutkunlarının ilgisini çekiyor. Şangay'daki fuarda Çinli markalar gövde gösterisi yaparken, New York'ta Avrupalı markalar dikkat çekiyor.

25 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek Şangay'da elektrikli otomobiller şov yaptı. Çinlilerin yanı sıra Aston Martin, Audi, BMW, Mercedes-Benz, Mini, Renault, Nissan gibi markalar da elektrikli otomobillerini ilk kez fuarda sergiledi.

RÜŞDÜNÜ İSPAT ETTİ

Şangay Fuarı, Çin'in otomotiv dünyasında rüşdünü ispat ettiğini ortaya koyuyor. Düne kadar Çinli otomotivciler, batılı markaların taklit modellerini üretip, fuarlarda sergilerlerdi. Ancak son yıllarda bu tablo değişti. Çinliler artık kendi otomotiv markalarıyla model geliştirip, üretiyorlar.

YANKİLERE KÜÇÜK MODEL

Bu yıl 119'uncu kez düzenlenen Uluslararası New York Otomobil Fuarı, 28 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Geçtiğimiz yıllarda ağırlıklı olarak V8 motorlu araçların, büyük SUV ve pick-up'ların sergilendiği fuarda, bu yıl küçük ve orta sınıf sedanlar ile SUV araçlar tanıtılıyor. Şangay'daki kadar olmasa da elektrikli modeller bulunuyor.

Ancak, her iki fuarı katılan markaların sayısı, sergilenen yeni modeller ve teknolojik yenilikler açısından karşılaştırdığımızda Şangay öne çıkıyor. 1985'ten bu yana düzenlenen Şangay'ın New York'u açık ara solladığını söylemek yanlış olmaz. (Ufuk Sandık - Sabah)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Turagay: Volkswagen yatırımı devam edecek

Turagay: Volkswagen yatırımı devam edecek

access_time17 Ekim 2019 13:52

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, "Volkswagen, şu anda Türkiye yatırımını durdurmuş durumda değil. Bunu net bir şekilde ortaya koyalım. VW yatırımı devam edecek."...

GM ile sendika arasında geçici anlaşma

GM ile sendika arasında geçici anlaşma

access_time17 Ekim 2019 05:43

General Motors'ta 1 aydır süren grevi sona erdirecek gelişme... General Motors ve sendika 4 yıllık yen ibir iş sözleşmesi için geçici bir anlaşmaya vardı

1 liralık enerji harcamasıyla 100 kilometre gidiyor! İşte Hızır

1 liralık enerji harcamasıyla 100 kilometre gidiyor! İşte Hızır

access_time16 Ekim 2019 17:23

Tunceli'deki Munzur Üniversitesi'nden 17 kişilik ekip tarafından 'Hızır' adı verilerek üretilen otomobil, 1 lira 2 kuruşluk enerji harcamasıyla 100 kilometre yol katediyor....

Avrasya Tüneli trafiğe kapatılacak

Avrasya Tüneli trafiğe kapatılacak

access_time16 Ekim 2019 14:11

İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakalarını deniz altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle bir süre trafiğe kapalı kalacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)