Çin - ABD savaşı oto fuarlarına sıçradı

Çin - ABD savaşı oto fuarlarına sıçradı

access_time22 Nisan 2019 08:44
Çin ve ABD arasında şimdi de fuar rekabeti başladı. Şangay ve New York’ta düzenlenen otomobil fuarları aynı anda kapılarını açtı

Dünyada ABD ile Çin arasında yaşanan ticari, ekonomik, askeri ve politik alandaki rekabete bir yenisi daha eklendi. Çin ve ABD arasında şimdi de fuar rekabeti başladı. Birbirinden 12 bin kilometre uzaklıktaki Şangay ve New York'ta düzenlenen otomobil fuarları aynı anda kapılarını açtı.

Dünyanın en büyük iki otomotiv pazarından daha fazla pay almak isteyen markalar, her iki fuara da büyük ilgi gösteriyor. Yeni modellerini ve teknolojilerini sergiliyor. Bu yüzden Şangay ve New York fuarları, sadece Çinli ve Amerikalı tüketicilerin değil, dünyadaki bütün otomobil tutkunlarının ilgisini çekiyor. Şangay'daki fuarda Çinli markalar gövde gösterisi yaparken, New York'ta Avrupalı markalar dikkat çekiyor.

25 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek Şangay'da elektrikli otomobiller şov yaptı. Çinlilerin yanı sıra Aston Martin, Audi, BMW, Mercedes-Benz, Mini, Renault, Nissan gibi markalar da elektrikli otomobillerini ilk kez fuarda sergiledi.

RÜŞDÜNÜ İSPAT ETTİ

Şangay Fuarı, Çin'in otomotiv dünyasında rüşdünü ispat ettiğini ortaya koyuyor. Düne kadar Çinli otomotivciler, batılı markaların taklit modellerini üretip, fuarlarda sergilerlerdi. Ancak son yıllarda bu tablo değişti. Çinliler artık kendi otomotiv markalarıyla model geliştirip, üretiyorlar.

YANKİLERE KÜÇÜK MODEL

Bu yıl 119'uncu kez düzenlenen Uluslararası New York Otomobil Fuarı, 28 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Geçtiğimiz yıllarda ağırlıklı olarak V8 motorlu araçların, büyük SUV ve pick-up'ların sergilendiği fuarda, bu yıl küçük ve orta sınıf sedanlar ile SUV araçlar tanıtılıyor. Şangay'daki kadar olmasa da elektrikli modeller bulunuyor.

Ancak, her iki fuarı katılan markaların sayısı, sergilenen yeni modeller ve teknolojik yenilikler açısından karşılaştırdığımızda Şangay öne çıkıyor. 1985'ten bu yana düzenlenen Şangay'ın New York'u açık ara solladığını söylemek yanlış olmaz. (Ufuk Sandık - Sabah)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor

ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor

access_time17 Temmuz 2019 14:43

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer "Otomotivde ÖTV indirimi beklentisi müşterilerin satın alma kararlarını etkiliyor" dedi.

Lüks İngiliz devinden 100.yıl konsepti

Lüks İngiliz devinden 100.yıl konsepti

access_time17 Temmuz 2019 13:24

Bentley'nin 100'üncü yaşı onuruna tasarladığı Bentley 100 GT konsept otomobil, elektrikli ve otonom sürüş ile sadece markanın değil lüks otomobillerin de gelecek öngörüsünü...

HSBC Advantage’tan MTV'de 3 taksit fırsatı

HSBC Advantage’tan MTV'de 3 taksit fırsatı

access_time17 Temmuz 2019 12:57

Motorlu Taşıtlar Vergisini HSBC Advantage ile ödeyenler 3 taksit avantajından yararlanıyor.

TEMSA'nın yeni CEO'su Aslan Uzun oldu

TEMSA'nın yeni CEO'su Aslan Uzun oldu

access_time17 Temmuz 2019 10:27

Aslan Uzun, TEMSA’nın Yönetim Kurulu Temsilcisi ve CEO pozisyonuna atandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)