Çin’de elektrikli araç pazarı büyümeye devam ediyor

Çin’de elektrikli araç pazarı büyümeye devam ediyor

access_time30 Nisan 2019 08:26
Çin'de elektrikli otomobil piyasasında büyük büyüme ve kârlılık yaşanıyor.

ABD'li yatırımcı Warren Buffett tarafından desteklenen Çinli elektrikli araç üreticisi BYD yetkililerince geçtiğimiz pazar günü yapılan açıklamada, şirketçe üretilen yeni model elektrikli araçlara olan güçlü talebe bağlı olarak ilk çeyrek net karlarında geçen yıla oranla % 632'lik bir artış gerçekleştirdikleri öğrenildi.

Ticaret Bakanlığı 'Blog'unda yer alan habere göre, Şenzen merkezli olan ve Daimler AG ile de ortak girişimi bulunan BYD şirketinin yetkilileri geçen ay yaptıkları tahminde ilk çeyrek için %800 oranında bir kar artışı beklediklerini ifade etmişlerdi.

Geçen yıl ilk çeyrek sonunda teşviklerde kısıtlamaya gidilmesinin de etkisiyle 749,73 milyon yuan (111,4 milyon dolar) olan şirket karı, bu yılın aynı döneminde 102,4 milyon yuan olarak gerçekleşti.
Geçen yıl ikinci çeyrek sonunda 479,1 milyon yuan olan net karın şirket yetkililerinin tahminine göre bu yılın aynı döneminde 1,45 ila

1,65 milyar yuana yükselmesi bekleniyor.

Şirket yetkilileri elektrikli araç satışlarının ikinci çeyrek boyunca da iyi gitmesini ve buna bağlı olarak şirket gelirlerinin artmaya devam etmesini beklediklerini, ayrıca piyasaya sürecekleri yeni modellerin mevcut talebi daha da güçlendirmesini beklediklerini söylediler.

Çin’de elektrikli araç pazarı büyümeye devam etmekle birlikte, rekabet şartlarının kıyasıya olması ve kalite standartlarını yükseltmek için, devlet teşviklerinin her geçen gün daha seçici kriterlerle dağıtılması gibi nedenlerden dolayı şirketlerin karları aynı oranda artış gösteremiyor.
BYD’nin elektrikli araç satışları ilk çeyrekte geçen yıla kıyasla %5,2 artış göstererek 117.578 adet olarak gerçekleşti. Yılsonuna kadar ise toplam 650.000 adet araç satılması hedefleniyor.

Öte yandan Çin Otomobil Üreticileri Derneği tarafından yayınlanan resmi verilerde 2018 yılında Çin’de elektrikli araç satışlarının %61,7 artış gösterdiği ve toplam 1,3 milyon adet elektrikli araç satıldığı açıklandı. 2019 yılsonu itibarıyla bu rakamın 1,6 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çin’de geçtiğimiz ay yapılan yeni bir düzenleme ile elektrikli araç üretiminde teşvik almaya hak kazanmak için gereken standartlar yükseltilmiş ve kullandırılması planlanan teşviklerin toplamında da indirime gidilmişti.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor

ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor

access_time17 Temmuz 2019 14:43

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer "Otomotivde ÖTV indirimi beklentisi müşterilerin satın alma kararlarını etkiliyor" dedi.

Lüks İngiliz devinden 100.yıl konsepti

Lüks İngiliz devinden 100.yıl konsepti

access_time17 Temmuz 2019 13:24

Bentley'nin 100'üncü yaşı onuruna tasarladığı Bentley 100 GT konsept otomobil, elektrikli ve otonom sürüş ile sadece markanın değil lüks otomobillerin de gelecek öngörüsünü...

HSBC Advantage’tan MTV'de 3 taksit fırsatı

HSBC Advantage’tan MTV'de 3 taksit fırsatı

access_time17 Temmuz 2019 12:57

Motorlu Taşıtlar Vergisini HSBC Advantage ile ödeyenler 3 taksit avantajından yararlanıyor.

TEMSA'nın yeni CEO'su Aslan Uzun oldu

TEMSA'nın yeni CEO'su Aslan Uzun oldu

access_time17 Temmuz 2019 10:27

Aslan Uzun, TEMSA’nın Yönetim Kurulu Temsilcisi ve CEO pozisyonuna atandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)