Çin’de elektrikli araç pazarı büyümeye devam ediyor

Çin’de elektrikli araç pazarı büyümeye devam ediyor

access_time30 Nisan 2019 08:26
Çin'de elektrikli otomobil piyasasında büyük büyüme ve kârlılık yaşanıyor.

ABD'li yatırımcı Warren Buffett tarafından desteklenen Çinli elektrikli araç üreticisi BYD yetkililerince geçtiğimiz pazar günü yapılan açıklamada, şirketçe üretilen yeni model elektrikli araçlara olan güçlü talebe bağlı olarak ilk çeyrek net karlarında geçen yıla oranla % 632'lik bir artış gerçekleştirdikleri öğrenildi.

Ticaret Bakanlığı 'Blog'unda yer alan habere göre, Şenzen merkezli olan ve Daimler AG ile de ortak girişimi bulunan BYD şirketinin yetkilileri geçen ay yaptıkları tahminde ilk çeyrek için %800 oranında bir kar artışı beklediklerini ifade etmişlerdi.

Geçen yıl ilk çeyrek sonunda teşviklerde kısıtlamaya gidilmesinin de etkisiyle 749,73 milyon yuan (111,4 milyon dolar) olan şirket karı, bu yılın aynı döneminde 102,4 milyon yuan olarak gerçekleşti.
Geçen yıl ikinci çeyrek sonunda 479,1 milyon yuan olan net karın şirket yetkililerinin tahminine göre bu yılın aynı döneminde 1,45 ila

1,65 milyar yuana yükselmesi bekleniyor.

Şirket yetkilileri elektrikli araç satışlarının ikinci çeyrek boyunca da iyi gitmesini ve buna bağlı olarak şirket gelirlerinin artmaya devam etmesini beklediklerini, ayrıca piyasaya sürecekleri yeni modellerin mevcut talebi daha da güçlendirmesini beklediklerini söylediler.

Çin’de elektrikli araç pazarı büyümeye devam etmekle birlikte, rekabet şartlarının kıyasıya olması ve kalite standartlarını yükseltmek için, devlet teşviklerinin her geçen gün daha seçici kriterlerle dağıtılması gibi nedenlerden dolayı şirketlerin karları aynı oranda artış gösteremiyor.
BYD’nin elektrikli araç satışları ilk çeyrekte geçen yıla kıyasla %5,2 artış göstererek 117.578 adet olarak gerçekleşti. Yılsonuna kadar ise toplam 650.000 adet araç satılması hedefleniyor.

Öte yandan Çin Otomobil Üreticileri Derneği tarafından yayınlanan resmi verilerde 2018 yılında Çin’de elektrikli araç satışlarının %61,7 artış gösterdiği ve toplam 1,3 milyon adet elektrikli araç satıldığı açıklandı. 2019 yılsonu itibarıyla bu rakamın 1,6 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çin’de geçtiğimiz ay yapılan yeni bir düzenleme ile elektrikli araç üretiminde teşvik almaya hak kazanmak için gereken standartlar yükseltilmiş ve kullandırılması planlanan teşviklerin toplamında da indirime gidilmişti.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Turagay: Volkswagen yatırımı devam edecek

Turagay: Volkswagen yatırımı devam edecek

access_time17 Ekim 2019 13:52

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, "Volkswagen, şu anda Türkiye yatırımını durdurmuş durumda değil. Bunu net bir şekilde ortaya koyalım. VW yatırımı devam edecek."...

GM ile sendika arasında geçici anlaşma

GM ile sendika arasında geçici anlaşma

access_time17 Ekim 2019 05:43

General Motors'ta 1 aydır süren grevi sona erdirecek gelişme... General Motors ve sendika 4 yıllık yen ibir iş sözleşmesi için geçici bir anlaşmaya vardı

1 liralık enerji harcamasıyla 100 kilometre gidiyor! İşte Hızır

1 liralık enerji harcamasıyla 100 kilometre gidiyor! İşte Hızır

access_time16 Ekim 2019 17:23

Tunceli'deki Munzur Üniversitesi'nden 17 kişilik ekip tarafından 'Hızır' adı verilerek üretilen otomobil, 1 lira 2 kuruşluk enerji harcamasıyla 100 kilometre yol katediyor....

Avrasya Tüneli trafiğe kapatılacak

Avrasya Tüneli trafiğe kapatılacak

access_time16 Ekim 2019 14:11

İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakalarını deniz altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle bir süre trafiğe kapalı kalacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)