Dünya daralıyor, Türk otomobil pazarı büyüyor

Dünya daralıyor, Türk otomobil pazarı büyüyor

access_time04 Temmuz 2020 13:06
2020 yılında Avrupa ve Amerika pazarları yüzde 35 seviyelerinde daralmaya devam ederken Türkiye pazarı büyüdü. Kredi desteklerinin de etkisi ile toplam satışlar ocak-haziran döneminde yüzde 30.2, haziranda yüzde 66.3 artış gösterdi.

Otomotiv sektörü pandemi etkisi altında geçen zor günleri geride bırakırken daha önceden ‘hazirana umutla bakılıyor’ şeklinde verdiğimiz beklenti gerçek oldu. Sanayinin toparlanması ile birlikte otomotiv sektörü haziran ayında beklentilerin de üzerinde bir büyüme ile kapattı. Avrupa’da halen üretimin yüzde 50 seviyelerinde devam etmesi ve ülkemizde yaşanan talep artışına uygun tedarik sağlanamamasına karşın haziran ayında 57 bin 67 adet otomobil, 13 bin 906 adet hafif ticari araç satışı gerçekleşti.

ÜRETİCİLER AVANTAJ SAĞLADI

Hürriyet'ten Cem Özenen'in haberine göre, pandemi etkilerinin halen tam olarak aşılmadığı Avrupa’dan ithalat gerçekleştiren markalar halen tedarik konusunda sıkıntılar çekmeye devam ederken, Türkiye’de üretim yapan markalar ise lojistik avantajları kullanarak tedarik sıkıntısını en az yaşayanlar oldular. 2020 yılında toplam 39 bin 557 adet araç satışı gerçekleştiren Fiat birinci sırada yer alırken, 37 bin 444 adet ile Renault, 24 bin 986 Ford ve 23 bin 756 adet ile Volkswagen takip etti. ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, “Avrupa pazarında talep bu şekilde düşük devam ederse, Türkiye pazarına gönderilecek araçlar için üretimi öne çekebilirler. Böylece tedarik sıkıntısı daha hızlı çözülür ve temmuz ayı sonu itibariyle ortadan kalkar” dedi.

‘DÜŞÜK FAİZ CEZBETTİ’

2020 senesinin başında 600 bin adetlik bir yıl sonu toplam pazar öngörüsünde bulunan ODD’nin tahminleri pandemi ile birlikte 500 bin seviyelerine gerilemişti ancak haziran ayı verileri umutları yeniden yeşertti. Ali Bilaloğlu, “Haziran ayında gerçekleşen satış rakamları sene sonu öngörümüzü güncellememizi sağladı. Düşük faiz imkânları ve kredibilite destekleri otomotiv sektörünü canlandırdı. Ekonomik ve çevresel faktörler bugün olduğu seviyede kalırsa, koronavirüste bir ikinci darbe ortaya çıkmazsa sene sonunda toplam pazarın ilk tahminlerimizi de aşarak pandemi dönemine rağmen 650 bin seviyelerine çıkabileceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

‘1 MİLYONU GÖRECEĞİZ’

Bu yılki yükselişin her ne kadar baz etkisi olsa da yadsınamaz olduğunu vurgulayan Bilaloğlu, “Önümüzdeki dönemde bu yükseliş trendi devam edecek. Türkiye otomotiv sektörü büyük potansiyele sahip. 2021 yılında 1 milyon seviyelerini zorlayabileceğimize hatta 2022’de geçebileceğimize inanıyorum” dedi.

‘TÜRKİYE’YE YATIRIMLAR GELECEK’

Geçtiğimiz hafta içerisinde, Volkswagen’in tüm dünyadaki yatırımlarını askıya aldığı ve bununla birlikte Türkiye yatırımından vaz geçtiği açıklamarının yapılması ile ilgili de yorum yapan Ali Bilaloğlu, “Türkiye’nin bir çok diğer avantajının yanı sıra, pandemi döneminde jeopolitik olarak ve kriz yönetiminde de avantajlarını ortaya koyduğunu gördük. Tedarik sanayisi olarak da üretim olarak da sıkıntıları minimumda atlattık. Bunun ilerleyen süreçte bize daha çok avantajlar sağlayacağını, Avrupalılar korona virüs şokunu atlattığında Türkiye’ye yatırım için geleceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

‘MERCEDES KENDİSİ İHBAR ETTİ’

Rekabet Kurulu’nun 5 Alman otomotiv markası hakkında açtığı soruşturma ile ilgili de görüş bildiren Ali Bilaloğlu, “Mercedes daha düşük bir ceza alabilmek için Avrupa Birliği rekabet denetleme unsurlarına kendisini ifşa ederek diğer markalar ile yaptığı ortak anlaşmaların detaylarını verdi. AB de, bu araçlardan herhangi bir tanesinin satıldığı tüm pazarlarda Mercedes’in bu açıklamayı yapması gerektiğini söyledi. Söz konusu soruşturmalar markanın açıklamaları üzerine başladı. Bu şekliyle global olarak markaları ilgilendiren bir konu, distribütörlerin dahil olmasını gerektiren bir durum değil” dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Korona bisiklet sektörü için fırsat oldu

Korona bisiklet sektörü için fırsat oldu

access_time12 Ağustos 2020 14:57

Türkiye'nin bisiklet ve elektrik destekli bisiklet ihracatı, yeni tip korona virüs salgınının bisiklete ilgiyi artırması sonucu ocak-temmuz döneminde yıllık bazda yüzde 21 artış...

Almanya’da elektrikli otomobil için rekor başvuru

Almanya’da elektrikli otomobil için rekor başvuru

access_time12 Ağustos 2020 13:24

Alman Federal Ekonomi Bakanlığı, elektrikli otomobil için yenilenen teşvik primi kararından sonra Temmuz 2020’de toplam 19 bin 993 başvuru ile bir rekora imza atıldığını...

Araç muayene süreleri uzatıldı!

Araç muayene süreleri uzatıldı!

access_time12 Ağustos 2020 13:09

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında araç muayene sürelerinin 30 Eylül’e kadar uzatıldığını bildirdi.

Benzine zam geldi

Benzine zam geldi

access_time11 Ağustos 2020 16:31

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 23 kuruş zam geldi

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • aras tuncel04 Temmuz 2020 22:14türkiye otomobilden cidden anlıyor ikinci piyasasında bile en çok peugeot tercih ediliyor

    (%0) (%0)