Elektrikli arabada yol haritası

Elektrikli arabada yol haritası

access_time18 Mayıs 2019 08:34
Elektrikli arabanın yol haritasında arabayı üretmek kadar hızlı şarj sisteminin ve bir dolumla ne kadar gidebileceğinin geliştirilmesi de büyük önem taşıyor.

Elektrikli otomobillerin şarj edilmesi ve ona uygun alt yapının hazırlanması Enerji Bakanlığı’nın yetki ve sorumluluk alanında.

Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un haberine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte hem bakanlık bahçesinde elektrikli arabaya bindik hem de elektrikli arabanın geleceğini konuştuk.

Elektrikli arabanın sessizliği dikkat çekiyor. Çalışıp çalışmadığını anlamak zor.

Bakan Dönmez, bakanlığına düşenin elektrikli otomobil üretimi olmadığını vurguluyor. Dönmez, elektrikli otomobillerin şarj edilmesi ve ona uygun alt yapının hazırlanmasının bakanlığının yetki ve sorumluluk alanında olduğunu belirtiyor.

15-20 dakikada şarj

Elektrikli arabada bir 7-8 saatte dolduran yavaş şarj ünitesinin olduğunu, bunun daha çok evlerde kullanılabileceğini dile getiren Dönmez, bir de 15-20 dakika da dolduran hızlı şarj üniteleri olduğunu söylüyor. Bu hızlı şarj ünitelerini başta AVM ve akaryakıt istasyonları gibi birçok yerde artırmak istediklerini belirten Dönmez, “Bizim uygun alanlarda montajının yapılmasına müsaade etmemiz lazım. Mesela otoparklar. AVM’lerin otoparkları. Vatandaş gidiyor alışveriş yapıyor, arabasını park etti. Hızlıca şarj etsin orada. Klasik akaryakıt istasyonlarının olduğu yerlerde, arabasını yıkarken temizlerken vs. Elektrikli araba ile birlikte buna bağlı hizmet sektörlerinin de hızlıca gelişmesini bekliyoruz. İçten yanmalı motorların 100-120 yıllık geçmişi var. Bunlar çok daha yeni. Ama hızlıca gelişecek. Daha çok trafikte görmeye başlayacağız” diyor. 

Fiyatlar ne zaman düşecek?

Bakanlık yetkilileriyle de elektrikli arabadaki tartışmaları ve geleceğini konuştuğumda şu tespitler ortaya çıkıyor:

- Elektrikli arabalar konusunda iki tartışma var:

1- Daha az emisyonlu bir ulaşım sağlayacak mı?

2- Dizel/benzinli araçlardan daha ucuz olacak mı?

- Otonom sürüş sistemlerine en uyumlu, en sessiz ve verimli sürüş sağlayan, tüketici masrafları en düşük araç olarak elektrikli araçlar görülüyor.

- Bu araçların 2020’li yılların ilk yarısında sıradan bir içten yanmalı araç fiyatına geleceğini düşünülüyor. Kritik gösterge olarak da çok satılan segmentlerde aynı modellerin elektrikli ve hibrit modellerinin gelmesinin oyun değiştirici olacağı konusunda görüşler var.

- Elektrik sistemi elektrikli arabalara hazır, burada sadece nüfusun çok yoğun olduğu yerlerde bazı sorunlar olabileceği bunun da akşam şarj etmeyi özendirerek altyapı verimini arttırma ile çözülebileceği düşünülüyor.

- İçten yanmalı sistem olmadığı için özellikle çok seri kalkış ve hızlanma.

- Elektrikli arabadaki parça sayısı bir dizel araçtaki parça sayısının neredeyse 10’da 1’i kadar. Bu da tamir-bakım kısmında çok daha ekonomik bir durum.

Enerji Bakanlığı elektrikli arabalar kullanacak

Bakanlık içerisinde bindiğimiz araç, 100 km’de 15-20 kWh enerji tüketiyormuş. 
Ayrıca Enerji Bakanlığı olarak 2021’den itibaren yeni alınacak, kiralanacak tüm yerli araçlar elektrikli ve hibrit olacakmış. 

Enerji Bakanlığı, diğer bakanlıklar ve TÜBİTAK ile görüşerek hem elektrik sistem güvenliği hem de otomotiv sektörü için pil üretimi konusunda  yeni adımlar     atacak. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

access_time13 Temmuz 2020 11:09

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc , spor arazi aracı olan Model Y'nin fiyatında 3,000 dolarlık indirime gitti.

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

access_time13 Temmuz 2020 08:57

Honda, Şekerpınar’daki tesisine tüm teçhizatlarıyla birlikte müşteri arıyor. Honda, 1997 sonunda üretime başladığı Şekerpınar’daki fabrikasını global bir kararla Eylül 2021’de...

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

access_time13 Temmuz 2020 08:06

Alman mühendislik şirketi EDAG, Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde ofis açtı. Şirket ilk projesini TOGG ile gerçekleştirecek. Cosimo De Carlo, “TOGG’un Türkiye ve Avrupa'nın...

Otomotiv üretimi ilk yarıda yüzde 29 daraldı

Otomotiv üretimi ilk yarıda yüzde 29 daraldı

access_time12 Temmuz 2020 13:06

Traktör üretimi hariç toplam otomotiv üretimi, bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 29 azalarak 518 bin 727 adet, toplam otomotiv ihracatı da adet bazında...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)