Fransa: Uber sürücüleri serbest değil çalışan statüsünde olmalı

Fransa: Uber sürücüleri "serbest" değil "çalışan" statüsünde olmalı

access_time05 Mart 2020 11:44
Fransa'da Yargıtay, özel araç platformu bir Uber sürücüsünün 'çalışan personel' statüsünde değerlendirilmesi yönünde karar verdi.

Üst mahkeme, Uber'in 2019'da bir Fransız mahkemesinin eski Uber şoförü hakkında verdiği kararı temyize götürmüştü. Şirket kendini çevrimi bir buluşma noktası olarak sunuyor.

Kararı değerlendiren Yargıtay, alt mahkemenin kararını onadı.

Uber uzun süredir verdiği hizmetlerin sadece serbest çalışan sürücüler ile yolcuları birbirine bağlayan bir platform olduğunu savunuyor.

Söz konusu kararın emsal teşkil edebileceği, ABD merkezli şirketin potansiyel olarak daha fazla vergi ödemesi ve çalışanlarına ücretli tatil gibi bazı haklar sunmasını gerektireceği belirtiliyor.

Çarşamba günü görülen davada mahkeme, Uber BV'nin sürücünün müşteri ile bağ kurması üzerinde kontrol sahibi olduğuna, yönlendirmenin serbest (bağımsız) bir durum olmadığına ve dolayısıyla bu durumda sürücünün serbest çalışan değil, 'işçi' statüsünde değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Kararı değerlendiren eski Uber şoförünün avukatı Fabien Masson, "Bu bir ilk. Uber ve benzeri platformlara emsal teşkil edecek karar." yorumunda bulundu.

Kararın Uber'in sürücülerle sözleşme imzalayacağı anlamına gelmediğini belirten Masson, ancak Fransa genelinde 150 kadar davanın bulunduğunu ve bu sürücülerin karardan doğan haklarını kullanacaklarını dile getirdi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomotiv devinin borcu ülkelerle yarışıyor

Otomotiv devinin borcu ülkelerle yarışıyor

access_time13 Temmuz 2020 15:18

Korona virüs salgınının, dünyanın en büyük 900 şirketine maliyeti ağır olacak. Tahminlere göre bu firmalar, 2020’de 1 trilyon dolar gibi rekor borçlanmaya gidecek. 2019’a oranla...

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

access_time13 Temmuz 2020 11:09

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc , spor arazi aracı olan Model Y'nin fiyatında 3,000 dolarlık indirime gitti.

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

access_time13 Temmuz 2020 08:57

Honda, Şekerpınar’daki tesisine tüm teçhizatlarıyla birlikte müşteri arıyor. Honda, 1997 sonunda üretime başladığı Şekerpınar’daki fabrikasını global bir kararla Eylül 2021’de...

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

access_time13 Temmuz 2020 08:06

Alman mühendislik şirketi EDAG, Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde ofis açtı. Şirket ilk projesini TOGG ile gerçekleştirecek. Cosimo De Carlo, “TOGG’un Türkiye ve Avrupa'nın...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)