Hurda desteği mi geliyor?

Hurda desteği mi geliyor?

access_time12 Mart 2013 07:40
Otomotiv sektörünün vergilendirmeden haberinin olmaması üzerine hurda desteği teşviği beklentisi arttı
Otomotiv sektörü temsilcileri, çevreye katkıda bulunacak bir uygulamanın, vergi düzenlemesinden çok araç parkının gençleştirilmesiyle başarılı olabileceğini kaydedediyor. Yani, bir yandan yaşlı araçların araçların MTV’sinin artırılması ve çok kirletenlerden fazla vergi alınması gündeme getirilirken, diğer yandan hurda teşviği benzeri bir uygulamayla bu araçların trafikten çekilmesinin özendirilmesi gerekiyor. ODD’nin hazırladığı “Otomotiv Ticaretinde Yol Haritası” raporuna göre her yıl 120 bin eski araç bu yolla trafikten çekilebilecek ve 10 yıllık bir sürede Türkiye’deki araç parkının yaklaşık 1.5 milyonu daha çevreci araçlarla yenilenebilecek.
Bununla beraber, sektörün bir bölümü, yeni nesil otomobillerin zaten sıkı çevreci kriterlere göre üretildiğini ve bu nedenle de ÖTV’de çevreci kriterlerin fazla bir anlam taşımayacağını söylerken, bir bölümü de tam tersine, eski araçların MTV’sinin CO2 salımına göre hesaplanmasının zor olacağını belirtiyor. Bu ikinci görüşe göre ÖTV oranlarını, fabrika tarafından verilen araçların CO2 salımı değerleriyle belirlemek kolay, ancak kullanılmış ve eski model araçların MTV’sini hesaplamak için elde sabit bir değer yok.
Avrupa Birliği ülkelerinin 19’unda vergilendirme, araçların emisyon değerlerine göre yapılıyor. Bir bölüm ülkede CO2 değerleri baz alınırken, bir bölümündeyse yakıt tüketimi değerleri esas alınıyor. Çevreci kriterlere göre vergilendirme, daha çok yıllık vergilerde etkili oluyor.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Mercedes Benz CEO'su Zetsche: Çalmadık, önce biz yaptık

Mercedes Benz CEO'su Zetsche: Çalmadık, önce biz yaptık

access_time24 Kasım 2017 05:43

"Daimler, Tesla'nın elektrikli kamyonunu çaldı" başlıklı haberlere Mercedes Benz CEO'su Zetsche'den yanıt geldi: Elektrikli kamyonu önce biz yaptık ve üzerine çok şeyler...

Elon Musk'ın kamyonlarının fiyatı belli oldu

Elon Musk'ın kamyonlarının fiyatı belli oldu

access_time24 Kasım 2017 05:37

Amerikan elektrikli otomotiv şirketi Tesla’nın geçtiğimiz hafta tanıttığı ‘Semi’ isimli kamyonlarının fiyatları belli oldu

Benzine 9 kuruş zam geldi

Benzine 9 kuruş zam geldi

access_time23 Kasım 2017 17:21

Bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 9 kuruşluk artış yapıldı.

Yarın istabul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

Yarın istabul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

access_time23 Kasım 2017 16:53

Turkish Airlines Euroleague'de, Fenebahçe Doğuş ile Khimki Moskova arasında oynanacak maç nedeniyle yarın bazı yolların trafiğe kapatılacağı bildirildi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)