Hyndai'den 51 milyar dolarlık AR-GE yatırım planı

Hyndai'den 51 milyar dolarlık AR-GE yatırım planı

access_time05 Aralık 2019 16:28
Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, 2020 - 2025 yılları arasında 61.1 trilyon won yani yaklaşık 51 milyar dolarlık ar-ge yatırım planı açıkladı.

 Bu paranın üçte birlik bölümü elektrikli ve otonom araçlar üzerinden gelecek teknolojilere ayrılacak.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, "Strateji 2025" yol haritasını revize etti. Hyundai, planları doğrultusunda kapsamında gelecek 6 yılda 61.1 trilyon won yani tam 51 milyar dolar AR-GE yatırımı açıkladı. Yıllık ortalama yatırım tutarı 8.5 milyar dolara denk gelen revizyon öncekinden yüzde 60 daha fazla.

Yapılan açıklamada bu bütçenin üçte birlik kısmının elektrikli ve sürücüsüz teknolojiye ayrılacağı belirtilirken Hyundai hisseleri yüzde 2 prim yaptı. Şirket, şubat ayında 2.5 milyar dolarlık hisseyi geri alacağını açıklamıştı

Sürücüsüz araç piyasasındaki varlığını güçlendirmek isteyen Hyundai'nin Başkan Yardımcısı Euisun Chung, ticari uçan araba geliştirmeye de önem verdiklerini söyledi.

Yatırımcılara bir sunum yapan Hyundai, yavaşlayan küresel büyüme ve baskılanan k^r ortamında, otomotiv endüstrisinin sıfır emisyona geçiş yapmakta olduğunun altını çizerken sürücüsüz ve elektrikli teknolojinin devasa yatırımlar gerektirdiğini belirtti.

Gelecek 6 yıl boyunca AR-GE harcamalarından gelecek teknolojilere 20 trilyon won (17 milyar dolar) ayrılacağını belirten yetkililer 2025 yılı itibarıyla elektriklide dünyanın ilk 3 üreticisinden biri olmayı ve yılda 670 bin araç satmayı planlıyor.

Hyundai ayrıca, 2022 itibarıyla ham madde maliyetlerinde de yüksek montanlı bir tasarruf planladığını ve bu doğrultuda bir planlama inovasyon programı geliştirdiğini duyurdu.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Honda Motor Çin'deki 2 fabrikasını 9 Şubat'a kadar kapattı

Honda Motor Çin'deki 2 fabrikasını 9 Şubat'a kadar kapattı

access_time29 Ocak 2020 08:30

Honda Motor'dan yapılan açıklamada, kapatma kararının salgınla mücadeleye destek amacıyla alındığı bildirildi

Motorine ÖTV zammı

Motorine ÖTV zammı

access_time29 Ocak 2020 08:14

Resmi Gazete'de bugün yer alan düzenlemeye göre motorinin litresinden alınan ÖTV'de 11 kuruş artışa gidildi.

Akaryakıtta çifte indirim

Akaryakıtta çifte indirim

access_time28 Ocak 2020 16:54

Gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatında ortalama 13 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 10 kuruş indirim yapılacak

Kubota sürücüsüz ve tam otonom traktörünü tanıttı

Kubota sürücüsüz ve tam otonom traktörünü tanıttı

access_time28 Ocak 2020 13:58

Japon tarım makineleri üreticisi Kubota, sürücüsüz ve tamamen otonom traktörü Kubota X'i tanıttı. Traktör, üzerinde bulunan güneş panellerinden güç alıyor ve tamamen elektrikli...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)