İkinci ele de ilgi büyük! Hibritin değeri altın gibi

İkinci ele de ilgi büyük! Hibritin değeri altın gibi

access_time13 Mart 2017 07:27
Hibrit otomobil satın alma eğilimi yüzde 20’lerden 70’lere çıktı. Bu değişimle hibrit otoların ikinci el değeri de yükseldi. Piyasada hibrit otolara altın benzetmesi yapılıyor

Türkiye'de hibrit otomobillere ilgi her geçen yıl artıyor. 2014'te hibrit otomobil satın alma eğilimi yüzde 26 iken bu oran 2015'te yüzde 63'e, 2016'da ise yüzde 70'e ulaştı. Bu değişimle birlikte hibritin ikinci el değeri de yükseldi. Hibrit ikinci elde sanki yastıkaltı altın gibi ilgi görmeye başladı.

Sabah'ta Ufuk Sandık imzasıyla yer alan haberde, Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, ikinci elde hibrit araç bulmanın kolay olmadığını söyledi. Bozkurt'a göre bunun nedeni hibrit araç sahiplerinin araçlarından memnun olmaları.

Satışa sunulduğu günden bu yana yaklaşık 3 bin adet Yaris Hybrid satıldığını kaydeden Bozkurt, geçen süre zarfında bunlardan sadece 28'inin ikinci elde satılmak istendiğini tespit ettiklerini ifade etti. Bozkurt, ikinci elde Yaris Hybrid'in eğitim düzeyi yüksek, doktor, avukat gibi meslek gruplarında tercih edildiğinin de altını çizdi. Bozkurt, şöyle devam etti:
"Aracın bilinirliğinin az olmasına bağlı olarak değer kaybının yüksek olduğu düşüncesi ile yaptığımız araştırmanın sonucu farklı çıktı. Aracın ikinci elde en güçlü model olan Corolla seviyelerinde bir değer kaybı olduğunu tespit ettik. Araç kullanıcısına sorunsuzluğunun yanı sıra konforlu sürüş imkanı sağlaması da ikinci elde satış ilan adedini düşüren bir konu olduğu düşüncesindeyim."

ÖTV DÜZENLEMESİ İLGİ ÇEKTİ

Türkiye'de ÖTV düzenlemesiyle ile birlikte Türk halkının da bu teknoloji ile yakından ilgilenmeye başladığını gözlemlediklerini söyleyen Bozkurt, "Binlerce kişi gerek arayarak gerekse de web sitemizden bizlere ulaşarak hibrit teknolojisi ve modellerimiz ile ilgili bilgiler alıyorlar" dedi.

FABRİKA TALEBE YETİŞEMİYOR

Türkiye'de C-HR'nin hibrit versiyonuna büyük ilgi olduğunu söyleyen Bozkurt, "Avrupa'da hibrit talebi nedeniyle, fabrika Türkiye'ye yeterli tahsisat yapamıyor. Bu yüzden C-HR satışlarımızda hibritin oranı yaklaşık yüzde 40. yıl sonuna doğru bu oranın yüzde 50'nin üzerinde olmasını hedefliyoruz. Araç taleplerimiz bu yönde. Avrupa'da ise C-HR'nin satışlarının yüzde 80'i hibrit" dedi.

YENİ YARIS'DE 900 PARÇA DEĞİŞTİ

Toyota, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Yeni Yaris'in dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Yeni Yaris, tasarımı, artırılan donanım seviyesi ve iyileştirilen sürüş konforuyla büyük ilgi gördü. Toyota, Yaris için 90 milyon euroluk yatırım gerçekleştirdi. Otomobilde 900'den fazla yeni parça kullanıldı.

HİBRİT TEKNOLOJİSİNİN FAYDALARI

Hibrit teknolojisini bilenler arasında yapılan araştırmaya göre, hibrit otomobilin faydaları şöyle:
Tasarruf Sağlar: 50
Çevre Dostu: 22
Fiyatı Uygun: 13
Konforlu: 3
Sağlıklı: 2
Küçük, Park Sorunu Yok: 3
Teknolojik: 2
Az Gaz salgılar: 1
Dumansız yakıt: 1 (Yüzde)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

PSA: Avrupa otomobil pazarı 2020'de yüzde 3 daralacak

PSA: Avrupa otomobil pazarı 2020'de yüzde 3 daralacak

access_time26 Şubat 2020 12:09

PSA Group, otomobil pazarının 2020 yılında Avrupa'da yüzde 3, Rusya'da yüzde 2 daralacağını öngörüyor

Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

access_time26 Şubat 2020 10:55

ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın iki yıl önce Kaliforniya'da kaza yaparak ölen sürücüsünün, otomobil yarı otomatik pilot konumundayken...

Avrupa otomotiv pazarı ocakta yüzde 7,7 daraldı

Avrupa otomotiv pazarı ocakta yüzde 7,7 daraldı

access_time25 Şubat 2020 15:32

Avrupa otomotiv pazarı, 2020 yılı ocak ayında yüzde 7,7 daralırken, satışlar 1 milyon 321 bin 837'ye geriledi

İşte İstanbul'da en çok kaza yapılan yollar

İşte İstanbul'da en çok kaza yapılan yollar

access_time25 Şubat 2020 14:46

İstanbul'da ölümlü ve yaralamalı kazanın meydana geldiği 10 "kaza sıcak noktası’’ tespit edildi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)