İkiz plakalar taksicileri isyan ettirdi

İkiz plakalar taksicileri isyan ettirdi

access_time25 Mart 2016 10:02
İstanbul'da gün geçtikçe yaygınlaşan korsan taksiler, taksicileri isyan ettirdi.
İstanbul'da çeşitli yöntemlerle korsan taksicilik yapan bazı kişiler, milyonlarca lira haksız kazanç elde ederken, kazancı düşen taksi plakası sahipleri araçlarına şoför bulamıyor. Plaka sahipleri aylık kira gelirlerinin de 8 bin liradan 5 bin liraya kadar düştüğünden şikayet ederek isyan etti.

Şehirde genellikle, internet üzerinden müşteri bulma, ikiz plaka kullanma ve K1 belgesiyle taşımacılık yapma gibi yeni yöntemlerle korsan taksicilik yapılıyor.

Son zamanlarda özellikle ikiz plaka yöntemiyle artış gösteren korsan taksicilik, İstanbul'daki taksici esnafını zor durumda bıraktı. Kent genelinde sayıları artın ikiz plakalı taksiler nedeniyle, esnafın kazancı yüzde 25 azaldı.

Öyle ki geçen yıl aylık kira geliri 7,5-8 bin lira olan taksi plakaları, 5-6 bin liraya kadar düştü. Bu nedenle daha önce yevmiye usulüyle çalışmak isteyen taksi şoförleri, kazançları düştüğü için maaşla çalışmak istiyor.

Taksi plakası alım satımı yapan Gürsoy Atlı, yaptığı açıklamada, korsan taşımacılığın taksi plakası sahiplerini zor durumda bıraktığını belirterek, Oto Center’da 6 bin adet kiralık taksi plakası olduğunu anlattı. Atlı, şunları kaydetti:

"Elimizdeki taksi plakalarını kiraya vermekte güçlük çekiyoruz. Çünkü, korsan taksicilik, kazancımızı yüzde 25 düşürdü. İstanbul’da yüzlerce ikiz plakalı taksi bulunuyor. Bunlar, taksileri plakalarıyla kopyalıyor. Bazı sahtekarlar, aracın şasi numarasını bile kopyalıyor. Bunlar, hem esnafın malına ortak oluyor hem de cebindeki paranın çıkmasına neden oluyor. Çünkü, köprüden Kaçak geçince, kırmızı ışıkta geçince, hız sınırını ihlal edince cezalar asıl mal sahibine gidiyor. Hatta, birine vurup kaçtığında, asıl plaka sahibi mahkemelerde sürünüyor. Biz de zaten bunların varlığından ancak öyle haberdar oluyoruz."

İnternet üzerinden müşteri bulma ve K1 belgesiyle taşımacılık yapma gibi yeni yöntemlerle de korsan taksicilik yapıldığını ifade eden Atlı, bu durumun taksici esnafını olumsuz etkilediğini kaydetti.

DEVLETE DE ZARAR VERİYOR

Korsan taksiciliğin sadece kendilerine zarar vermediğini, vergi kaybı nedeniyle korsan taksicilerin devlete de zarar verdiğini dile getiren Atlı, bir taksi plakası sahibinin kuyumcudan daha çok vergi ödediğini, bu nedenle yetkililerin vergisini ödeyen esnafı sahtekarlara karşı koruması gerektiğini bildirdi.

Gürsoy Atlı, şöyle devam etti:

"Esnaf odamızın sorunlarımızı iletmekte yetersiz kaldığını düşünüyoruz. Örneğin ikiz plaka yöntemiyle korsan taksiciliğin geldiği noktayı, devlet bilemez. Karşımızda şasi numarasını bile kopyalayan sahtekarlar var. Esnaf odamız, ‘bizim denetim yetkimiz yok’ deyip kestirip atıyor. Temsilci olarak mağdur olan arkadaşlarımızın durumlarını raporlayarak, başta büyükşehir belediyemize ve emniyete bildirmelidir. Taksilere yönelik denetimler detaylı olarak yapılmalıdır. Motor numarasına da bakılmalıdır."

'19 AYDIR TAKSİMETRELERİMİZE ZAM ALAMADIK'

Esnafın zaten zor bir süreç yaşadığını kaydeden Atlı, "Yüksek fiyatlara ulaşan Zorunlu Trafik Sigortası poliçeleri ve Otomobil fiyatları gibi bir çok konuda esnafımız zor durumda. Üstelik, 19 aydır taksimetrelerimize zam alamadık. Bütün bunların yanında özellikle ikiz plakalar bizi bitirdi. Eskiden şoförler yevmiyeyle çalışmak istiyordu ama şimdi maaş istiyor. Çünkü, maaşını çıkaramıyor. Mal sahibi ya maaş veriyor ya da yevmiyesini çıkaramayan şoför, bir hafta sonra taksinin anahtarını bırakıp gidiyor. Taksilerde çalıştıracak şoför bulamıyoruz" diye konuştu.

Atlı, esnafın ayakta kalması için korsanın önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini "Ya taksimetrelere acilen zam yapılmalı ya da taksilerin ÖTV’den muaf tutulması gerekiyor" diye tamamladı.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomotiv devlerinden korona virüse karşı ortak karar

Otomotiv devlerinden korona virüse karşı ortak karar

access_time28 Mart 2020 13:39

Dört otomotiv şirketi, Kuzey Amerika’da korona virüs (Kovid-19) nedeniyle kapatma kararı aldıkları fabrikaların tekrar açılması için çalışmalar yapıyor. Fabrikaların, Nisan...

65 yaş ve üzerindekilerin araç muayeneleri ertelendi

65 yaş ve üzerindekilerin araç muayeneleri ertelendi

access_time27 Mart 2020 18:40

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunanların motorlu araç muayeneleri ertelendi

Virüsün otomotiv devine faturası haftada 2 milyar euro

Virüsün otomotiv devine faturası haftada 2 milyar euro

access_time27 Mart 2020 17:53

Volkswagen'in üst yöneticisi Diess, bazı fabrikalarında üretimin durmasına rağmen halen haftalık 2 milyar avroluk yüksek sabit maliyetleri karşıladıklarını belirtti.

Moody’s: Küresel otomotiv satışları 2020’de yüzde 14 azalacak

Moody’s: Küresel otomotiv satışları 2020’de yüzde 14 azalacak

access_time27 Mart 2020 17:40

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, korona virüs (Kovid-19 ) salgını nedeniyle küresel otomotiv satışlarının 2020 yılında yüzde 14 azalmasının beklendiğini...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)