İstanbul'da çekiciler işi ticarete dönüştürdü

İstanbul'da çekiciler işi ticarete dönüştürdü

access_time09 Haziran 2017 12:35
İstanbul’da ortalama 9 dakikada turunu tamamlayan, bazı bölgelerde ise 5 dakikada bir araç çeken çekiciler neredeyse hiç kural tanımıyor.

Birçok vatandaş araçların gelişi güzel çekildiğini iddia ederken, uzmanlar çekicilerin bu işi ticari hale getirdiğini savunuyor.Günden güne artan araç yoğunluğu, İstanbul trafiğinde sorunları da beraberinde getiriyor. Hiç kuşkusuz kent trafiğinin en önemli nedenlerinden biri de sürücü hataları. Araç yoğunluğunun getirdiği park sorunuyla birlikte kuralları hiçe sayan sürücülerin olur olmaz yerlere park etmesi zaten dar olan sokakları geçilmez hale getiriyor. Sokaklarda kıpırdayacak yer bırakmayan bu ihlale karşı da çekiciler devreye giriyor.

Gazete Habertürk'ten Mustafa Şekeroğlu ve Uzay Kesmen'in haberine göre aracını park ettiği yerde bulamayan vatandaşlar, kendilerini bir anda yediemin otoparklarında ceza öderken buluyor. Bazı bölgelerde bir çekici turunu 9 dakikada tamamlarken, bazı yerlerde 5 dakikada bir araç çekiliyor.

GÜNLÜK LİMİT İDDİASI

İstanbul’da sayıları 150’yi bulan çekicilerin günde 2-3 bin arasında araç çektikleri tahmin ediliyor. Çekilen aracı otoparktan almak ise 197 TL’yi buluyor. Uzmanlar ise hatalı park eden araçları kilitleyen sistemin devreye konulması gerektiğini belirterek, çekicilerin, araçları kaldırırken trafiği tıkadıklarına dikkat çekiyor.

İddiaya göre, gün içinde İstanbul’un cadde ve sokaklarında vızır vızır gezen çekicilerin günlük araç çekme limiti bulunuyor. Örneğin, bir çekicinin görev yaptığı bölgede günlük en az 20 araç çekme zorunluluğu var. O rakamın altına inilmemesi gerekiyor. Her trafik çekicisinin hangi cadde ve sokaklardan araç çekecekleri de belli.

113 OTOPARK

İstanbul’da araçlar 7’si Trafik Vakfı, 106’sı da İstanbul Polis Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Derneği’nin kontrolünde olmak üzere 113 ayrı otoparka çekiliyor. Yönetmeliğe göre, Trafik Vakfı tarafından görevlendirilen çekicilerde, her şoförün yanında bir trafik polisi bulunmak zorunda. Araçların çekilmesi kararını görevli trafik polisi veriyor. Önceden herhangi bir uyarıda da bulunmuyor. Ancak, memur çekilen her aracı fotoğraflamak zorunda. Çekicilerin bölgelere göre çalışma saatleri de değişiyor.


KURAL TANIMIYORLAR

Şişli bölgesinde takibe aldığımız 5 araç çekicisinden neredeyse hiçbiri kural tanımıyor. Olabilecek en kısa sürede araç çekip zamandan tasarruf eden çekiciler, kırmızı ışıkta geçiyor, ters yönden giriyor, karşılarından gelen araca aldırış etmiyor. Çekiciler, trafik ışıklarında, otomobil kuyruğunun en önüne geçmekten de çekinmiyor.

‘DUR, ÇEKME’

Habertürk muhabiri, çekicilerle ilgili Taksim’de trajikomik bir sahneye de tanıklık etti. Hatalı park ettiği için aracı çekilen bir sürücü, son anda çekici üzerinde giden aracını görüp arkasından “Dur, çekme” diye bağırdı.

‘BELLİ BİR RAKAM YOK’

Günlük araç kotası iddiasını emniyetin 106 otoparkından sorumlu olan Polis Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Derneği’nin İstanbul Oto Emniyeti Şube Müdürü Ünver Bayram’a sorduk. İddiaların asılsız olduğunu söyleyen Bayram, “Kesinlikle öyle bir şey yok. Trafik çekicileri ve görevli polis memurları hatalı park halindeki araçları çekerler. Bunun belli bir rakamı olmaz” dedi. Gelen tüm şikâyetleri dikkatlice incelediklerini söyleyen Bayram, “Bizim sorumlu olduğumuz otoparklarda herhangi bir eksiklik varsa gereği neyse yapıyoruz” diye konuştu.

‘YOĞUNLUĞA SEBEP OLUYORLAR’

Trafik uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İstanbul’daki trafik sıkışıklığının en önemli nedenlerinden birinin park ihlali olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çekiciler, park ihlallerinin önlenmesi için uygulanan bir yöntem. Çekiciler kural ihlali yapıyor. Bu sorunun çözümü, elektronik denetim sistemine park denetimlerinin de entegre edilmesidir.”

‘TİCARİ HALE GELDİ’

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Sami Güleçyüz, çekicilerin bu işi ticari hale getirdiklerini öne sürdü. Güleçyüz, şu bilgileri verdi: “Çekiciler, çektikleri aracın trafikte yarattığı olumsuz durumdan çok daha fazlasını yaratıyor. Mümkün olduğunca araç lastiklerini kilitleyerek yerinde bırakıp uygulamaya gitmek çok daha etkili olacaktır.” Türkiye Trafik Güvenliği Vakfı Onursal Başkanı Ekrem Bulgun da trafik çekicilerinin daha iyi eğitilmesi gerektiğini belirterek, “Şehir içerisindeki araç çekmelerin mutlaka trafik polisinin gözetiminde ve yine polisin kumanda ettiği trafik aracıyla olması lazım” diye konuştu.

HANGİ HALLERDE ARACINIZ ÇEKİLİR?

Trafik çekicileri, araçları Karayolları Trafik Kanunu’na göre çekiyor. Kanunun 60 ve 61.maddelerine göre duraklama ve park etmenin yasak olduğu yerler şöyle sıralanıyor:

- Trafik işareti ile duraklama ve park etmenin yasaklandığı yerler

- Otobüs, tramvay ve taksi durakları

- Yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitler

- Kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantı yolları

- Geçiş yolları üzeri

- Park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerler

- Yaya yolları

(HABER TÜRK)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobiller yok satıyor

Yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobiller yok satıyor

access_time25 Ekim 2020 14:39

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, "Özellikle yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobillere yoğun talep olduğu için bulunurluk sıkıntısı yaşanıyor." dedi

Benzinde 12 kuruş indirim

Benzinde 12 kuruş indirim

access_time23 Ekim 2020 16:32

Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 12 kuruş indirime gidilecek.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

access_time23 Ekim 2020 12:25

Başkan Ramazan Şimşek'ten taksilere sosyal mesafe önlemi

 İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

access_time23 Ekim 2020 10:44

Brexit sonrası İngiltere yıllık 20 milyar dolarlık ticaret yaptığı Japonya ile yeni gümrük tarifeleri üzerinde anlaşmaya vardı.

YORUM YAP

YORUMLAR (13)

 • Ali Veli23 Ekim 2017 16:09Bunların aldığı para haram olsun. çeteden farkları yok. Millet kimseye şikayet edemediği için kolay at oynatıyorlar.Çeteden farkları yok. kapatılsın ve hayırlı başka işlere yönlendirilsin. Birde ne arabasını çekiyorsun ve madur ediyorsun. Yaz cezasını yapıştır camına.

  (%0,00) (%100,00)
 • SÜRÜCÜ09 Haziran 2017 15:40bu çekiciler çok keyfi çalışıyor, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde değil de rahat çalışabilecekleri yerlerde araç çekiyorlar, aslında çektikleri araçların çoğu trafiği ihlal etmiyor, ama bu iş onlar için rant kapısı haline gelmiş, örn. benim aracım birkaç kez keyfi olarak çekildi, sahilde trafikle ve anayolla hiç alakası olmayan, İSPARK ın bulunduğu alanın yanından aracım çekildi, anlaşılan İSPARK la ortak çalışıyorlar, diğer taraftan bakıyorsunuz ana arterler ve caddelerrezalet tam bir park alanı ama oralara dokunan yok.

  (%0,00) (%100,00)
 • yakında nefes alma parası toplanacak09 Haziran 2017 13:32sait çifçi devlet hastanesinin arkasındaki yolda otopark olan yerin tam karşısındaki yol, kimseye engel olmadığı için herkes park ediyor ve sürekli araçlar çekiliyor. öyle bir yere çöreklenmişki çekici gidiyor geliyor.

  (%11,11) (%88,89)
 • ELİNE FIRSAT GEÇEN AZRAİL KESİLİYOR09 Haziran 2017 13:14BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ BU KONUDA 1.SIRADA. KİMSE ONUNLA YARIŞAMAZ. TİCARETHANE YE GELEN PARALARLA NEREDEN NELER KAZANDILAR BİLMİYORUZ AMA HAYRINI GÖREMESİNLER İNŞALLAH.

  (%0,00) (%100,00)
 • MELİKE09 Haziran 2017 13:13MALTEPE SAHİLİNDEKİ İSPARK HİZMETİNDEN DOLAYI İBB'YE TEŞEKKÜR EDERİZ. HER ZAMAN YER VAR.

  (%0,00) (%100,00)
 • KUBAT09 Haziran 2017 13:10HİSARIN ALTINDA YAYA KALDIRIMLARI ARAÇ DOLU AMA İSPARKA PARA VERDİĞİMİZ İÇİN ÇEKİLMİYOR. KURALLAR HERKES İÇİN VARDIR. YAYA YOLUNA İSPARK NASIL PARK EDİYOR? SİSTEMDEN BIKTIK, BELEDİYELERDEN BIKTIK, BİZİ SOYMALARINDAN SITKIMIZ SIYRILDI.

  (%0,00) (%100,00)
 • Erdoğan el atmazsa bu düzelmez09 Haziran 2017 13:07Reis, duy sesimizi!! sadece zenginmi araç alsın, gezsin. zengin zaten vale kullanıyor, lütfen isparklar katlı ve yaygın olsun, bizde gezelim rahat rahat oturduğumuz yerde çayımızı içelim.

  (%0,00) (%100,00)
 • chp bölgelerinde daha dikkatli olacaksın09 Haziran 2017 13:03istanbulda en iyi hizmet ümraniye hasan can (soyak yenişehir'i unutması hariç) tarafından sadece kendine oy verenlerin oturduğu yerlere. özellikle chp belediyeleri, çekici işinin b.kunu çıkarıyor. hiç göz açtırmıyorlar maşallah.

  (%0,00) (%100,00)
 • SOYGUNCULARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN09 Haziran 2017 13:02UZUNCAYIRDA ISPARK VAR. ARACINI BIRAK METRO, METROBÜSE GEC. BU HİZMET ARTTIRILSIN LUTFEN

  (%0,00) (%100,00)
 • özcan09 Haziran 2017 13:00şişlide.halk.pazarını.yıkıp.kendine.rezidans.alarak.köşeleri.koşarak.dönen.sarıgül,.katlı.otopark yapsaydında.otoparktan.payını alsaydın.olmazdı.değilmi? görünüşte.hizmet ,.ceplerin dolması.gerçek.politikana hastayız.

  (%0,00) (%100,00)
 • HEP ZENGİNMİ GEZECEK09 Haziran 2017 12:56BAZI YERDE İSPARK FİYATLARI DA ÇOK YÜKSEK. BOĞAZIMDAN KESİP ARAÇ KULLANIYORUM DİYE OTOPARK FİYATINA MI ÇALIŞACAĞIM. KATLI OTOPARK YAPIN, SİRKÜLASYONDAN KAZANIN. MESELA BEBEK. FAKİRİN BEBEĞE GİTME HAKKI YOKMU?

  (%0,00) (%100,00)
 • f.s09 Haziran 2017 12:52ataşehir palladium'a aracımı park ettim, aracımı haşat ettiler, güvenlik araca çarpanın bilgisini veremem, müşterimi korumak zorundayım dedi. yani aracımı avm'nın karşısındaki bankaların önüne bıraksam çiziyorlar, avmye bıraksam çarpıyorlar. güvenli yer kalmadı.

  (%0,00) (%100,00)
 • gültepe09 Haziran 2017 12:51yerine göre galiba, gültepe girişinde o kadar avm (otopark) var. ama herkes gültepe girişinden sağlı sollu park ettiği için trafik gitmiyor. buralardan niye araç çekilmiyor diye sorarsanız, dükkan sahiplerine aitmiş veya müşteri dükkana girdiği için dükkan sahibi kendi hakkını müşteriye kullanıyormuş. :))) çok komik. sanki yol buna müsaade ediyor. istanbul gücü olanın elinde.

  (%0,00) (%100,00)