Konvansiyonel içten yanmalı motor devrinin sonu mu yaklaşıyor?

Konvansiyonel içten yanmalı motor devrinin sonu mu yaklaşıyor?

access_time20 Eylül 2019 14:47
Elektrikli araç alternatiflerinin her geçen gün arttığı sektörde dünyanın en büyük markaları yeni modellerini tanıtırken içten yanmalı motorlara ayrılan geliştirme süreçleri ve bütçeleri de kısılmaya başlandı.

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden olan Alman Daimler grubundan yapılan açıklamada artık yeni konvansiyonel motor geliştirilmeyeceği ve bunun yerine tüm araştırma-geliştirme bütçesinin elektrik motorlarına aktarılacağı belirtildi.

Daimler'in Geliştirme Departmanı Direktörü Markus Schaefer "Yeni nesil içten yanmalı motor üretimi artık yerini elektrikli motorlara bırakıyor, dolayısıyla bizim de yatırımlarımız bu alanda olacak" diyerek yeni döneme ilişkin önemli bir sinyal vermiş oldu. Varolan benzinli modellerde bir takım iyileştirmelerin devam edebileceğini de ekleyen Schaefer, bu motorların son yıllarda kapasitelerini doldurduğunu ve potansiyel limitlerine ulaştığını belirterek yapılacak güncellemelerin son girişimler olacağını kaydetti.

Dizel skandalının etkisi

Bir başka faktör de içten yanmalı motorların geliştirilmesi ve son haline gelmesinin elektrikli motorlardan çok daha uzun sürmesi ve maliyetli olması. Bu anlamda büyük bütçeler ayrılan birçok projenin son kullanıcıya ulaşamadan geliştirme aşamasında iptal edilmesi ve vazgeçilmesi de ciddi mali kayıplara yol açıyordu.

Başta kuzey Avrupa ülkeleri olmak üzere bazı devletler iklim politikaları çerçevesinde benzinli ve dizel araç satışlarını 2040 yılına kadar yasaklayacaklarını ilen etmiş olmaları de otomotiv sektörünü uzun vadeli stratejiler noktasında yeni arayışlara itiyor.

2022 yılına kadar her modelin elektriklisi olacak

Bundan bir yıl önce Daimler, bünyesindeki Mercedes-Benz ve diğer otomobillerin tüm modelleri için 2022 yılına kadar elektrikli versiyonlarını piyasaya süreceğini açıklamıştı.

Bir süredir bu dönüşümün kaçınılmaz olduğu öngörülürken büyük markaların bunu ne hızla gerçekleştireceği tartışılmaya devam ediyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde tüm üreticilerin benzer stratejileri hayata geçirmiş olması bekleniyor. (Euronews)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Rekabet Kurulu'ndan Volkswagen'e izin çıktı

Rekabet Kurulu'ndan Volkswagen'e izin çıktı

access_time15 Ekim 2019 14:06

Rekabet Kurulu, Volkswagen Financial Services ve TÜV SÜD Auto Service aracılığıyla, Carmobility GmbH'nin mevcut filo yönetim hizmetleri işi ve FleetCompany üzerinden ortak...

Taşıt kredisi kampanyasına bir firma daha dahil oldu

Taşıt kredisi kampanyasına bir firma daha dahil oldu

access_time15 Ekim 2019 13:29

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın yerli üretimi desteklemek amacıyla hazırladığı Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Kampanyası'na GAZ Grubu da dahil...

4 milyonluk lüks araç 1,6 milyon liraya da satılamadı

4 milyonluk lüks araç 1,6 milyon liraya da satılamadı

access_time15 Ekim 2019 12:59

Antalya'da yabancı uyruklu bir iş adamının piyasa değeri 4 milyon TL olan Rolls Royce marka lüks otomobilini e-ihaleyle 1,6 milyon liradan satışa sunuldu. Katılım teminatı 100...

Harley-Davidson elektrikli motosiklet üretimini durdurdu

Harley-Davidson elektrikli motosiklet üretimini durdurdu

access_time15 Ekim 2019 12:19

Harley-Davidson Inc, son kalite kontrollerinde bir aksaklık gördükten sonra ilk elektrikli motosikletinin üretimini ve teslimatını durdurduğunu bildirdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (2)

  • Berkay Ezine21 Eylül 2019 10:46Hibrit motor yerini alacak gibi duruyor

    (%0) (%0)
  • Ufuk Sülü20 Eylül 2019 18:27Hibrit motorlar yaygınlaştıkça bu tür motorların ömrü bitecektir

    (%0) (%0)