Motorlu taşıt vergisiyle ilgili merak edilenler

Motorlu taşıt vergisiyle ilgili merak edilenler

access_time26 Ağustos 2019 14:09
taşıt sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu motorlu taşıtlar vergisi nedir, ne zaman ödenir? İşte konuyla ilgili detaylar...

Satın aldığınız bir araç için ödediğiniz bedel dışında birçok masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bakım masrafı, yıllık sigorta masrafı, kasko masrafı, benzin masrafı, ansızın çıkan arıza ya da kaza masrafı gibi giderlerin yanı sıra bir de devletin zorunlu tuttuğu Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi vardır. Sadece otomobil ve motosiklet için için değil uçak, helikopter, tekne gibi motorlu hava ve deniz taşıtlar için ödenmesi zorunlu tutulan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) araç sahipleri için önem taşıyan bir vergidir. Ancak yıl boyunca iki kez ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hakkında pek çok araç sahibi yeteri kadar bilgi sahibi değil. Peki, motorlu taşıtlar vergisi nedir, ne zaman ödenir? Vatandaşların merak ettikleri bu konu hakkında hazırladığımız haber ile tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. İşte detaylar…

MOTORLU TAŞIT VERGİSİ NEDİR, NE ZAMAN ÖDENİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yılda iki kez ödenmesi zorunlu olan ve Karayolları Trafik Kanunu'nun belirlediği şartlara göre trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlardan alınan bir vergi türüdür.

Araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) her yıl iki kez ödenmektedir. Kara taşıtları otomobil ve motosiklet için değil uçak helikopter ve motorlu deniz taşıtları içinde geçeklidir. Ödemelerden biri ocak ayında diğeri ise temmuz ayında gerçekleştirilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) araçların sicil kayıtlarının başlamasının ardından ödenmeye başlanır. Araçların üzerindeki trafik sicil kaydı silinene kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmesi sorunludur.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDEMESİ NEREYE YAPILIR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri aracın bağlı bulunduğu il ya da ilçe vergi dairelerine yapılmaktadır. Aynı zamanda anlaşmaları bankaların online bankacılık ve mobil bankacılık hizmetleri üzerinden de MTV ödemeleri gerçekleştirilebilir.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Benzine zam geldi

Benzine zam geldi

access_time11 Ağustos 2020 16:31

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 23 kuruş zam geldi

Benzine zam geliyor

Benzine zam geliyor

access_time11 Ağustos 2020 09:53

Çarşamba gününden geçerli olmak üzere, benzinin litre fiyatına 23 kuruş zam gelmesi bekleniyor

Trafik sigortasına korona indirimi

Trafik sigortasına korona indirimi

access_time11 Ağustos 2020 09:44

Korona nedeniyle Türkiye'de araç hasar sayısında düşüşlerin yaşandığını söyleyen İSAD Onursal Başkanı Turusan Bağcı, "İyi sürücüler geçen yıl 1000 TL'ye aracına sigorta...

Elektrikli karavanlar yolda

Elektrikli karavanlar yolda

access_time10 Ağustos 2020 17:44

Kovid-19 salgınıyla birlikte Avrupa’da, başta Almanya olmak üzere tatil alışkanlıkları değişim göstermeye başladı. Elektrikli karavanlara yönelim var.

YORUM YAP

YORUMLAR (2)

  • Kemalettin Bulamacı27 Ağustos 2019 19:20MTV taksitlerini geç ödeyince ne oluyor arkadaşlar

    (%0) (%0)
  • Çağrı Geygel26 Ağustos 2019 14:41Güzel bir içerik. Çok teşekkür ederim bu içerik için.

    (%0) (%0)