Otomobil üretimine kaykay modeli

Otomobil üretimine kaykay modeli

access_time15 Nisan 2019 10:02
Elektrikli araç üretiminin daha hızlı ve uygun maliyetli yapılabilmesi için “kaykay” modeli kullanılacak. Böylece tek platform, bir dolu farklı modele can verecek

İlk kez Henry Ford’un ortaya attığı geleneksel “seri üretim” sistemi, bugüne kadar işlevini tam olarak yerine getirirken, otomotiv endüstrisinin çok büyük bir bölümünde geçerliliğini korumayı sürdürüyor. Son çeyrek asırda verimlilik ve maliyet kontrolü adı altında “modeller arasında platform paylaşımı” yapmayı öğrenen üreticiler, geliştirdikleri bir veya birden fazla platform sayesinde onlarca model piyasaya çıkarmayı başardılar. Bu araçların üretimi de çok fazla dert olmadı denilebilir. Zira bu sayede geliştirme maliyetleri düşürüldüğü gibi, aynı hatta birden fazla modelin üretilmesi de mümkün olabildi.

Ancak “pek çok nedenle” elektrikli otomobillere geçiş sürecinin hızlandırılması gereği, planları değiştirdi. 20 yıldan fazla bir süre önce General Motors’un yakıt hücreli ve elektrikli araç konsepti olan “AUTOnomy”de ortaya attığı fikir, ilk etapta elektrikli araç üreticisi Tesla tarafından kullanıldı. Şimdilerdeyse Volkswagen Grubu ve diğer bazı üreticiler bunu kendilerine uyarlamaya çalışıyor... Neyi mi?

“Kaykay” adı verilen ve gerçekten şekil olarak da kaykaya benzeyen platform, bataryaları (aküleri), elektrik motoru ya da motorlarını, yürüyen aksamı ve hatta pedallara varıncaya kadar pek çok unsuru bir arada barındırıyor. Bu platform, “ortak platform”lardan çok daha fazla sayıda modele uyarlanabilirken, üretim açısından da firmalara daha fazla esneklik getirebiliyor.

Zira daha önce tek bir platformdan 5-10 model üretilebilirken, “kaykay” sayesinde bu sayının çok daha artabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte araçların üretim mantığı da değişiyor. Platform bir hat üzerinde bağımsız olarak üretilirken, araçların üst kısımları da bir başka, paralel bantta üretiliyor. Aracın iki kısmı da bittikten sonra, bir yerde robotlar tarafından birleştiriliyor.

Şu sıralar Tesla dışında bu modeli kullanmaya başlayan Audi, durumdan memnun görünüyor. Biri yüksek adetli araçlar, diğeri de performans araçları için geliştirilmiş iki elektrikli araç “kaykay platformu” bulunan VW Grubu, Audi e-Tron’da kullandığı altyapıyı çok ufak değişimlerle pek çok modele adapte etmeyi planlıyor.(Levent Köprülü/MİLLİYET)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor

ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor

access_time17 Temmuz 2019 14:43

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer "Otomotivde ÖTV indirimi beklentisi müşterilerin satın alma kararlarını etkiliyor" dedi.

Lüks İngiliz devinden 100.yıl konsepti

Lüks İngiliz devinden 100.yıl konsepti

access_time17 Temmuz 2019 13:24

Bentley'nin 100'üncü yaşı onuruna tasarladığı Bentley 100 GT konsept otomobil, elektrikli ve otonom sürüş ile sadece markanın değil lüks otomobillerin de gelecek öngörüsünü...

HSBC Advantage’tan MTV'de 3 taksit fırsatı

HSBC Advantage’tan MTV'de 3 taksit fırsatı

access_time17 Temmuz 2019 12:57

Motorlu Taşıtlar Vergisini HSBC Advantage ile ödeyenler 3 taksit avantajından yararlanıyor.

TEMSA'nın yeni CEO'su Aslan Uzun oldu

TEMSA'nın yeni CEO'su Aslan Uzun oldu

access_time17 Temmuz 2019 10:27

Aslan Uzun, TEMSA’nın Yönetim Kurulu Temsilcisi ve CEO pozisyonuna atandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)