Otomobiller sürücülerin beynini okuyacak

Otomobiller sürücülerin beynini okuyacak

access_time08 Temmuz 2019 09:06
Sürücünün sözlü komutlarını anlayan, söz dinlemeye başlayan otomobillerden sonra şimdi de sürücünün beynini okuyan otomobiller geliyor. Buna göre şoförlerin davranışlarını önceden tahmin edip ondan 0.2 saniye daha hızlı reaksiyon gösterecek

Bilimkurgu filmleri gerçek oldu. Düne kadar sadece filmlerde gördüğümüz otomobiller artık yollarda. Bugünkü otomobiller sürücüsüz yani kendi kendine gidebiliyor. Öndeki araca göre hızlanıp, yavaşlayabiliyor. Sürücü olmadan sollama yapabiliyor. Hatta sürücünün komutlarını anlıyor, söz dinliyor.

Ancak otomobillerdeki teknolojik gelişmeler bunlarla sınırlı değil. Yakın gelecekte otomobiller sürücünün beynini de okuyacak. Japon otomotiv markası Nissan, sürücünün beynindeki sinyalleri yorumlayan ve bu sinyallerle insanların otomobillerle nasıl etkileşim kurduğunu tespit eden yenilikçi bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Markanın Brain-to-Vehicle ya da B2V adını verdiği bu teknoloji dünyada türünün ilk örneği. Sürücü, otonom sistemler tarafından analiz edilmek üzere beyin dalgası aktivitesini ölçen bir cihaz kullanıyor. Direksiyon simidini döndürme veya aracın hızını yavaşlatma gibi sürücünün eylemlerini önceden tahmin eden sistem, sürücüden 0.2 ila 0.5 saniye daha hızlı reaksiyon gösteriyor. Nissan'ın bu projesi sürücü eylemlerini tahmin etmek ve sorunu tespit etmek için beyin kod çözme teknolojisine dayanıyor.

Sistem şöyle çalışıyor:

SÜRÜŞ TARZINI DEĞİŞTİREBİLİR

Tahmin: Direksiyon simidi çevirmek veya gaz pedalına basmak gibi sürücünün yapmak üzere olduğu eylemleri beyin sinyallerinden yakalamak sürüş destek sistemlerinin çok daha çabuk reaksiyon göstermesini sağlayabilir.

Tespit: Sürücü rahatsızlığını saptayan ve değerlendiren yapay zeka, otonom sürüş modunda sürüş tarzını veya sürüş stilini değiştirebilir.

B2V, otomobillerin nasıl sürüleceği, motor teknolojilerine sahip olacağı ve topluma nasıl entegre edileceğine ilişkin şirketin vizyonu niteliğindeki son gelişmeyi gözler önüne seriyor. (Ufuk Sandık / Sabah)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

Tesla pandemiden dolayı Model Y'nin fiyatında indirim yaptı

access_time13 Temmuz 2020 11:09

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc , spor arazi aracı olan Model Y'nin fiyatında 3,000 dolarlık indirime gitti.

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

Sahibinden satılık otomobil fabrikası

access_time13 Temmuz 2020 08:57

Honda, Şekerpınar’daki tesisine tüm teçhizatlarıyla birlikte müşteri arıyor. Honda, 1997 sonunda üretime başladığı Şekerpınar’daki fabrikasını global bir kararla Eylül 2021’de...

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

Alman mühendislik devi EDAG, yerli oto için geldi

access_time13 Temmuz 2020 08:06

Alman mühendislik şirketi EDAG, Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde ofis açtı. Şirket ilk projesini TOGG ile gerçekleştirecek. Cosimo De Carlo, “TOGG’un Türkiye ve Avrupa'nın...

Otomotiv üretimi ilk yarıda yüzde 29 daraldı

Otomotiv üretimi ilk yarıda yüzde 29 daraldı

access_time12 Temmuz 2020 13:06

Traktör üretimi hariç toplam otomotiv üretimi, bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 29 azalarak 518 bin 727 adet, toplam otomotiv ihracatı da adet bazında...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)