Panasonic'ten şoförün uyku seviyesini ölçen teknoloji

Panasonic'ten şoförün uyku seviyesini ölçen teknoloji

access_time31 Temmuz 2017 16:12
Uykulu direksiyon başına geçen şoförler yüzünden gerçekleşen kazalar son bulacak. Panasonic'in geliştirdiği üç aşamalı teknoloji, sürücünün uyku seviyesini algılayarak uyarı verebiliyor

Şirket, direksiyon başındaki kişinin uyku seviyesini ölçen teknolojiyi tanıttı. Araç içi kamera, araç bilgileri ve çeşitli algılayıcılardan gelen bilgileri kullanan yapay zeka, şoförün uyku seviyesini hiçbir fiziksel temas olmadan, sürücü koltukta otururken ölçebiliyor.

YAPAY ZEKA VE ALGILAYICILAR BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

İlk aşamada yüz hareketleri ve göz kırpma sıklığı algılanıyor. Daha sonra araçtaki ısı düzeyi, direksiyon ve hareket bilgileri buna ekleniyor. Termal algılayıcı ile şoförün vücut ısısı da denkleme eklenerek uyku seviyesi belirleniyor.

Bugüne dek kullanılan uyku tahmin sistemleri, tahmin etme konusunda bu sisteme göre daha başarısızlar ve alarm sesleri ve titreşim kullanarak uykuya dalmayı önlemeyi hedefliyorlar. Ancak bunlar da sürücüyü rahatsız ediyor.

HER ÜÇ KAZADAN BİRİ UYKUSUZLUK KAYNAKLI

Trafikte uykulu kullanım çok ciddi bir problem. ABD'deki ölçümlere göre sürücülerin yüzde 60'ı son bir yıl içinde uykulu şekilde araç kullandıklarını söylerken, yüzde 37'si direksiyon başında uyuyakaldığını kabul ediyor. Katılımcıların yüzde 13'ü her ay bir kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarını itiraf ediyor. Türkiye'de de durum iç açıcı değil. Her üç trafik kazasından birisinin sebebi uykuyla ilgili.

İLK ÖRNEKLER EKİMDE HAZIR OLACAK

Panasonic'in 22 patentle geliştirdiği teknolojinin, kişisel ve ticari taşıtlarda kullanımı hedefleniyor. Ekim ayında örneklerini göreceğimiz teknoloji, beş farklı seviyede algılama yapıyor. Bunlar, şirketin açıklamasında uykusuz, az uykulu, uykulu, çok uykulu ve ciddi düzeyde uykulu olarak tanımlanıyor. Sistem sürücünün uykulu olduğunu düşündüğünde, bir alarm çalabiliyor ve dinlenmeyi tavsiye ediyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ovit Tüneli ulaşıma açıldı

Ovit Tüneli ulaşıma açıldı

access_time22 Kasım 2017 12:04

Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü karayolu tüneli ulaşıma açıldı.

Otomotivde yıl bitmeden ihracat rekoru kırıldı

Otomotivde yıl bitmeden ihracat rekoru kırıldı

access_time22 Kasım 2017 11:31

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: "17 Kasım itibarıyla otomotiv endüstrisi daha önce en yüksek 24,7 milyar dolar olan ihracat rakamını, 24,8 milyar dolara çıkararak tüm...

LPG'ye zam geliyor

LPG'ye zam geliyor

access_time22 Kasım 2017 10:02

Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere LPG fiyatlarına zam geliyor.

Uber üyelerinin kimlik bilgileri çalındı

Uber üyelerinin kimlik bilgileri çalındı

access_time22 Kasım 2017 06:24

Uber, iki bilgisayar korsanının 2016 yılında 50 milyon müşterisine ve 7 milyon şoförüne ait kimlik bilgilerini çalmasını gizlediğini doğruladı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)