Panasonic'ten şoförün uyku seviyesini ölçen teknoloji

Panasonic'ten şoförün uyku seviyesini ölçen teknoloji

access_time31 Temmuz 2017 16:12
Uykulu direksiyon başına geçen şoförler yüzünden gerçekleşen kazalar son bulacak. Panasonic'in geliştirdiği üç aşamalı teknoloji, sürücünün uyku seviyesini algılayarak uyarı verebiliyor

Şirket, direksiyon başındaki kişinin uyku seviyesini ölçen teknolojiyi tanıttı. Araç içi kamera, araç bilgileri ve çeşitli algılayıcılardan gelen bilgileri kullanan yapay zeka, şoförün uyku seviyesini hiçbir fiziksel temas olmadan, sürücü koltukta otururken ölçebiliyor.

YAPAY ZEKA VE ALGILAYICILAR BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

İlk aşamada yüz hareketleri ve göz kırpma sıklığı algılanıyor. Daha sonra araçtaki ısı düzeyi, direksiyon ve hareket bilgileri buna ekleniyor. Termal algılayıcı ile şoförün vücut ısısı da denkleme eklenerek uyku seviyesi belirleniyor.

Bugüne dek kullanılan uyku tahmin sistemleri, tahmin etme konusunda bu sisteme göre daha başarısızlar ve alarm sesleri ve titreşim kullanarak uykuya dalmayı önlemeyi hedefliyorlar. Ancak bunlar da sürücüyü rahatsız ediyor.

HER ÜÇ KAZADAN BİRİ UYKUSUZLUK KAYNAKLI

Trafikte uykulu kullanım çok ciddi bir problem. ABD'deki ölçümlere göre sürücülerin yüzde 60'ı son bir yıl içinde uykulu şekilde araç kullandıklarını söylerken, yüzde 37'si direksiyon başında uyuyakaldığını kabul ediyor. Katılımcıların yüzde 13'ü her ay bir kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarını itiraf ediyor. Türkiye'de de durum iç açıcı değil. Her üç trafik kazasından birisinin sebebi uykuyla ilgili.

İLK ÖRNEKLER EKİMDE HAZIR OLACAK

Panasonic'in 22 patentle geliştirdiği teknolojinin, kişisel ve ticari taşıtlarda kullanımı hedefleniyor. Ekim ayında örneklerini göreceğimiz teknoloji, beş farklı seviyede algılama yapıyor. Bunlar, şirketin açıklamasında uykusuz, az uykulu, uykulu, çok uykulu ve ciddi düzeyde uykulu olarak tanımlanıyor. Sistem sürücünün uykulu olduğunu düşündüğünde, bir alarm çalabiliyor ve dinlenmeyi tavsiye ediyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Valeler kayıt altına alınacak

Valeler kayıt altına alınacak

access_time19 Ağustos 2017 13:41

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, "2018 ocak ayından itibaren vale sektöründe çalışanlar belgelendirilmeye başlanacak" dedi.

Babayiğit arayışında sona gelindi

Babayiğit arayışında sona gelindi

access_time19 Ağustos 2017 13:27

Yerli otoda babayiğit arayışlarında sona gelindi. Kulislerde Karsan, Vestel ve BMC öne çıktı. Üç şirketin ortak bir yatırıma hazırlandığı da konuşuluyor

Tatilin uzaması kiralık araç talebini artırdı

Tatilin uzaması kiralık araç talebini artırdı

access_time19 Ağustos 2017 13:24

Kurban Bayramı tatilinde günlük kiralamada kullanılan araçların doluluk oranının yüzde 90'ları geçeceği tahmin ediliyor.

Emniyet yeni hız cezasıyla ilgili karışıklığa cevap verdi

Emniyet yeni hız cezasıyla ilgili karışıklığa cevap verdi

access_time19 Ağustos 2017 09:53

"Otoyolda ortalama hız cezası uygulanabilmesi, sürücünün ortalama hızlarının, giriş ve çıkış noktaları arasında kullandıkları taşıt cinsi için hız limitlerini (%10 tolerans...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)