Dev birleşmenin temeli aile yemeğinde atıldı

Dev birleşmenin temeli aile yemeğinde atıldı

access_time04 Kasım 2019 08:41
Sektörün flaş gelişmesi olan FCA ile PSA evliliğinin perde arkası da ortaya çıktı. Anlatılanlara göre birleşmenin temeli, Agnelli ve Peugeot ailelerinin birlikte yediği yemekte atıldı

Dev birleşmenin temeli aile yemeğinde atıldı

Gelişmelere yakın olan kaynakların bildirdiğine göre, Renault ile görüşmelerde bulunan FCA Grubu’nun Başkanı ve Agnelli ailesinin temsilcisi John Elkann, çok uzun zamandır tanıdığı Peugeot ailesinin temsilcisi Robert Peugeot ile Paris’te bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Her ne kadar o sıralar FCA Renault ile görüşmeler yürütse de, bu ilişkinin pek de “evliliğe uygun olmadığı” konuşuluyordu. Bunu konuşanlardan birinin de, bizzat Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire olduğu ortaya çıkmış oldu. Nitekim anlatılanlara göre Le Maire, Yunanistan’da tatilde bulunmasına karşın iki şirketle de telefon diplomasisi yürütüyordu.

Tavares faktörü

Tabii bu birleşmeyi en çok isteyen kişinin de, Peugeot’nun başında bulunan Carlos Tavares olduğu belirtiliyor. Bunu uzun süredir kollayan Tavares, Elkann’ın Renault ile görüşmelerin fişini çekmesinin ardından hiç vakit kaybetmedi ve hemen çalışmalarını artırdı. O da, tıpkı FCA’nın efsane yöneticisi merhum Sergio Marchionne gibi küresel ittifakların, üretim verimliliği ve maliyetler açısından büyük gereklilik haline geldiğine inanıyordu.

Ağustosta iletişim ve görüşme trafiği hızlanırken, ortada çok fazla çözülmesi gereken problem ve stratejik farklılık vardı. Fransa Maliye Bakanı, İtalyanların pazarlık taktiklerini bildiğini söylüyordu. Ona göre İtalyanlar, “anlaşmaya varılsa bile pazarlık etmeye devam” ediyordu. Tavares ise FCA Ceo’su Mike Manley ile görüşmelere başlamıştı. Birbirlerini çok iyi tanıyan iki mühendis, son olarak Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı sırasında buluştu.

İki tarafın da bu birleşmeye ihtiyacı vardı. FCA tarafında Yunanca “yenilik” anlamına gelen “Neos”, PSA tarafında ise “Stella” diye adlandırılan proje, Ekim ayında Paris’te yapılan 4 saatlik Tavares-Elkann görüşmesi sonrasında gerçeğe dönüşmeye başladı.

Zira bu görüşmenin bir hafta sonrasında anlaşmaya varıldığı haberleri sızdırıldı, ardından da iki şirketten “Olay tamam” açıklamaları geldi.

Peugeot ve Fiat Chrysler nihai imzayı Aralık'ta atacak

50 milyar dolarlık bir otomotiv devi oluşturma hedefiyla anlaşmaya varan Fransız Peugeot ile İtalyan Fiat Chrysler'den nihai imza için tarih verildi. 

Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Fiat Chrysler ile Peugeot'un sahipi PSA arasında bağlayıcı bir birleşme anlaşmasının Aralık ayının ilk yarısında imzalanması bekleniyor.

Kaynaklar, tarafların birleşme anlaşmasının detaylarını sonuçlandırmak için yoğun şekilde çalıştıklarını ve bağlayıcı bir mutabakat zaptının 3-4 hafta içinde ortaya çıkmasının amaçlandığını ifade ediyorlar. Bu, anlaşmanın Aralık ayının ilk yarısında veya en geç Noel'e kadar imzalanabileceği anlamına geliyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Volkswagen en çok onları üzdü

Volkswagen en çok onları üzdü

access_time04 Temmuz 2020 16:15

Alman devi Volkswagen'in Manisa’da yapmayı planladığı fabrikayı ertelemesi kentte hayal kırıklığına neden oldu. 4 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülen fabrikanın yapılma...

Elektrikli otomobil satışlarında rekor artış yaşandı

Elektrikli otomobil satışlarında rekor artış yaşandı

access_time04 Temmuz 2020 15:02

Bu yılın ilk altı aylık döneminde elektrikli otomobil satışları geçen yılın ayı dönemine göre yüzde 92,2 ve hibrit otomobil satışları da yüzde 18 arttı

Çalıntı aracın faturasını istasyona kestiler

Çalıntı aracın faturasını istasyona kestiler

access_time04 Temmuz 2020 13:07

Tüketici Mahkemesi, motor ve şasi numaraları değiştirildiği için ‘change oto’ olarak da ifade edilen çalıntı otomobili, muayene işlemi esnasında fark edemeyen istasyonu haksız...

Dünya daralıyor, Türk otomobil pazarı büyüyor

Dünya daralıyor, Türk otomobil pazarı büyüyor

access_time04 Temmuz 2020 13:06

2020 yılında Avrupa ve Amerika pazarları yüzde 35 seviyelerinde daralmaya devam ederken Türkiye pazarı büyüdü. Kredi desteklerinin de etkisi ile toplam satışlar ocak-haziran...

YORUM YAP

YORUMLAR (2)

  • Semih06 Ocak 2020 16:55Bir Peugeot sahibi olarak bu birleşme beni çok heyecanlandırdı inşallah devam gelir :)

    (%0) (%0)
  • Erol Keser 09 Kasım 2019 00:26bakalım Peugeot ve Fıatın birleşmesi sonucu nasıl bir sonuç ortaya çıkacak

    (%0) (%0)