Pistte elektrikli kavgası

Pistte elektrikli kavgası

access_time21 Ekim 2019 11:20
Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, Porsche’nin yeni elektriklisi Taycan’ın rekorunu eski modeliyle geçmesi, iki üretici arasında atışmalara neden oldu.

Otomotiv dünyasında hızlı bir değişim rüzgarı esmeye devam ederken, rekabet ve tartışmalar da eksik olmuyor. Son tartışma da, özellikle spor otomobil üreticilerinin “tur rekoru” kırmak için can attıkları ve bu sayede araçlarını cazip kılmayı başardıkları Almanya’nın efsanevi Nürburgring pisti yüzünden çıktı.

Nitekim elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geçtiğimiz haftalarda dört kapılı yeni spor elektrikli modeliyle pist rekoru kırdığını açıklayan Porsche’nin bu ünvanını elinden almak için “Model S P100D+” ile piste çıktı ve daha hızlı bir tur yaptığını açıkladı. Taycan resmi olarak 7 dakika 42 saniyelik dereceye imza attığını bildirirken, Alman otomobil basını, resmi olmayan rakamlara göre Tesla’nın bunu 7 dakika 23 saniyeye indirdiğini yazdı.

Dolu mu, boş mu?

Bu da, söz konusu rekor denemelerinin hangi kriterlere göre yapıldığı, pistte kırılan rekorlarda hile yapılıp yapılmadığı tartışmalarını beraberinde getirdi. Zira iki aracın rekor dereceleri elde ederken eşit koşullarda kullanılıp kullanılmadığı sorgulanıyor.

Pist yönetimi, rekor denemesi yapacak araçlara ilişkin çok sıkı kurallar getirdiklerini, her otomobilin rekor denemesini sertifikalandıramayacağını belirtirken, Tesla’nın bu konuda herhangi bir kuralsızlık yapıp yapmadığı tartışılıyor.

Pistte rekor için turlayan Tesla Model S’in yarış lastikleri kullandığı, sürücü koltuğu dışında diğer koltuklarının bulunmadığı, arkada aerodinamik parçalar sahip olduğu gibi iddialar gündeme gelirken, Tesla bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. Şirketin CEO’su Elon Musk ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, pistte kullanılan araca ait özelliklerin, 2020’nin yaz aylarında üretilmeye başlanacak araçlarda yer alacağını savundu.

Porsche sözcüsü ise, rekor kırdıkları Taycan’ın standart yol lastiklerine sahip olduğunu vurgularken, yarış lastikleri kullanmanın “eşitliğe aykırı” olduğunu vurguladı.

Söz konusu pistte rekor, 2018 yılında 5 dakika 19 saniye ile Porsche’nin 919 Evo hibrid modeline ait. (Levent Köprülü/Milliyet)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomobilinizi hijyenik tutmanın ipuçları

Otomobilinizi hijyenik tutmanın ipuçları

access_time01 Haziran 2020 13:41

Kovid-19 pandemisi hepimizin hayatını ve yaşam düzenini etkilerken, aynı zamanda temas ettiğimiz noktaları daha temiz ve hijyenik hale getirme yolları konusunda da...

Otomotiv yan sanayi sektöründe 28 bin kişi işsiz kalabilir

Otomotiv yan sanayi sektöründe 28 bin kişi işsiz kalabilir

access_time31 Mayıs 2020 16:06

Pandemi sürecinin yarattığı etkiyle birlikte otomotiv tedarik sanayinde çalışan 200 bin kişinin yaklaşık 28 bininin yıl sonuna kadar işten çıkartılabileceği...

2 milyar euroluk tasarruf planı

2 milyar euroluk tasarruf planı

access_time29 Mayıs 2020 17:48

Renault Grubu, üç yıl içinde sabit giderlerini 2 milyar eurodan fazla azaltmaya yönelik plan taslağını sundu.

Volkswagen Çinli ortağını satın alıyor

Volkswagen Çinli ortağını satın alıyor

access_time29 Mayıs 2020 14:31

Volkswagen elektrikli araç üretimi için Çin'de toplam 2,1 milyar euroluk yatırım yapacak. Ortağı JAC Motors'un yüzde 50'sini satın alacağını duyuran Alman devi, ilk kez Çinli bir...

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • umut yel21 Ekim 2019 11:58bu tarz çekişmeler ortamı hareketlendiriyor

    (%100,00) (%0,00)