Renault-Nissan İttifakının kazancı yükseldi

Renault-Nissan İttifakının kazancı yükseldi

access_time12 Temmuz 2017 14:59
Renault-Nissan İttifakının ortak çalışmalarından elde edilen kazanç yüzde 16 artarak 5 milyar avroya ulaştı. İttifak, 2018 yılında en az 5,5 milyar avro düzeyinde kazanç sağlayacak şekilde sinerji çalışmalarına devam ediyor.

Renault-Nissan İttifakında ortak sinerjilerden elde edilen kazanç 2016 yılında yüzde 16'lık artışla 4,3 milyar avrodan 5 milyar avroya çıktı.

İki grubun ortak çalışmalarından elde edilen kazancın büyüklüğünün değeri 4,3 milyar avro düzeyinden 5 milyar avroya yükseldi. 700 milyon avro düzeyindeki artışın büyük bir kısmını satın alma, mühendislik ve üretim operasyonlarındaki birleşmeler sağladı.

Geçen yılın sonunda ittifakın üçüncü üyesi Mitsubishi Motors'un dahil olması ile yıllık satışlar 10 milyon birim düzeyine ulaştı. Mitsubishi Motors'un katılımı, Renault ve Nissan'ın dört temel fonksiyonu birleştirerek ortaklıklarını derinleştirmelerinden 2 yıl sonra gerçekleşti.

Yıl içinde ittifak ortaklarının, elektrikli araçlarda yeni nesil teknolojiler ile otonom sürüş ve bağlantılı arabalar sunması bekleniyor. Ortaklar rekabet gücünü artırmak ve yeni sinerjiler belirlemek için farklı platformlardaki ortak aksiyonlarını artıracak.

İttifak, Nisan 2017'de kamyonet ve hafif kamyonlarda yeni gelirler oluşturacak hafif ticari araç iş birimini kurdu. Yeni birim bir yandan ittifak üyeleri arasındaki marka farklılaşmasını korurken, diğer yandan paylaşılan çapraz üretim, teknoloji paylaşımı ve maliyet azaltımını maksimize edecek.

Mitsubishi Motors'un hibrit elektrikli araçları, hafif kamyonlar ile spor araçları ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği'ndeki güçlü pazar duruşu ile ittifaka tecrübe birikimi katması bekleniyor.

"Ortak Modül Ailesi ve paylaşılan platformlar"

İttifak, 2020 yılına kadar araçlarının yüzde 70'ini Renault-Nissan İttifakının Ortak Modül Ailesine göre üretmeyi hedefliyor. Bu sinerji yaklaşımıyla satın alma tarafında yüzde 30'a kadar maliyette azalma sağlanması ve mühendislik giderlerinin ise yüzde 40'a kadar azaltılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Araçların ortak modül ile üretimi, üretim sinerjilerinin ana unsuru olmaya devam ediyor. Çapraz üretim, Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors'un araçlarını birbirlerinin tesislerinde ve satış noktalarına yakın yerlerde üretmelerini ve tesis kullanımını artırarak sabit giderlerin düşürülmesini sağlıyor.

Yeni Nissan Micra'nın üretimi Renault'un Fransa'nın Flins bölgesindeki fabrikasında 2016 yılında başladı. Nissan, yüksek kaliteli B-segmenti hatchback üretimi için söz konusu fabrikanın deneyim birikiminden yararlanıyor. Yeni Micra, revize edilen ve güncellenen bir V-Platformu üzerine kuruldu ve aktarma organları Micra ile Clio arasında paylaşıldı.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında, Nissan İspanya'nın Barselona kentindeki fabrikasında Renault Alaskan'ın üretimine başlayacak.

"İş birliğimiz ittifak üyelerine güçlü faydalar sağlıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault-Nissan Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Carlos Ghosn, ortaklık ile büyüyen iş birliğinin, Renault ve Nissan arasında paylaşılan yenilikler, teknolojik atılımlar ve ölçek ekonomileri ile yansıma bularak ittifak üyelerine güçlü faydalar sağladığını dile getirdi.

Ghosn, şunları kaydetti:

"Yeni ittifak ortağımız Mitsubishi Motors'un katkıları hariç 2018 yılında 5,5 milyar avro düzeyinde sinerji yaratmak üzere yola devam etmekteyiz.

Bu ana birleşmeden dolayı somut sonuçlar almaya devam ediyoruz. Gelişen sinerjilerimiz yeni hareketlilik çağında, Renault, Nissan ve şimdi Mitsubishi Motors'un finansal hedeflerine ulaşmalarına ve müşterilerine yüksek değerde araç temin etmelerine yardım etmektedir."

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli araçların sayısı 300 milyonu bulacak

Elektrikli araçların sayısı 300 milyonu bulacak

access_time15 Aralık 2017 15:34

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, elektrikli arabalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı

Aralık ayı MTV'si Nissan'dan

Aralık ayı MTV'si Nissan'dan

access_time07 Aralık 2017 13:31

Japon otomotiv devi Nissan, Aralık ayında düzenlediği indirim ve finansman kolaylıklarının yanı sıra MTV indirimi ile araç sahibi olmak isteyenlere 2017’nin son fırsatını sunuyor....

Tezgahtan zirveye… Devler peşinde…

Tezgahtan zirveye… Devler peşinde…

access_time02 Ekim 2017 10:20

Niver Lazoğlu yazıyor...

İşte Egea isminin esin kaynağı

İşte Egea isminin esin kaynağı

access_time09 Eylül 2017 10:29

Tofaş CEO’su Eroldu, geçen yıl sosyal sorumluluğa 23 milyon TL harcadıklarını belirterek, “Hierapolis Antik Kenti’ne desteğimiz sürüyor. Bu şehir ‘Egea’ ismine de esin verdi”...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)