Renault yeni bir başlangıca hazırlanıyor

Renault yeni bir başlangıca hazırlanıyor

access_time29 Haziran 2020 14:44
Üniversiteden mezun olunca Renault’da işe başlayan Luca De Meo, bu kez aynı markaya CEO olarak geri döndü

Olaylı şekilde ayrılan eski CEO Carlos Ghosn’un ardından, koronavirüs salgını ve Nissan ittifakıyla problemlerin de etkisiyle bir süredir yalpalayan Renault, yeni bir başlangıca hazırlanıyor. Bu başlangıcın mimarı ise, okuldan mezun olduktan sonra ilk kez Renault’da iş hayatına başlayan, şimdi de CEO olarak geri dönen Luca De Meo olacak.

Uzun yıllar FCA (Fiat Chrysler Automobiles) bünyesinde çalışan ve bu nedenle Türkiye’yi yakından tanıyan De Meo, bir dönem Tofaş için geldiği Bursa’yı, bu kez Oyak Renault için ziyaret edecek. Yaşanan zorluklar nedeniyle kendisi göreve başlamadan önce geçici CEO Clotilde Delbos ve Başkan Jean-Dominique Senard’ın hazırladığı 2 milyar euro’luk tasarruf paketini “masasında bulan” De Meo’dan, deyim yerindeyse yeni bir “mucize” bekleniyor. Zira kendisinden, PSA’nın başına geçen Carlos Tavares, kendisinden önceki CEO olan ve Nissan’da devrim yapan Ghosn ve Ford’un efsanesi haline gelen Alan Mulally gibi bir “radikal değişim” isteniyor.

Pazarlama dehası
Yıllarca Fiat grubu markalarının pazarlamasında çalışan, başarılı işlere imza atan De Meo, pazarlama dehası olarak tanınıyor. Volkswagen Grubu markalarından Seat’a geçen ve burayı canlandırmak için çalışan De Meo, “Fransız markaya İtalyanca” konuşturmayacak. Zira kendisi iyi derecede Fransızca konuşabildiğini, çalışanlara ilk hitabında gösterdi.

“Renault, benim diplomamı aldıktan sonra çalıştığım ilk yerdi. Aynı zamanda da otomotiv sektöründe çalışma hayalleri kurmam, Renault sayesinde olmuştu” diye sözlerine başlayan De Meo, “takım olarak” şirketi düze çıkarmayı başaracaklarına inandığını söylemeyi ve çalışanları “gazlamayı” da ihmal etmedi. Fransız hükümetinin, “Fransız köklerine” dönmesi şartıyla 5 milyar euro destek verdiğini hatırlatan De Meo, “köklerine dönme” sözü verdi.

Bazı modellerin üretimine son vermeyi planlayan De Meo’nun en önemli kozlarından birini, kuşkusuz Bursa’da üretilen yeni nesil Clio oluşturuyor. Zira Fransa hükümeti, Fransız üreticilerin, elektrikli otomobilde öncü olmasını istediğini, mali desteği de bu şartla verdiğini açıklamıştı. Clio da, markanın “hibrit” teknolojiye sahip ilk modeli olarak kayıtlara geçti. (Levent Köprülü /Milliyet)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Sadece 19 adet üretilecek Lamborghini Sion Roadster tanıtıldı

Sadece 19 adet üretilecek Lamborghini Sion Roadster tanıtıldı

access_time09 Temmuz 2020 12:30

Lamborghini tarihinin en güçlü üstü açık modeli olan Lamborghini Sion Roadster modelinin örtülerini kaldırdı.

Devletin deniz taşıtlarına sıfır ÖTV ile yakıt verilecek

Devletin deniz taşıtlarına sıfır ÖTV ile yakıt verilecek

access_time09 Temmuz 2020 12:02

Genel bütçe kanununa bağlı kamu idarelerinin sahip olduğu deniz taşıtlarına verilecek yakıtta ÖTV sıfırlandı

Mahkemeden yağ yakan lüks otomobile ayıplı ürün

Mahkemeden yağ yakan lüks otomobile ayıplı ürün

access_time09 Temmuz 2020 11:57

Bakırköy 1. Tüketici Mahkemesi, 3 yıl önce 1 milyon 268 bin 743 liraya satın aldığı otomobilinin sorunlar nedeniyle sürekli arıza yaptığını ifade ederek "ayıplı mal" davası açan...

Shell Eco-Marathon Avrupa’ya Türk gençleri damga vurdu

Shell Eco-Marathon Avrupa’ya Türk gençleri damga vurdu

access_time09 Temmuz 2020 11:49

Dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışmalarından biri olan Shell Eco-marathon’un Avrupa ayağına bu yıl Türk gençleri aldıkları 3 birincilik ile damga...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)