Rus malı ilk elektrikli otomobil satışa çıkıyor

Rus malı ilk elektrikli otomobil satışa çıkıyor

access_time23 Mayıs 2019 16:14
Rusya’da yakında piyasa sürülmesi beklenen yerli elektrikli otomobil Zetta’nın özellikleriyle ilgili ayrıntılar belli oldu

Rusya’da yakında piyasa sürülmesi beklenen yerli elektrikli otomobil Zetta’nın özellikleriyle ilgili ayrıntılar belli oldu. Zetta Genel Müdürü Denis Şurovskiy, Rusya’nın seri üretimi yapılan ilk yerli elektrikli otomobilinin önümüzdeki Aralık ayında satışa çıkacağını, 200 kilometre menzilli, önden çekişli temel modelinin fiyatının 450 bin ruble (7 bin dolar) olarak belirlendiğini açıkladı. 

Zetta’nın parçalarının yüzde 99’unun Rus malı olduğu, yalnızca bataryalarının Çin’den ithal edildiği belirtildi.

Business FM’e bilgi veren “Avto Plus” televizyon kanalı sunucusu Pavel Fyodorov,  “Zetta, Smart marka otomobille kıyaslanabilir. Plastik, özel dizayna sahip ve kısmen bio tasarım. Menzili 200 ila 500 kilometre arasında değişiyor” dedi.

Zetta’nın fiyatına da değinen Fyodorov, “Bu rakam şaşırttı. Hemen aklıma Yo-Mobile (Rusya’nın ilk elektrikli otomobil projesi) geldi. İlk başta 320 bin ruble dediler, sonra fiyatı 400 bin rubleyi geçti, sonunda ise proje tamamlanamadı. Yani henüz birçok soru işareti var” diye konuştu. 

Otomotiv sektörüne dair yayın yapan “Za rulyem” adlı derginin Genel Yayın Yönetmeni Maksim Kadakov ise, “Bu araçla Moskova’dan St.Petersburg’a konforlu bir şekilde gidilemez. Fakat şehir içi kullanım için tamamen yeterli” değerlendirmesini yaptı.(türkrus)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Nissan, Nissan Trading birimini 1 milyar dolara satmayı planlıyor

Nissan, Nissan Trading birimini 1 milyar dolara satmayı planlıyor

access_time18 Eylül 2019 11:46

Nissan Motor Co., tamamına sahip olduğu araç parçaları ve malzemelerinin dağıtımını yapan iştirakını yaklaşık 1 milyar dolara satmayı planlıyor.

AB'de otomobil satışları ağustosta düştü

AB'de otomobil satışları ağustosta düştü

access_time18 Eylül 2019 10:56

Avrupa Birliği (AB) otomobil toplam pazarı, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 daralarak 1 milyon 41 bin 856 adet seviyesine geriledi.

Benzin ve motorine büyük zam

Benzin ve motorine büyük zam

access_time17 Eylül 2019 19:15

EPGİS, benzinin litre fiyatına 36 kuruş, motorine ise 34 kuruş zam yapıldığını açıkladı. Benzin zammının 35 kuruşu, motorin zammının ise 12 kuruşu pompa fiyatlarına...

Sürücüsüz araçlara en yoğun ilgi Türkiye'de

Sürücüsüz araçlara en yoğun ilgi Türkiye'de

access_time17 Eylül 2019 14:53

Deloitte Türkiye ve Otomotiv Distribütörleri Derneğinin ortaklaşa yaptığı bir çalışma, küresel olarak incelendiğinde, otonom araçlara en yoğun ilginin Türkiye'de olduğunu ortaya...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)