Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

access_time02 Haziran 2020 18:50
İngiltere’de tarım konusunda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. Sürücüsüz tarım yapabilen traktörlerle onlarca hektarlık alanı ekip biçebilen traktör hafif yapısıyla toprağı koruyarak mahsulü arttırıyor

OTOMOBILSAYFASI.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Tahıl ürünleri fuarları bu alanda çalışan çiftçiler bir miktar izole olduğu için sosyal bir olgu olarak gösterilir. İngiltere’nin Lincolnshire kentinde gerçekleşen geçen yılın etkinliğinde büyük çadırlar ve stantlar kuruldu. Fakat fuara damgasını vuransa Japon şirketi Iseki tarafından üretilen mütevazi küçük mavi bir traktördü. Traktör sürücü koltuğunda kimse oturmadan çitle çevirili bir alanda ıslak çimenleri sürmeyi başladı.

Iseki traktörü saman balyaları arasında yolunu takip ederken karşısına çıkan bir korkuluğu görünce otomatik olarak aniden durdu. Bu korkuluk aslında tarla sürülmesi esnasında bölgede dolaşmakta olduğu varsayılan bir insan rolünü oynuyordu. Lazer ışığı kullanarak mesafeleri ölçen bir sensör olan lidar tarayıcısı engeli tespit etti ve traktörün yazılımı aniden durmayı emretti. Arenada traktörün hareketlerini mikrofonla anlatan Kit Franklin “Traktörün belki de ilk nesil makinemizden çok daha kontrollü şekilde hareket ettiğini görebilirsiniz” dedi.

Basit bir traktörden teknoloji dehası ürettiler

30 yaşındaki Franklin Shropshire ilçesindeki tarım odaklı Harper Adams Üniveristesi’nin Ziraat Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi. Franklin tarımsal otomasyonu arttırmayı amaçlayan Hands Free Farm hareketinin de temsilcisi.

2016 yılında 246 bin dolarlık ana bütçeyle yola çıkan Franklin ve 3 meslektaşı 20 bin dönümlük bir arazide direkt insan yardımı olmadan tarım yapma hedefini koydular. Hareket için likidite katkısı ise İngiliz Hükümeti araştırma fonları üzerinden sağlandı. Franklin'in ekibi, toprak kalitesini korurken dev modellerle aynı zemini kapsayabilen daha küçük ve hafif çiftlik ekipmanlarının çoğalmasını kolaylaştırmaya çalışıyor.

40 ton arpa 60 ton buğday

Takımın Robot Uzmanı Jonathan Gill, Kuzey Denizi'ndeki petrol sondaj kulelerinde uzaktan işletilen sualtı araçlarını yıllarca çalıştırdıktan sonra tarım sektörüne geçti. Tarım ürünlerinde tarlaya girmeden mahsul almak için alışılmadık bir yaklaşım geliştirdi.

Harper Adams araştırmacıları 2018 bahar hasadında 40 ton arpa ve kış hasadında ise 60 ton buğday hasat ettiler. İlk yıl bir bira ve bir damıtma fabrikasıyla çalışarak mahsulden bira ve aromalı cin elde ettiler. İkinci yıl buğdayı öğüterek pizza yapak için kullandılar ve mahsulden sofraya olan süreci temsil ettiler.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Sadece 19 adet üretilecek Lamborghini Sion Roadster tanıtıldı

Sadece 19 adet üretilecek Lamborghini Sion Roadster tanıtıldı

access_time09 Temmuz 2020 12:30

Lamborghini tarihinin en güçlü üstü açık modeli olan Lamborghini Sion Roadster modelinin örtülerini kaldırdı.

Devletin deniz taşıtlarına sıfır ÖTV ile yakıt verilecek

Devletin deniz taşıtlarına sıfır ÖTV ile yakıt verilecek

access_time09 Temmuz 2020 12:02

Genel bütçe kanununa bağlı kamu idarelerinin sahip olduğu deniz taşıtlarına verilecek yakıtta ÖTV sıfırlandı

Mahkemeden yağ yakan lüks otomobile ayıplı ürün

Mahkemeden yağ yakan lüks otomobile ayıplı ürün

access_time09 Temmuz 2020 11:57

Bakırköy 1. Tüketici Mahkemesi, 3 yıl önce 1 milyon 268 bin 743 liraya satın aldığı otomobilinin sorunlar nedeniyle sürekli arıza yaptığını ifade ederek "ayıplı mal" davası açan...

Shell Eco-Marathon Avrupa’ya Türk gençleri damga vurdu

Shell Eco-Marathon Avrupa’ya Türk gençleri damga vurdu

access_time09 Temmuz 2020 11:49

Dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışmalarından biri olan Shell Eco-marathon’un Avrupa ayağına bu yıl Türk gençleri aldıkları 3 birincilik ile damga...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)