Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

access_time26 Şubat 2020 10:55
ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın iki yıl önce Kaliforniya'da kaza yaparak ölen sürücüsünün, otomobil yarı otomatik pilot konumundayken, elindeki akıllı telefonda video oyunu oynadığını duyurdu.

ABD’de kendi kendine giden "Autopilot" özelliğine sahip bir Tesla aracının ölümcül bir kazaya sebep olması üzerine söz konusu kurul soruşturma başlatmıştı.

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu yöneticisi Robert Sumwalt, Tesla'nın otomatik pilot (Autopilot) konumundaki araçları ile şu anda sürücü desteği olmadan otomobil kullanılamayacağı uyarasında bulundu.

Sumwalt, “Eğer yarı otomatik pilot konumuna alabileceğiniz bir aracınız varsa, otomobil giderken ve direksiyon başındaysanız, kitap okuyamazsınız, televizyon veya film seyredemez, video oyunu oynayamazsınız” dedi.

Elektrikli araç üreticisi Tesla, daha önce yaptığı bir açıklamada, 2018 yılı mart ayında Kaliforniya'da ölümlü bir kazaya karışan Model X SUV aracının, otopilot konumunda olduğunu duyurmuştu.

Şirketten yapılan açıklamada, kazada ölen 38 yaşındaki Apple mühendisi Walter Huang isimli sürücünün olay anından birkaç saniye önce aracı otopilot konumuna geçirdiği kaydedilmişti.

Aynı açıklamada sürücünün kontrolü ele alması gerektiği yönünde, beton bariyere çarpmadan beş saniye önce uyarı mesajı aldığı fakat herhangi bir şey yapmadığı ifade edilmişti.

Sürücüsüz araç teknolojisi konusunda kaygıları artıran 23 Mart'taki kazada, Tesla'nın ürettiği bir Model X aracı yol kenarındaki bariyerlere çarpıp yanmıştı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

TOGG'dan batarya açıklaması

TOGG'dan batarya açıklaması

access_time20 Ekim 2020 10:54

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, yerli otomobilin batarya modülü ve paketi Türkiye'de üretilecek

Otomobil pazarında devasa büyüme

Otomobil pazarında devasa büyüme

access_time19 Ekim 2020 17:00

İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, korona salgınında gösterdiği...

Almanya'dan TOGG'a övgü

Almanya'dan TOGG'a övgü

access_time18 Ekim 2020 17:07

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yaptı.

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

access_time18 Ekim 2020 12:31

Pandeminin başında düşüşe geçen otomotiv sektörü, hızlı bir şekilde toparlandı. Satışların yanı sıra ihracatta da öne çıkan otomotiv sanayisinin, bundan sonraki seyrini...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)