Tesla'da son 3 yılda ayrılan yönetici sayısı 40'ı geçti

Tesla'da son 3 yılda ayrılan yönetici sayısı 40'ı geçti

access_time21 Şubat 2019 13:18
Elektrikli araç sektöründe pazar lideri olan ABD'li şirket Tesla'nın başı işten ayrılan yönetici ve teknik kadroyla dertte.

Elektrikli araç sektöründe pazar lideri olan ABD'li şirket Tesla'nın başı işten ayrılan yönetici ve teknik kadroyla dertte.

20 Şubat tarihinde genel danışman Dane Butswinkas'ın yerine Jonathan Chang'in işe alınmasının ardından gözler son birkaç senede dev teknoloji şirketinden ayrılan üst düzey şirket çalışanlarına çevrildi.

 2003 yılında Martin Eberhard tarafından kurulan Tesla'ya Elon Musk 2004 yılında yaptığı yatırımla yönetim kurulu başkanı olarak girdi. 2012 yılında Model S'in piyasaya sunulmasıyla birlikte büyük bir ivme yakalayan şirketten son 3 senede 43 üst düzey yönetici, danışman, mühendis ayrıldı ya da görevlerine son verildi.

Dev teknoloji şirketinde yaprak dökümü 2016 yılında başladı. Tesla Model 3'ün piyasa çıkmasında büyük pay sahibi olan Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Reichow ve şirketin 7 yıldır Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcılığını yapan Mateo Jaramillo ve diğer 6 altı üst düzey isim Tesla'dan ayrıldı.

2017 ve 2018'de 33 yönetici Tesla ile bağlarını kopardı

2017 yılına gelindiğinde şirketten ayrılan yönetici sayısı iki katına çıkarak 16'ya ulaştı. Bu süreçte Tesla CEO'su Elon Musk ile fikir ayrılığına düşen Klaus Grohmann'ın işine son verildi. Grohmann Tesla'da 7 yıldır Donanım Mühendisliği Başkanlığı'nı yürütüyordu. Bunun yanında şirketin en uzun süre çalışan yöneticilerinden Bateri teknolojisi Müdürü Kurt Kelty ve şirketin Güneş Panelleri Bataryaları Sorumlusu Marco Krapels görevlerinden ayrıldı. Krapels, Tesla bünyesinde sadece altı ay önce işe başlamıştı.

Tesla Model 3'ün, üç sene önce 35 bin Dolar fiyatla ABD'de satışa sunulacağı açıklanmıştı. Ancak aracı almak isteyenler bu süre zarfında 40 bin dolar'ın üzerinde para ödemek zorunda kaldı.Reuters
2018 yılına gelindiğindeyse şirketin 12 yıllık çalışanı Mühendislik Direktörü Jason Mendez ocak ayı ortalarında Tesla'dan ayrıldığını açıkladı. Bu süreçte şirkette işi bırakan birçok yönetici ya başka start-up firmalarda işe girdi ya da kendi şirketlerini kurdu. Tesla'da 2018 Ağustos ayında işe alınan Muhasebe Müdürü Dave Morton ise sadece bir ay çalıştıktan sonra firmadan ayrıldığını açıkladı. Böylelikle 2018 yılında toplamda yönetici kadrodan 17 kişinin görevine son verilmiş oldu.

En çok Tesla çalışanları işten atılma korkusu yaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir ankete göre start-up şirketler arasında işten atılmaktan en çok Tesla çalışanları korkuyor. Şubat 2019'da sekiz bini aşkın teknoloji işçisiyle yapılan araştırmaya göre Tesla'da çalışanların yüzde 77.2'si işten atılma korkusu yaşıyor. Bu oran eBay'de 71.9 iken Snapchat'te 71.3 olarak göze çarpıyor. İşten atılma konusunda en az korku yaşayan çalışanlar ise Google'da bulunuyor. Şirkette bu korkuyu yaşayanların oranı sadece yüzde 10.8.

Şirketin CEO'su Elon Musk Çin'in en büyük şehri Şangay'da 7 Ocak 2019 tarihinde dev Tesla fabrikasının açılışına katılmıştı. Şirket burada Model 3 aracını üretmeyi planlıyor.Reuters
Ancak Tesla çalışanları bu korkuyu yaşamakta haksız değil. Tesla, 2019 Ocak ayında yüzde 7 küçülmeye gideceğini açıklayarak 3 bin çalışanın görevine son vermişti. Şirketin CEO'su Elon Musk'ın geçtiğimiz Aralık ayından bu yana şirketten gelişigüzel şekilde çalışanları kovduğu ve bu konuda ün saldığı konuşuluyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Köprü ve otoyollardan 162 milyon gelir

Köprü ve otoyollardan 162 milyon gelir

access_time25 Haziran 2019 17:37

Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı İstanbul 15 Temmuz Şehitler ve FSM Köprüsü ile otoyollardan sağlanan toplam gelir Mayıs ayında 162,1 milyon TL oldu.

‘Motorcu Dostu Trafik’ projesi İzmir’de devam edecek

‘Motorcu Dostu Trafik’ projesi İzmir’de devam edecek

access_time25 Haziran 2019 16:25

‘Motorcu Dostu Trafik’ projesi ile trafikte motosiklet ve diğer araç kullanıcılarını karşılıklı empatiye davet eden Aytemiz, proje kapsamda başlattığı Asil Özbay’la Yol...

PSA Grubu'nun Fas fabrikası üretime başladı

PSA Grubu'nun Fas fabrikası üretime başladı

access_time25 Haziran 2019 15:13

2020 ortasından itibaren 80 ülkeye hizmet verecek olan, yıllık 200 bin adet otomobil üretim kapasitesine sahip tesis, Groupe PSA'nın en yüksek standartlarını...

Otomobilde yerli payı yüzde 46'ya çıktı

Otomobilde yerli payı yüzde 46'ya çıktı

access_time25 Haziran 2019 11:35

OSD Başkanı Yenigün, 2018 yılında gerçekleştirilen 32 milyar dolar ihracat gelirinin dış ticaret dengesine sağladığı katkıyı en üst seviyeye taşıyan otomotiv sanayiinin...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)