Ticari taksiler C segmenti de olacak

Ticari taksiler C segmenti de olacak

access_time16 Ağustos 2018 16:48
İstanbul'da ticari taksilere getirilen D segmenti dayatmasında UKOME geri adım attı ancak taksici esnafına ekstra maliyet yükledi

BURAK TAŞÇI - OTOMOBILSAYFASI.COM

Taksici esnafını zor durumda bırakan UKOME kararı geri çekildi ve C segmenti araçlar ticari taksi olabilecek.

İstanbul'da bulunan ticari taksilere Haziran ayında getirilen D segmenti araç şartı bugün yapılan UKOME toplantısıyla iptal edildi. 

Bundan sonra hem C segmenti hem de D segmenti araçlar ticari taksi olarak çalışabilecek. B segmenti araçlar ise ticari taksilere giremeyecek.

C segmenti araçlar sarı renkte olacak, 6 hava yastığı ve otomatik vitesli olması şartıyla ticari taksiye girebilecek.

D segmenti araçlar ise lüks segmente olan araçlardı ve Volkswagen Passat, BMW, Mercedes ya da Skoda Super B araçlar ticari taksiye girebiliyordu. D segmenti araçların hepsi ithal ediliyor ve cari açığa neden oluyor. Ayrıca araçların parça ve bakım masrafları da aşırı derece yüksek. Bu da ticari taksilerin gelirleri ile orantılı olmuyordu.

OTOMATİK VİTES MEMNUNİYETSİZLİK YARATTI

C segmentinde sadece otomatik vites araçların ticari taksiye girebilecek olması taksici esnafı arasında memnuniyetsizlik yarattı. Otomatik vites araçların arıza ve bakım maliyetlerinin çok yüksek olması taksici esnafını düşündürmeye başladı. 5 yılda yaklaşık 700 bin kilometrenin üzerinde yol yapan ticari taksilerde otomatik vites kullanılması büyük arızalara yol açabilir. Ayrıca otomatik vitesli olan araçlar manuel viteslilere göre görece fazla yakıt sarfiyatında bulunabiliyor.

UKOME aldığı kararla D segmentinden geri adım attı ancak yeni almış olduğu otomatik vites şartıyla taksilere uygun olmayan konsepti ortaya çıkardı. Taksici esnafı UKOME'den otomatik vites şartını kaldırmasını bekliyor.

Yükselen akaryakıt, trafik sigortası, parça fiyatlarıyla başa çıkamayan taksici esnafı devletin bile lüks otomobilden vazgeçtiği dönemde UKOME'nin de bu yönde adım atmasını talep ediyor.

SEKTÖR KARARI YETERLİ BULMUYOR

Taksi piyasasının kalbinin attığı Bağcılar'daki Oto Center'da bulunan esnaf da karardan memnun değil. Taksicilerin lehine bir karar çıkmadığını belirten galericiler bu kararın hiçbir işe yaramayacağını belirttiler.

C SEGMENTİ ARAÇLAR HANGİLERİ

Ticari taksilerde gördüğümüz mevcut olarak kullanılan araçların bir çoğu C segmentinde. Fiat Egea,  Renault Megane, Toyota Corolla gibi otomobiller C segmentinde bulunuyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

D-100'de can pazarı! Sürücü sıkıştığı araçtan 1,5 saatte çıkarılabildi

D-100'de can pazarı! Sürücü sıkıştığı araçtan 1,5 saatte çıkarılabildi

access_time18 Şubat 2019 02:28

D-100 Karayolu Cevizlibağ mevkiinde bir otomobille bir taksinin karıştığı kazada, aracında sıkışan sürücü bir buçuk saat süren çalışma sonunda kurtarılabildi

Uber-taksici krizi mahkemelik oldu

Uber-taksici krizi mahkemelik oldu

access_time18 Şubat 2019 00:15

New York Belediyesi, aplikasyon odaklı ulaşım sektörü devi Uber'in araç ve sürücü sayısına kısıtlama getirdi. Uber, belediyenin kararını yargıya taşıdı. Taksiciler Uber'e...

Bakan Soylu açıkladı: Yüzde 35 azaldı

Bakan Soylu açıkladı: Yüzde 35 azaldı

access_time17 Şubat 2019 20:09

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kasım, aralık ve ocak ile şubatın 15'i itibarıyla trafikte ölümlerin yüzde 35 azaldığını bildirdi.

O ehliyetlerle ilgili önemli karar!

O ehliyetlerle ilgili önemli karar!

access_time17 Şubat 2019 17:16

İçişleri Bakanlığı, 2010’dan bugüne kadar 430 bin 828 kişinin sürücü belgesini iptal etti. Bakanlık, gerekçelerini de, “aşırı hız, kırmızı ışıkta geçme, 100 puanı doldurma...

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • Ahmet17 Ağustos 2018 11:50Düzgün taksi olsun fiyatı da biraz yüksek olsun, bizim şikayetimiz yüksek fiyattan değil, kirli pis araçlar ve at hırsızı kılığındaki şöförler. Keşke C segmentine izin verilmeseydi de taksiye zam yapsalardı.

    (%28,57) (%71,43)