Ticari taksiler C segmenti de olacak

Ticari taksiler C segmenti de olacak

access_time16 Ağustos 2018 16:48
İstanbul'da ticari taksilere getirilen D segmenti dayatmasında UKOME geri adım attı ancak taksici esnafına ekstra maliyet yükledi

BURAK TAŞÇI - OTOMOBILSAYFASI.COM

Taksici esnafını zor durumda bırakan UKOME kararı geri çekildi ve C segmenti araçlar ticari taksi olabilecek.

İstanbul'da bulunan ticari taksilere Haziran ayında getirilen D segmenti araç şartı bugün yapılan UKOME toplantısıyla iptal edildi. 

Bundan sonra hem C segmenti hem de D segmenti araçlar ticari taksi olarak çalışabilecek. B segmenti araçlar ise ticari taksilere giremeyecek.

C segmenti araçlar sarı renkte olacak, 6 hava yastığı ve otomatik vitesli olması şartıyla ticari taksiye girebilecek.

D segmenti araçlar ise lüks segmente olan araçlardı ve Volkswagen Passat, BMW, Mercedes ya da Skoda Super B araçlar ticari taksiye girebiliyordu. D segmenti araçların hepsi ithal ediliyor ve cari açığa neden oluyor. Ayrıca araçların parça ve bakım masrafları da aşırı derece yüksek. Bu da ticari taksilerin gelirleri ile orantılı olmuyordu.

OTOMATİK VİTES MEMNUNİYETSİZLİK YARATTI

C segmentinde sadece otomatik vites araçların ticari taksiye girebilecek olması taksici esnafı arasında memnuniyetsizlik yarattı. Otomatik vites araçların arıza ve bakım maliyetlerinin çok yüksek olması taksici esnafını düşündürmeye başladı. 5 yılda yaklaşık 700 bin kilometrenin üzerinde yol yapan ticari taksilerde otomatik vites kullanılması büyük arızalara yol açabilir. Ayrıca otomatik vitesli olan araçlar manuel viteslilere göre görece fazla yakıt sarfiyatında bulunabiliyor.

UKOME aldığı kararla D segmentinden geri adım attı ancak yeni almış olduğu otomatik vites şartıyla taksilere uygun olmayan konsepti ortaya çıkardı. Taksici esnafı UKOME'den otomatik vites şartını kaldırmasını bekliyor.

Yükselen akaryakıt, trafik sigortası, parça fiyatlarıyla başa çıkamayan taksici esnafı devletin bile lüks otomobilden vazgeçtiği dönemde UKOME'nin de bu yönde adım atmasını talep ediyor.

SEKTÖR KARARI YETERLİ BULMUYOR

Taksi piyasasının kalbinin attığı Bağcılar'daki Oto Center'da bulunan esnaf da karardan memnun değil. Taksicilerin lehine bir karar çıkmadığını belirten galericiler bu kararın hiçbir işe yaramayacağını belirttiler.

C SEGMENTİ ARAÇLAR HANGİLERİ

Ticari taksilerde gördüğümüz mevcut olarak kullanılan araçların bir çoğu C segmentinde. Fiat Egea,  Renault Megane, Toyota Corolla gibi otomobiller C segmentinde bulunuyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Özbekistan'dan vatandaşlarına Türkiye uyarısı: Gece yolculuk yapmayın

Özbekistan'dan vatandaşlarına Türkiye uyarısı: Gece yolculuk yapmayın

access_time23 Ekim 2018 01:34

Özbekistan Devlet Turizm Komitesi Türkiye’de tatil yapan Özbeklere, ülkedeki trafik kazalarının artması nedeniyle geceleri araçla yolculuk yapmama tavsiyesinde bulundu

Otonom araç pazarında büyük hedef

Otonom araç pazarında büyük hedef

access_time22 Ekim 2018 15:52

Otomotiv dünyası büyük bir değişim içinde. Bir taraftan dizel ve benzinli motorlar yerini elektrikli ve hibrit motorlara bırakırken, diğer taraftan otonom araçlar yollara çıkmaya...

Uygun fiyatlı yeni Tesla modeli geliyor

Uygun fiyatlı yeni Tesla modeli geliyor

access_time22 Ekim 2018 11:23

Tesla, geçtiğimiz günlerde Model 3‘ün orta düzey yeni bir versiyonunu duyurdu

Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi toplandı

Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi toplandı

access_time22 Ekim 2018 10:24

Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi toplandı. Toplantıda sektörün noter işlemleri ile ilgili karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • Ahmet17 Ağustos 2018 11:50Düzgün taksi olsun fiyatı da biraz yüksek olsun, bizim şikayetimiz yüksek fiyattan değil, kirli pis araçlar ve at hırsızı kılığındaki şöförler. Keşke C segmentine izin verilmeseydi de taksiye zam yapsalardı.

    (%28,57) (%71,43)