Ticari taksiler C segmenti de olacak

Ticari taksiler C segmenti de olacak

access_time16 Ağustos 2018 16:48
İstanbul'da ticari taksilere getirilen D segmenti dayatmasında UKOME geri adım attı ancak taksici esnafına ekstra maliyet yükledi

BURAK TAŞÇI - OTOMOBILSAYFASI.COM

Taksici esnafını zor durumda bırakan UKOME kararı geri çekildi ve C segmenti araçlar ticari taksi olabilecek.

İstanbul'da bulunan ticari taksilere Haziran ayında getirilen D segmenti araç şartı bugün yapılan UKOME toplantısıyla iptal edildi. 

Bundan sonra hem C segmenti hem de D segmenti araçlar ticari taksi olarak çalışabilecek. B segmenti araçlar ise ticari taksilere giremeyecek.

C segmenti araçlar sarı renkte olacak, 6 hava yastığı ve otomatik vitesli olması şartıyla ticari taksiye girebilecek.

D segmenti araçlar ise lüks segmente olan araçlardı ve Volkswagen Passat, BMW, Mercedes ya da Skoda Super B araçlar ticari taksiye girebiliyordu. D segmenti araçların hepsi ithal ediliyor ve cari açığa neden oluyor. Ayrıca araçların parça ve bakım masrafları da aşırı derece yüksek. Bu da ticari taksilerin gelirleri ile orantılı olmuyordu.

OTOMATİK VİTES MEMNUNİYETSİZLİK YARATTI

C segmentinde sadece otomatik vites araçların ticari taksiye girebilecek olması taksici esnafı arasında memnuniyetsizlik yarattı. Otomatik vites araçların arıza ve bakım maliyetlerinin çok yüksek olması taksici esnafını düşündürmeye başladı. 5 yılda yaklaşık 700 bin kilometrenin üzerinde yol yapan ticari taksilerde otomatik vites kullanılması büyük arızalara yol açabilir. Ayrıca otomatik vitesli olan araçlar manuel viteslilere göre görece fazla yakıt sarfiyatında bulunabiliyor.

UKOME aldığı kararla D segmentinden geri adım attı ancak yeni almış olduğu otomatik vites şartıyla taksilere uygun olmayan konsepti ortaya çıkardı. Taksici esnafı UKOME'den otomatik vites şartını kaldırmasını bekliyor.

Yükselen akaryakıt, trafik sigortası, parça fiyatlarıyla başa çıkamayan taksici esnafı devletin bile lüks otomobilden vazgeçtiği dönemde UKOME'nin de bu yönde adım atmasını talep ediyor.

SEKTÖR KARARI YETERLİ BULMUYOR

Taksi piyasasının kalbinin attığı Bağcılar'daki Oto Center'da bulunan esnaf da karardan memnun değil. Taksicilerin lehine bir karar çıkmadığını belirten galericiler bu kararın hiçbir işe yaramayacağını belirttiler.

C SEGMENTİ ARAÇLAR HANGİLERİ

Ticari taksilerde gördüğümüz mevcut olarak kullanılan araçların bir çoğu C segmentinde. Fiat Egea,  Renault Megane, Toyota Corolla gibi otomobiller C segmentinde bulunuyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Motorin fiyatlarına zam yapıldı

Motorin fiyatlarına zam yapıldı

access_time24 Haziran 2019 18:11

EPGİS, motorin fiyatlarına 23 kuruş zam yapıldığını açıkladı. Zammın, 22 kuruşu pompa fiyatlarına yansıyacak, 1 kuruşu ise ÖTV'den karşılanacak

Devler yeniden birleşme yolunda

Devler yeniden birleşme yolunda

access_time24 Haziran 2019 12:39

Fiat Chrysler ile Renault arasında birleşme müzakerelerinin yeniden başlaması umuluyor.

Türkiye’nin otosunu tüketiciler tasarladı

Türkiye’nin otosunu tüketiciler tasarladı

access_time24 Haziran 2019 10:33

Aralıkta tanıtımı yapılacak Türkiye’nin otomobilinin tasarımında tüketiciler söz sahibi oldu. Yapılan çalışmalarda Türk müşterilere ihtiyaçları ve beklentileri soruldu. İç ve dış...

Volkswagen'den Türkiye'ye dev yatırım iddiası

Volkswagen'den Türkiye'ye dev yatırım iddiası

access_time24 Haziran 2019 09:58

Alman gazetesi FAZ'ın haberinde otomobil devi Volkswagen'in potansiyel yatırım için Türkiye'yle görüştüğü belirtildi.

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • Ahmet17 Ağustos 2018 11:50Düzgün taksi olsun fiyatı da biraz yüksek olsun, bizim şikayetimiz yüksek fiyattan değil, kirli pis araçlar ve at hırsızı kılığındaki şöförler. Keşke C segmentine izin verilmeseydi de taksiye zam yapsalardı.

    (%22,22) (%77,78)