TOFED'den korsan otobüs uyarısı

TOFED'den korsan otobüs uyarısı

access_time22 Haziran 2017 12:40
TOFED'den bayram öncesi yolculara korsan otobüslerle seyahat etmeme uyarısı geldi

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yola çıkacak yolcuları, korsan otobüslerle seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla Büyük İstanbul Otogarı'nda yoğunluk yaşandığını belirtti.

Bayramdan önce otogardan günde 2 bin otobüsün çıkış yaptığını ifade eden Özcan, ''Bugün 2 bin 200, yarın 2 bin 500 ve yarından itibaren 2 bin 500'ün üzerinde otobüs otogardan çıkış yapacak. Bayram yaklaştığı için ek seferler de yapılacak.'' diye konuştu.

Birol Özcan, bayramda yola çıkan bazı yolcuların korsan otobüsleri tercih ettiklerini vurgulayarak, şunları anlattı:

''Yolcularımız lütfen korsan otobüsleri tercih etmesinler. Bu korsan otobüs işini yapanlar, Anadolu'da firma kurarak belge de alıp İstanbul'un ilçelerinden mahalle aralarından yolcu taşıyor. Örneğin Söğütlüçeşme, Haliç gibi yerlerden kalkarak taşımacılık yapıyorlar. Mahalle arasından araçlar güvensiz ve kontrolsüz şekilde kalkıyor. Buradan kalkan araçlarda lastik kontrolleri, çift şoför kontrolü olup olmadığı belli değil. Mesela otogarlardan çıkmak için T-1 belgesi mecburiyeti var. T-1 belgeli otogarlardan çıkış yapan otobüs, kontrollü kalkıyor. Trafik kontrolünden, takometreden geçiyor. Otobüs gideceği yere kadar kontrollü gidiyor. Ama korsan taşımacılıkta bunlar yok.''

Özcan, korsan taşımacılığının önüne geçmek için çaba sarf ettiklerini dile getirerek, "Özellikle belediyelerimizin, güvenlik güçlerimizin ve bakanlığımızın korsan taşımacılığın önüne geçmesi lazım. Taşımacılık yapan araçların otogarlardan kalkması lazım. Otogardan kalkan araçlar daha emniyetli." dedi.

"Aileler, servis otobüsleri ve öğrenci taşıyan minibüslerle yolculuk etmesinler"

Vatandaşların korsan taşımacılık konusunda daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Özcan, ''2-3 aile toplanarak ucuz bilet ve otobüs için servis otobüsleri ve öğrenci taşıyan minibüslerle yolculuk etmesinler. Mesela 300-500 kilometre değil, bin kilometre üzerinde seyahat ediyorlar. Daha sonra bu kontrolsüz araçlar kaza yapıyor. Vatandaşlar, korsan taşımacılığın önüne geçmek için levhası olan otogarlardan, giriş-çıkışı olan yerlerden bilet almayı tercih etsinler. Yolcularımız böyle yaparlarsa daha emniyetli istedikleri yere giderler.'' değerlendirmesinde bulundu.

Minibüslerin de çok fazla korsan taşımacılık yaptığını vurgulayan Özcan, ''Bunlar arı gibi çalışıyorlar. Bunların sayısı oldukça fazla. Ama İstanbul'da korsan taşımacılık yaptığını tespit ettiğimiz 400-500 arasında otobüs var. Bunların hepsinin listesi elimizde hazır.'' dedi.

Özcan, yolculuk yapan vatandaşların emniyet kemeri takılması konusuna itiraz ettiklerini kaydederek, yolcuların kendi güvenlikleri için bu konuya duyarlı olmaları gerektiğini söyledi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Araç muayene çetesi çökertildi

Araç muayene çetesi çökertildi

access_time28 Ekim 2020 09:00

Yıllık 2 milyon lira vurgun yapan 'araç muayene' çetesi çökertildi.

TÜİK: Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %101,6 arttı

TÜİK: Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %101,6 arttı

access_time27 Ekim 2020 10:27

Eylül'de trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı aylık %1,8, yıllık %101,6 arttı.

BM raporu: Afrika, gelişmiş ülkelerin araç çöplüğüne dönüşüyor

BM raporu: Afrika, gelişmiş ülkelerin araç çöplüğüne dönüşüyor

access_time27 Ekim 2020 09:11

BM hazırladığı raporda, Avrupa ülkeleri, ABD ve Japonya'da kullanılmış, ikinci el araçların yüzde 40'ından fazlasının Afrika ülkelerine ihraç edildiğini...

Erdoğan: Fransız ürünlerini satın almayın

Erdoğan: Fransız ürünlerini satın almayın

access_time26 Ekim 2020 15:37

Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi sirayet ettiğini görüyoruz. Ben milletime...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)