Toyota'nın ilk sürücüsüz otomobili yollarda

Toyota'nın ilk sürücüsüz otomobili yollarda

access_time06 Mart 2017 12:55
Toyota, otonom sürüş yeteneğiyle donattığı Lexus LS600HL test otomobiliyle geleceğe dair bir ön izleme sunmuş durumda. İşte, Lexus LS600HL test otomobilinin öne çıkanları...

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI), şirketin ilk otonom yani sürücüsüz otomobilinin tanıtımını gerçekleştirdi. İşte, Prius Challenge etkinliğinde tanıtılan Lexus LS 600HL test otomobili ile sunulan Teknolojiler.

Lexus LS 600HL test otomobili, yüksek çözünürlüklü harita ihtiyacını azaltmak üzere, LIDAR yani radar ve kamera dizilişi ile donatılmış durumda. Şirket, teknolojisinin gelişiminde ise, Chauffeur (Şoför) ve Guardian (Gardiyan) olarak nitelendirdiği iki araştırma yolunda ilerlemiş.

TOYOTA OTONOM TEKNOLOJİSİ İLE DİKKAT ÇEKTİ
Chauffeur, Seviye 4 sürücüsüzlük için geliştirilmiş ve her zaman aktif durumdaki tamamen otonom bir sistem. Seviye 4’te otomobil belirli alanlarda kısıtlanıyor. Seviye 5 ise her yerde çalışabilir niteliğe sahip.Guardian ise daha çok bir sürücü destek sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Alanı takip eden ve sürücüyü tehlikelere karşı uyaran sistem, gerekli gördüğü anda kontrolü eline alıyor.

Toyota, Guardian sisteminin çok daha hızlı ve Chauffeur’a göre çok daha yaygın bir biçimde hayata geçirileceğine inanıyor. Hatta benzer teknoloji şimdiden, şirketin Otomatik Acil Durum Freni’nde yer bulmuş durumda.

-Bu test otomobili, Toyota’nın 2015 yılında Toyota Araştırma Enstitüsü’ne yaptığı milyar dolarlık yatırımın bir parçası olarak gösteriliyor. Enstitü, otomobiller için yapay zeka ve ev için robot asistanlara odaklanmış olmasıyla şirketin geleceğe yönelik önemli bir yatırımı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

OPET'e IDC CIO Summit'den ödül geldi

OPET'e IDC CIO Summit'den ödül geldi

access_time29 Mayıs 2017 13:03

OPET, yenilikçi dijital uygulamalarıyla müşterisini memnun etmeye devam ediyor

Peugeot-Citroen 30 bin aracını geri çağırdı

Peugeot-Citroen 30 bin aracını geri çağırdı

access_time29 Mayıs 2017 12:33

Peugeot-Citroen, Rusya'da 30 bin aracını servislere geri çağırdı

Karayolu taşımacılığında yeni dönem

Karayolu taşımacılığında yeni dönem

access_time29 Mayıs 2017 12:16

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Tır, kamyon ve otobüs taşımacılarının yurt içi ve yurt dışı faaliyet kollarına göre aldığı 53 çeşit yetki belgesi sayısı 13'e...

Otomotivde nanoteknoloji dönemi

Otomotivde nanoteknoloji dönemi

access_time29 Mayıs 2017 11:15

Elektrik, araba, telefon, internet vb. buluşlar gibi nanoteknoloji de dünyayı değiştirmekte ve gelecekte nanoteknoloji içermeyen sektör olmayacağı öngörülüyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)