Uber şoförleri kadroya alınacak

Uber şoförleri kadroya alınacak

access_time11 Eylül 2019 12:52
ABD'nin California eyaletinde tartışılan bir yasaya göre Uber şoförleri gibi süresiz kontratlı olarak hizmet veren kişiler maaşlı olarak şirket bünyesinde işe alınmak zorunda kalacak. Çalışanlara sigorta yapılacak ve en az asgari ücret ödenecek.

ABD'nin California eyaletinin senatosunda kabul edilen bir yasa ile Uber gibi ‘serbest meslek' erbabı isimleri çalıştıran şirketler çalışanlarını kadroya almak zorunda kalacaklar.

AB5 kodlu iş yasasının yakında California Valisi Gavin Newsom'un masasına imza için gelmesi bekleniyor.

San Fransisco Chronicle'da yer alan habere göre yasa 2020 yılından sonra yürürlüğe girince binlerce sözleşmeli Uber, DoorDash, Uber Eats, Instacart ve Postmates çalışanının kadroya alınması bekleniyor.

"10 YILDIR SÖZLEŞMELİ İŞÇİLERİN EMEKLERİ SÖMÜRÜLÜYOR"

Kanun teklifini de veren Senatör Maria Elena Durazo teknoloji şirketlerinin son 10 yıldır sözleşmeli işçilerin emeklerini sömürdüğünü ifade ediyor.

Geçen yıl California'da Yüksek Mahkeme'nin verdiği bir kararda eğer bir işçinin çalışması bir uygulamanın bünyesinde ve kontrolünde yapılıyorsa bu çalışanın şirkette bir yeri olması gerektiği vurgusu yapılıyordu.

Kanun teklifinde şirketlerin maaş ödememek için çalışanları süresiz sözleşmeli yapıtları öne sürüldü. Eğer bu çalışanlar kadroya alınırsa şirketlerin ortalama ödemelerinin yüzde 30 artacağı hesaplanıyor.

YILDA 8 MİLYAR DOLAR CEPLERİNDE KALIYOR

Yapılan hesaba göre sadece California eyaletinde bir yıl içinde 8 milyar dolarlık maaş ve sağlık giderleri söz konusu işçilere ödenmiyor.

Bazı işçiler ve teknoloji şirketleri ise esnek kontratların kendi çıkarlarına olduğunu istedikleri zaman şirketlerden ayrılabileceklerini belirtiyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Konvansiyonel içten yanmalı motor devrinin sonu mu yaklaşıyor?

Konvansiyonel içten yanmalı motor devrinin sonu mu yaklaşıyor?

access_time20 Eylül 2019 14:47

Elektrikli araç alternatiflerinin her geçen gün arttığı sektörde dünyanın en büyük markaları yeni modellerini tanıtırken içten yanmalı motorlara ayrılan geliştirme süreçleri ve...

Toyota'nın hibrit satışları 14 milyonu aştı

Toyota'nın hibrit satışları 14 milyonu aştı

access_time20 Eylül 2019 11:25

Toyota ilk seri üretim hibrit aracını sunduğu 1997 yılından bu yana hibrit araç satışlarında 14 milyon adeti aştı. Toyota'nın 2019 yılının ilk 7 ayında Avrupa pazarındaki hibrit...

Motorin indirimi pompaya yansımayacak

Motorin indirimi pompaya yansımayacak

access_time19 Eylül 2019 18:08

Bu gece yarısından itibaren motorin fiyatlarına 15 kuruşluk indirim gelecek ancak ÖTV düzenlemesinden dolayı pompa fiyatlarından bir değişiklik olmayacak.

BMW 6 bin kişiyi işten çıkarabilir

BMW 6 bin kişiyi işten çıkarabilir

access_time19 Eylül 2019 15:46

BMW, Almanya'da 6 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)