UBER'e yeniden izin mi çıktı?

UBER'e yeniden izin mi çıktı?

access_time07 Kasım 2019 17:25
UBER ve benzeri sistemlere izin çıktığı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Üç firmaya verilen A1 yetki belgesi taksicilik faaliyetlerini kapsamıyor.

Türkiye'deki resmi faaliyetleri yasaklanan UBER'e yeniden izin verildiği haberleri gündemde.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un soru önergesini yanıtlarken açıkladığı "taşımacılığa ilişkin yeni yasal düzenlemeler"in UBER'i de kapsadığı iddia edildi.

Independent Türkçe’nin bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre ise yeni yasal düzenleme taksicilik hizmetlerini kapsamıyor.

Kaynaklar, Bakan Turhan’ın açıklamasında belirttiği "üç firmaya verilen A1 yetki belgesi"nin sadece özel lüks taşımacılık hizmetlerine yönelik olduğunu söyledi.

Bakanlık yetkilileri, söz konusu belgenin sadece üç firmaya verilmesine ilişkin olarak ise “A1 yetki belgesini alabilmek için belli şartları yerine getirmek gerekiyor. Dolayısıyla bu şartları yerine getirebilen üç firma vardı. Daha fazla olsaydı, ayrım yapılmaksızın onlara da belgeleri verilirdi” yorumunu yaptı.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre A1 yetki belgesi alabilmek için ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 4 adet özmal araç gerekiyor.

Bu araçların yüksek motorlu ve en fazla 4 yaşında olması, belli miktarda sermaye sahibi olunması da aranan kriterler arasında.  

Uber şoförleri kadroya alınacak

 

UBER’e erişimin engellemesi davasında bilirkişi raporu açıklandı

 

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomotiv satış sonrası pazarında üretim artıyor

Otomotiv satış sonrası pazarında üretim artıyor

access_time05 Haziran 2020 12:55

Korona virüs (Kovid-19) salgınına karşın çarkların durmadığı otomotiv satış sonrası sektöründe, “üretime ve hizmete devam” diyenlerin sayısı artıyor.

Yabancı ülke sürücü belgesiyle araç kullanma şartları düzenlendi

Yabancı ülke sürücü belgesiyle araç kullanma şartları düzenlendi

access_time05 Haziran 2020 11:01

Türk vatandaşlarının diğer ülkelerden aldıkları sürücü belgesiyle Türkiye'de araç kullanabileceği süre 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı

Akaryakıttaki indirimle 6 milyar lira tasarruf edilecek

Akaryakıttaki indirimle 6 milyar lira tasarruf edilecek

access_time04 Haziran 2020 13:23

Akaryakıt fiyatlarında dağıtıcı ve bayilerin kar marjları üzerinden yapılan 17 ila 25 kuruş indirim dün gece devreye girdi.

TOGG, Yatırım Teşvik Belgesi’ni de aldı

TOGG, Yatırım Teşvik Belgesi’ni de aldı

access_time04 Haziran 2020 10:08

TOGG, aldığı 'ÇED Olumlu Raporu'nun ardından Yatırım Teşvik Belgesi’ni de aldı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)