Volkswagen CEO'sundan 'skandal' özrü

Volkswagen CEO'sundan 'skandal' özrü

access_time22 Eylül 2015 21:39
Volkswagen'in CEO'su Martin Winterkorn, ABD´deki Volkswagen emisyon skandalından dolayı özür diledi
Volkswagen CEO'su Martin Winterkorn, ABD'deki emisyon testlerinde manipülasyon iddiasına ilişkin özür diledi.

Winterkorn, şirketin sayfasında yayımlanan video mesajında, milyonlarca insanın Volkswagen markasına, otomobillerine ve teknolojisine güvendiğini belirterek, "Bu güveni boşa çıkardığımız için çok üzgünüm. Tüm müşterilerimizden, resmi dairelerden ve kamuoyundan hatalı davranışımızdan dolayı özür diliyorum" dedi.

Kendisinin de şimdi tüm sorulara yanıt bulamadığını ancak olayın arka planını aydınlatacaklarını vurgulayan Winterkorn, her şeyin hızlı, titiz ve saydam bir şekilde masaya yatırıldığını kaydetti.

"Olayın hızlı ve kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması en yüksek önceliğimizdir" ifadesini kullanan Winterkorn, bunu çalışanlara, müşterilere ve kamuoyuna borçlu olduklarını söyledi.

Oluşan zararı telafi etmek için ellerinden geleni yapacakları sözünü veren Winterkorn, "Manipülasyon ve Volkswagen, bu bir daha olmaması lazım" dedi.

Araştırma komisyonu kuruldu
Öte yandan, Alman hükümeti de manipülasyon iddialarına ilişkin bir araştırma komisyonu kurulduğunu açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Bakanlık Müstaşarı Michael Odenwald başkanlığında uzman ekipten oluşan komisyonun bu hafta içinde şirketin merkezinin bulunduğu Wolfsburg kentine gideceğini söyledi.

Dobrindt, komisyonun söz konusu araçların Alman ve Avrupa'daki düzenlemelere göre üretilip üretilmediğini ve bunun kontrol edilip edilmediğini inceleyeceğini, bu kapsamda komisyonun görüşmeler yaparak belgeleri gözden geçireceğini kaydetti.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar euroluk bütçe ayırdıklarını açıklamıştı.

ABD Çevre Koruma Ajansı, 18 Eylül'de Volkswagen'in ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin manipüle edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı verilebileceğini duyurmuştu.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

TOGG'dan batarya açıklaması

TOGG'dan batarya açıklaması

access_time20 Ekim 2020 10:54

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, yerli otomobilin batarya modülü ve paketi Türkiye'de üretilecek

Otomobil pazarında devasa büyüme

Otomobil pazarında devasa büyüme

access_time19 Ekim 2020 17:00

İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, korona salgınında gösterdiği...

Almanya'dan TOGG'a övgü

Almanya'dan TOGG'a övgü

access_time18 Ekim 2020 17:07

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yaptı.

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

access_time18 Ekim 2020 12:31

Pandeminin başında düşüşe geçen otomotiv sektörü, hızlı bir şekilde toparlandı. Satışların yanı sıra ihracatta da öne çıkan otomotiv sanayisinin, bundan sonraki seyrini...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)