Volkswagen’e ırkçı reklam suçlaması!

Volkswagen’e ırkçı reklam suçlaması!

access_time22 Mayıs 2020 13:52
Alman otomobil üreticisi Volkswagen, sosyal medyadaki bir reklamı nedeniyle ırkçılık tartışmalarının hedefinde. Şirket söz konusu reklamı yayından kaldırırken, bir de özür açıklaması geldi.

Volkswagen’in yeni nesil Golf modeli için yayınladığı reklam, yoğun şekilde ‘siyah beyaz ayrımı, köleliğe atıfta bulunma ve aşağılama’ nedeniyle ırkçılık suçlamaları getirirken, şirketin yönetim kurulu üyesi Jürgen Stackmann, resmi olarak özür diledi.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Stackmann, “Hiç savunulacak bir yanı yok. Video çok yanlış ve katlanılamaz. Utanıyoruz ve buna bir açıklama getiremiyoruz. Sadece, bunun nasıl olduğunu araştırmak için daha fazla çaba gösterebileceğimizi söyleyebilirim” dedi.

BİRDEN FAZLA MESAJ VAR

Sosyal medyada yer alan 10 saniyelik reklamda, siyahi bir kişinin üzerine doğru giden ‘O’ işareti yapılmış bir çift el, adamı arabanın önünden alıp üzerinde ‘Petit Colon’ yazan bir yere sokuyor. ‘Der Neue Golf’ (Yeni Golf) yazısı çıkana kadar ‘NEGER’ (Zenci) harfleri bir anlık ekranda beliriyor.

Reklam, ırkçı mesajlar açısından sadece bununla kalmıyor. Petit Colon kölelik ticaretini andıran, o dönemin kolonileştirme kuruluşları arasında yer alıyor. Ayrıca ‘O’ işareti de, ABD'li ırkçıların kullandığı sembol. Amerikalı White Power isimli aşırı sağcı örgüt, bununla birbirlerine selam veriyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

access_time02 Haziran 2020 18:50

İngiltere’de tarım konusunda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. Sürücüsüz tarım yapabilen traktörlerle onlarca hektarlık alanı ekip biçebilen traktör hafif yapısıyla...

Otogaza 19 kuruş zam geldi

Otogaza 19 kuruş zam geldi

access_time02 Haziran 2020 16:39

Otogaz fiyatına zam geldi. Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere otogazda 19 kuruşluk fiyat artışı yapıldı.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası ÇED olumlu raporunu aldı

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası "ÇED olumlu" raporunu aldı

access_time02 Haziran 2020 13:46

TOGG tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretimi yapılacak olan Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi...

Otomotiv pazarı ocak-mayıs döneminde yüzde 20,1 arttı

Otomotiv pazarı ocak-mayıs döneminde yüzde 20,1 arttı

access_time02 Haziran 2020 11:10

Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, bu yılın ilk 5 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 20,1 artarak 183 bin 95 adet oldu. Pandemi dönemini kapsayan mayıs...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)