VW’den son karar bekleniyor

VW’den son karar bekleniyor

access_time14 Temmuz 2019 08:55
Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) yeni fabrika yatırımı konusunda henüz kesin kararı vermediği bildiriliyor. Alman basınında çıkan haberlere göre yatırım için ibre Türkiye’ye dönerken, kesin karar ağustosta açıklanacak.

Türkiye, dikkatini bir yandan S-400’lerin getirilişine, diğer yandan da VW’nin Ford ile işbirliğini derinleştirdiğine ilişkin düzenlediği basın toplantısına çevirdi. Ancak söz konusu toplantıda, iki şirketin işbirliğinin çerçevesi ve ortak ürünlere değinilirken, yeni fabrika yatırımından bahsedilmedi. Bununla birlikte dün Alman “Automobilwoche” dergisinin sabah saatlerinde internetten duyurduğu haber, Türkiye’de yankı uyandırdı. Bu haberde VW’nin, Bulgaristan yerine yeni fabrika için Türkiye’yi seçtiği, ancak tesisin nereye kurulacağına ilişkin kesin kararın çıkmadığı öne sürüldü. Aynı haberde, Türkiye’nin seçilmesinde, VW’de yüzde 17’lik ortaklığı bulunan Katar’ın etkili olduğu kaydedildi. Ancak ilerleyen saatlerde Reuters ajansına konuşan VW Yönetim Kurulu Sözcüsü, Türkiye’de tesis kurulması fikrinin ağır bastığını fakat henüz kesin kararın alınmadığını bildirdi. Alman “Handelsblatt” gazetesinin haberinde de, benzer görüşler dile getirilirken, kesin karar için ağustos ayının ortasına kadar bekleneceğini, bu süre içinde Türkiye ile Bulgaristan’a ilişkin fizibilite çalışmalarının süreceğine dikkat çekildi.

Yine aynı haberde, daha önce belirtildiği üzere Seat üretilmeyip, Passat ve Skoda Superb modellerine ağırlık verilebileceği kaydediliyor. Yazıda, bu modellerin Türkiye’de de popüler olduğu, kamuda da tercih edildiğine dikkat çekiliyor. Fabrikanın 300 bin adet kapasiteli olmasının planlandığı da belirtiliyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Sıfır ve ikinci el araba fiyatları düşecek mi?

Sıfır ve ikinci el araba fiyatları düşecek mi?

access_time24 Kasım 2020 14:24

TCMB'nin faiz artırımı kararının ardından otomobil fiyatlarında %10'luk düşüş bekleniyor. Bu gelişmelerin sonrasında vatandaş otomotiv markalarının yapacağı hamleleri...

Efsane araba yeniden…

Efsane araba yeniden…

access_time01 Haziran 2020 10:00

James Bond’un efsane arabası yeniden hayat buluyor... Aston Martin’in ünlü modeli DB5 Goldfinger Continuation’ın yeni klasikleri de casus özelliklere sahip olacak. Araçtan sadece...

ALD Automotive'de üst düzey atama

ALD Automotive'de üst düzey atama

access_time18 Mart 2020 16:24

ALD Automotive Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevine Mert Şener atandı

Fransız hükümeti PSA-Fiat birleşmesine onay verdi

Fransız hükümeti PSA-Fiat birleşmesine onay verdi

access_time16 Aralık 2019 13:30

Kaynakların Bloomberg News'a verdikleri bilgiye göre PSA Group, Fiat Chrysler Automobiles NV ile birleşme planları için Fransız hükümetinin onayını aldı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)