Yabancı plakalı lüks araçlarda büyük tehlike!

Yabancı plakalı lüks araçlarda büyük tehlike!

access_time22 Aralık 2014 12:12
Otomotivciler Belarus pazarını mercek altına aldı
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Evgeny Lipen ve Belarus’un en önemli otomotiv ana sanayi şirketlerinin yöneticilerinden oluşan heyeti Bursa’da ağırladı. OİB Yönetim Kurulu üyesi Şükrü Tetik, bilgilendirme seminerinin iki ülke arasındaki ticari ilişkilere olumlu anlamda yansıyacağına inandığını belirtti.

'BELARUS, TÜRK İHRACATÇISI İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR'

Bursa’nın otomotiv endüstrisinde önemli bir konumda olduğunu da ifade eden Tetik, Belarus’un işbirliği anlamında iyi bir partner olacağını belirtti. Üretim noktasında iki ülkenin birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip olduğunu da vurgulayan Tetik, “Belarus 10 milyon nüfuslu bir ülke gibi gözükse de, aslında 170 milyonluk bir coğrafyaya hitap etme olanağı sunuyor. Bu bağlamda Türk ihracatçısı için cazip bir pazar olduğunu düşünüyorum.” dedi.     İki ülke arasındaki mevcut 600 milyon dolarlık ticaret hacminin artmasına yönelik çalışacaklarını da söyleyen Tetik, işbirliği olanaklarının masaya yatırılacağına da işaret etti.

'TÜRKİYE İLE BELARUS EKONOMİLERİ BİRBİRLERİNİ TAMAMLIYOR'

OİB’in dünya pazarındaki etkinliğinden haberdar olduklarını dile getiren Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Evgeny Lipen ise Türkiye’deki firmalar ile OİB sayesinde irtibatları olduğunu söyledi. Lipen, “Bursa otomotiv endüstrisi alanında oldukça ilerlemiş bir şehir. Türkiye ile Belarus ekonomisi birbirleriyle rekabet halinde olmadıkları için üretim anlamında da birbirlerini tamamlıyor. İki ülke arasında vizelerin ortadan kalkmasıyla ilişkilerin daha da gelişmesi için bir zemin hazırlandı. Biz bu ortamın ekonomik ilişkilere olumlu yansımasını istiyoruz.” Diye konuştu. Belarus’un Avrupa Birliği transit yolunun üzerinde olduğunu da hatırlatan Lipen, Bursa’nın montaj sanayisindeki durumundan yararlanmak istediklerini de ifade etti.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Audi'nin eski CEO'su hakim karşısına çıktı

Audi'nin eski CEO'su hakim karşısına çıktı

access_time01 Ekim 2020 17:23

Dizel skandalı kapsamında davaya bakan Münih'teki mahkeme, Audi'nin eski CEO'su Rupert Stadler'i dinledi. Kendi döneminde satılan araçlarda yer alan hileli emisyon yazılımlarına...

Rolls-Royce hisse satışı görüşmelerini bıraktı

Rolls-Royce hisse satışı görüşmelerini bıraktı

access_time01 Ekim 2020 15:09

İngiliz Rolls-Royce, Asya ve Ortadoğu merkezli şirketlerle, hisse satışına ilişkin görüşmeleri bıraktığını açıkladı.

Elektriğe yüzde 5.75 zam

Elektriğe yüzde 5.75 zam

access_time01 Ekim 2020 09:00

Konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe bugünden geçerli olmak üzere yüzde 5.75 zam geldi

Benzine zam

Benzine zam

access_time30 Eylül 2020 16:28

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 14 kuruş zam geldi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)