Yapay zekadan otonom araçlara HD harita

Yapay zekadan otonom araçlara HD harita

access_time20 Haziran 2019 14:49
Ford destekli yapay zeka geliştiricisi Argo AI, Amerika'da bulunan iki şehrin HD haritasını çıkarmayı başardı.

Ford destekli yapay zeka geliştiricisi Argo AI, Amerika'da bulunan iki şehrin HD haritasını çıkarmayı başardı. Bu haritayı yapay zeka teknolojisine dahil eden Argo AI, otonom araçların yollarda bulunan nesneleri daha net bir şekilde tespit etmesine imkan sunuyor. Argoverse olarak adlandırılan bu teknoloji, araştırmacılar ve diğer otonom araç sektörü üzerinde çalışanların kullanabilmesi için ücretsiz olarak sunuldu.

Ford tarafından desteklenen ve geliştirdiği yapay zeka teknolojileriyle otonom araç teknolojilerinin gelişimine destek olan Argo AI, geliştirdiği son yapay zeka teknolojisini araştırmacıların ve diğer otonom teknoloji geliştiricilerinin kullanabilmesi için ücretsiz olarak paylaştı. Şirketin genel amacı HD harita teknolojisi kullanarak yoldaki nesneleri belirlemek, izlemek ve bu nesnelerin anlık yön değişimleriyle birlikte hareketlerini algılamak ve tahmin yürütmek. Argo AI, bu amaç doğrultusunda 'Argoverse' isimli yeni bir teknolojiyi kullanıma sundu. Bu teknoloji, iki HD haritadan oluşuyor. Bu haritalar Amerika'nın Pittsburgh ve Miami şehirlerinde bulunan yolları içeriyor ve trafiğin akış yönü, zemin yüksekliği ve engebeleri de bünyesinde barındırıyor.

Bu özelliklerinin yanı sıra Argoverse; bölgedeki kontrolsüz kavşakları, araçların ani şerit değişiklikleri gibi 300 binden fazla hareket tahminini de içeriyor. Trafik takip internet sitelerindeki verileri anlık olarak test edebilme desteğine de sahip olan Argoverse, sistemde bir hata varsa bu hatayı tespit edip düzeltme yapabiliyor. 

Argo AI'nin çalışmaları bugüne kadar ücretsiz olarak sunulan ilk yapay zeka teknolojisi değil. Ancak Argo AI'nin kullanmakta olduğu HD harita teknolojisi, hem otonom araçlar hem de geliştiriciler için büyük faydalar sağlıyor. Haritaların sahip oldukları yüksek çözünürlükler, yolda bulunan çukurları ve kasisleri algılayabiliyor. Bu da otonom aracın bu çukurlardan güvenli bir şekilde kaçınmasına olanak sağlıyor. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Yerli otomobile 5 yıldızlı güvenlik

Yerli otomobile 5 yıldızlı güvenlik

access_time18 Ocak 2020 10:34

Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yapılan son açıklamada aracın Euro NCAP 5 Yıldız Güvenlik normlarını sağlayacağı...

ABD, Tesla araçlarıyla ilgili ani hızlanma şikâyetlerini araştıracak

ABD, Tesla araçlarıyla ilgili ani hızlanma şikâyetlerini araştıracak

access_time18 Ocak 2020 07:19

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla araçlarıyla ilgili kendilerine ulaşan ani hızlanma şikayetlerini gözden geçirecek. İdare 500 bin Tesla aracının geri...

İşte bor ve hidrojen ile çalışan otomobil!

İşte bor ve hidrojen ile çalışan otomobil!

access_time17 Ocak 2020 16:56

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile TÜBİTAK tarafından geliştilen aracı test etti.

Hızlı şarj seferberliği

Hızlı şarj seferberliği

access_time17 Ocak 2020 15:59

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hedeflerinin 1 milyon şarj noktasına ulaşmak olduğunu belirtti

YORUM YAP

YORUMLAR (0)