Yapay zekadan otonom araçlara HD harita

Yapay zekadan otonom araçlara HD harita

access_time20 Haziran 2019 14:49
Ford destekli yapay zeka geliştiricisi Argo AI, Amerika'da bulunan iki şehrin HD haritasını çıkarmayı başardı.

Ford destekli yapay zeka geliştiricisi Argo AI, Amerika'da bulunan iki şehrin HD haritasını çıkarmayı başardı. Bu haritayı yapay zeka teknolojisine dahil eden Argo AI, otonom araçların yollarda bulunan nesneleri daha net bir şekilde tespit etmesine imkan sunuyor. Argoverse olarak adlandırılan bu teknoloji, araştırmacılar ve diğer otonom araç sektörü üzerinde çalışanların kullanabilmesi için ücretsiz olarak sunuldu.

Ford tarafından desteklenen ve geliştirdiği yapay zeka teknolojileriyle otonom araç teknolojilerinin gelişimine destek olan Argo AI, geliştirdiği son yapay zeka teknolojisini araştırmacıların ve diğer otonom teknoloji geliştiricilerinin kullanabilmesi için ücretsiz olarak paylaştı. Şirketin genel amacı HD harita teknolojisi kullanarak yoldaki nesneleri belirlemek, izlemek ve bu nesnelerin anlık yön değişimleriyle birlikte hareketlerini algılamak ve tahmin yürütmek. Argo AI, bu amaç doğrultusunda 'Argoverse' isimli yeni bir teknolojiyi kullanıma sundu. Bu teknoloji, iki HD haritadan oluşuyor. Bu haritalar Amerika'nın Pittsburgh ve Miami şehirlerinde bulunan yolları içeriyor ve trafiğin akış yönü, zemin yüksekliği ve engebeleri de bünyesinde barındırıyor.

Bu özelliklerinin yanı sıra Argoverse; bölgedeki kontrolsüz kavşakları, araçların ani şerit değişiklikleri gibi 300 binden fazla hareket tahminini de içeriyor. Trafik takip internet sitelerindeki verileri anlık olarak test edebilme desteğine de sahip olan Argoverse, sistemde bir hata varsa bu hatayı tespit edip düzeltme yapabiliyor. 

Argo AI'nin çalışmaları bugüne kadar ücretsiz olarak sunulan ilk yapay zeka teknolojisi değil. Ancak Argo AI'nin kullanmakta olduğu HD harita teknolojisi, hem otonom araçlar hem de geliştiriciler için büyük faydalar sağlıyor. Haritaların sahip oldukları yüksek çözünürlükler, yolda bulunan çukurları ve kasisleri algılayabiliyor. Bu da otonom aracın bu çukurlardan güvenli bir şekilde kaçınmasına olanak sağlıyor. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli karavanlar yolda

Elektrikli karavanlar yolda

access_time10 Ağustos 2020 17:44

Kovid-19 salgınıyla birlikte Avrupa’da, başta Almanya olmak üzere tatil alışkanlıkları değişim göstermeye başladı. Elektrikli karavanlara yönelim var.

İthal markalar SUV savaşında

İthal markalar SUV savaşında

access_time10 Ağustos 2020 15:01

Türkiye’de gün geçtikçe tercihi artan ve pazar payı yükselen SUV sınıfında savaş kızışıyor. Sedan fiyatına SUV satan ithal otomotiv markaları pazarın yüzde 28’ini ele geçirirken...

En ucuz sıfır otomobil fiyatları

En ucuz sıfır otomobil fiyatları

access_time10 Ağustos 2020 14:36

Kovid-19 salgını ve faizsiz otomobil kredilerinin ardından sıfır otomobile olan ilgi arttı. Yeni bir otomobil almak isteyenler sıfır otomobil fiyatlarını araştırıyor.

Doktor Kıyamet uyardı: Tesla sıfırı tüketebilir

Doktor Kıyamet uyardı: Tesla sıfırı tüketebilir

access_time10 Ağustos 2020 10:18

Wall Street’in en çok konuşulan hissesiyle ilgili ünlü yatırımcı Marc Faber’dan dikkat çekici bir yorum geldi. Faber’a göre Tesla hissesinin değeri yakın zamanda sıfır dolara...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)