Yapay zekadan otonom araçlara HD harita

Yapay zekadan otonom araçlara HD harita

access_time20 Haziran 2019 14:49
Ford destekli yapay zeka geliştiricisi Argo AI, Amerika'da bulunan iki şehrin HD haritasını çıkarmayı başardı.

Ford destekli yapay zeka geliştiricisi Argo AI, Amerika'da bulunan iki şehrin HD haritasını çıkarmayı başardı. Bu haritayı yapay zeka teknolojisine dahil eden Argo AI, otonom araçların yollarda bulunan nesneleri daha net bir şekilde tespit etmesine imkan sunuyor. Argoverse olarak adlandırılan bu teknoloji, araştırmacılar ve diğer otonom araç sektörü üzerinde çalışanların kullanabilmesi için ücretsiz olarak sunuldu.

Ford tarafından desteklenen ve geliştirdiği yapay zeka teknolojileriyle otonom araç teknolojilerinin gelişimine destek olan Argo AI, geliştirdiği son yapay zeka teknolojisini araştırmacıların ve diğer otonom teknoloji geliştiricilerinin kullanabilmesi için ücretsiz olarak paylaştı. Şirketin genel amacı HD harita teknolojisi kullanarak yoldaki nesneleri belirlemek, izlemek ve bu nesnelerin anlık yön değişimleriyle birlikte hareketlerini algılamak ve tahmin yürütmek. Argo AI, bu amaç doğrultusunda 'Argoverse' isimli yeni bir teknolojiyi kullanıma sundu. Bu teknoloji, iki HD haritadan oluşuyor. Bu haritalar Amerika'nın Pittsburgh ve Miami şehirlerinde bulunan yolları içeriyor ve trafiğin akış yönü, zemin yüksekliği ve engebeleri de bünyesinde barındırıyor.

Bu özelliklerinin yanı sıra Argoverse; bölgedeki kontrolsüz kavşakları, araçların ani şerit değişiklikleri gibi 300 binden fazla hareket tahminini de içeriyor. Trafik takip internet sitelerindeki verileri anlık olarak test edebilme desteğine de sahip olan Argoverse, sistemde bir hata varsa bu hatayı tespit edip düzeltme yapabiliyor. 

Argo AI'nin çalışmaları bugüne kadar ücretsiz olarak sunulan ilk yapay zeka teknolojisi değil. Ancak Argo AI'nin kullanmakta olduğu HD harita teknolojisi, hem otonom araçlar hem de geliştiriciler için büyük faydalar sağlıyor. Haritaların sahip oldukları yüksek çözünürlükler, yolda bulunan çukurları ve kasisleri algılayabiliyor. Bu da otonom aracın bu çukurlardan güvenli bir şekilde kaçınmasına olanak sağlıyor. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Volkswagen yatırımlarını 60 milyar euroya çıkardı

Volkswagen yatırımlarını 60 milyar euroya çıkardı

access_time15 Kasım 2019 16:08

Volkswagen gelecek 5 yıl için yeni teknoloji yatırımı harcamalarını yüzde 36 artırarak 60 milyar euroya çıkardı

Daimler 10 müdürden 1'ini işten çıkarmayı planlıyor

Daimler 10 müdürden 1'ini işten çıkarmayı planlıyor

access_time14 Kasım 2019 15:19

Mercedes'in de üreticisi olan Daimler, artan maliyetler ve yeni üretim politikası sebebiyle bünyesinde yer alan on müdürden birini işten çıkarmayı değerlendiriyor.

Otoyolda hız sınırı 100 kilometreye düşüyor

Otoyolda hız sınırı 100 kilometreye düşüyor

access_time13 Kasım 2019 17:29

Hollanda hükümeti, azot salımını azaltmak ve sorun nedeniyle aksayan inşaat projelerinin devamını sağlamak amacıyla otoyollardaki hız sınırını 100 kilometreye düşürme kararı...

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

access_time13 Kasım 2019 12:46

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta uygulamaya girecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)