2. el piyasasının derdi yetkisiz satıcılar

2. el piyasasının derdi yetkisiz satıcılar

access_time20 Haziran 2020 09:32
Talebe karşı sıfır otomobil olmaması nedeniyle 2. elde yaşanan hareketliliği fırsata çevirmek isteyen birçok kişi, işi olmamasına rağmen araç alıp satmaya başladı. Bunu önleyecek kanun geçen 2018’de çıktı fakat uygulamaya girmesi 2.5 yıldır erteleniyor

Korona virüs sonrası normalleşme adımları kapsamında taşıt kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte 350 milyar TL'lik hacme ulaşan 2. el araç piyasasında ciddi bir hareketlenme yaşandı. Talebe rağmen istenildiği kadar sıfır araç olmaması sonucu 2. elde yaşanan bu hareketliliği fırsata çevirmek isteyen birçok kişi de ticari işi olmamasına rağmen araç alıp satmaya başladı.

Sözcü’nün haberine göre bu durum 2. el araç fiyatlarını yükseltirken, araçların resmen karaborsaya düşmesini sağladı.

2018'de yayınlandı

Aslında buna çözüm olarak Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanıp, 13 Şubat 2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, 8 Eylül 2018, 10 Ağustos 2019 ve 27 Aralık 2019 tarihlerinde revize edilen, “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında oto alım satımı yapmak için “Yetki Belgesi” zorunlu hale getirilmişti.

Böylece, yetki belgesi olmayan kişiler galericilik mesleğini yapamayacaktı. Ama nedendir bilinmez bu yönetmelik bir türlü uygulamaya geçemedi. Yönetmeliğin uygulamaya geçme tarihi önce Aralık 2019'a ertelenmiş ardından bu süre de 31 Ağustos 2020'ye çekilmişti.

Şimdi herkes hem bunun sebebini arıyor hem de 1 Eylül'den sonra yetki belgesinin devreye girmesiyle artık kasabın, manavın veya ticari faaliyetleri farklı olan kişilerin araç alıp satımı yapamamasını bekliyor.

8 milyonluk pazar

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, yönetmeliğin artık uzamaması ve 1 Eylül'de başlaması gerektiğini belirterek, “2. elde düzen ve kurallar uygulanmadan sorunlar ortadan kalkmaz.
Yılda 8 milyonu aşkın aracın 2. elde satıldığı ve ulaşılan toplam işlem hacminin 350 milyar lirayı bulduğu unutulmamalı” açıklamasını yaptı. Yetkililer bu yönetmeliğin sadece başlangıç olduğunu, sistemin kalanının topyekûn değişmesi gerektiğini de hatırlatıyor.

Yeterlilik belgesi nasıl alınıyor?

Ertelenen yönetmelikte aslında 2. el oto alım satımları için devlet, yetkili ekspertizlere sorumluluk getiriyor. Yetki belgesi ve TSE belgesi olan ekspertizlerden alınan araçların tüketiciye satılmış olması hedefleniyor. Bu yönetmelikte bir diğer değişim de araç alım satımı yapan esnafı ilgilendiriyor. İkinci el yönetmeliğine göre motorlu kara taşıtı ticareti yapan vergi levhalı olan insanların meslekî yeterlilik ve yetki belgesi alması gerekiyor.

Yetki belgesi almak için gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün; on sekiz yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu olması, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması, konkordato ilan etmemiş olması gibi şartlar aranıyor.

Otomobil satışları Avrupa'da azalırken Türkiye'de arttı

 

Ehliyette yeni dönem

 

Araç muayenesi soyguna dönüştü

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Mayıs ayının en çok satılan ikinci el otomobilleri

Mayıs ayının en çok satılan ikinci el otomobilleri

access_time13 Haziran 2021 14:00

İkinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında en çok tercih edilen otomotiv markaları mayısta önceki aya göre değişmeyerek sırasıyla Volkswagen, Renault ve Ford...

İkinci el otomobillerde fiyat artışı devam ediyor

İkinci el otomobillerde fiyat artışı devam ediyor

access_time06 Haziran 2021 10:54

Araba fiyatlarının her ay arttığını belirten Avtostat uzmanları, bu yılın başından itibaren ikinci el araçlarda ortalama artışın yüzde 8 olduğunu açıkladı

İkinci el otomobilde en fazla tercih edilen markalar

İkinci el otomobilde en fazla tercih edilen markalar

access_time16 Mayıs 2021 12:10

İkinci el çevrim içi oto pazarında nisan ayının satış rakamları belli olurken, araç alıcıları tarafından en çok tercih edilen ikinci el markalar da sıralandı

Otomobil fiyatları yeniden artışa geçebilir

Otomobil fiyatları yeniden artışa geçebilir

access_time09 Mayıs 2021 12:03

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği tedarik kısmında ortaya çıkan aksaklar sonrası birinci elde 2020 yılında olduğu gibi bir bulunurluk sıkıntısı yaşanması halinde ikinci el...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)