4 otomobil devinden ortak karar!

4 otomobil devinden ortak karar!

access_time04 Mayıs 2018 12:20
Otomotiv ve taşımacılık endüstrisindeki ödeme ve veri paylaşımı verimliliğini arttırmak için Ford, BMW, GM ve Renault ortak karar alarak blok zinciri kullanan MOBI'ye dahil oldu ve otomotiv endüstrisi için açık bir araştırma grubu başlattı

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden dördü bir araya gelerek otomotiv endüstrisinde bir ilke imza atıyor. BMW, Ford, Renault ve General Motors aralarında IBM ve Bosch gibi devlerin de bulunduğu Açık Blok Zincir İnisiyatifi'ne (MOBI) dahil oldu. 

Böylelikle blok zinciri teknolojisi, bitcoin ve diğer altcoinler araçlarda etkin hale getirilecek. Grubun ana amacı blok zinciri teknolojisinin adaptasyonunu hızlandırmak ve taşımacılıktaki ödemelerde endüstriye kolaylık sağlamak. Bunların arasında taksi ve toplu taşımaların yanı sıra UBER, Careem, Lyft vb. araç paylaşım uygulamaları da var. 

Dijital varlık yatırımcısı BKCM şirketinin CEO'su Brian Kelly otomobil üreticilerinin çabasını 'son derece ilginç' olarak nitelerken teknoloji şirketlerine yeni bir savaş meydanı doğduğunu belirtti: Arabalar

Amazon, Apple, Google ve Microsoft hali hazırda interaktif araçlar için pek çok hamle yapmış durumda. Amazon firması Alexa'yı otomotiv endüstrisi için genişletirken Microsoft Azure araç sistemini, Apple ise iOS üzerine Carplay uygulamasını devreye sokmuştu. Google'ın çatı şirketi Alphabet ise uzun zamandır kurduğu Waymo firmasıyla sürücüsüz arabalar üzerinde çalışıyor.

Brian Kelly ise en önemli hususun veri olduğunu iddia ederek, MOBI'nin veriye hakimiyet sağlayarak tüketicilere verileri üzerindeki mahremiyet hakkının kontrolünü sağladığını belirtiyor. 

Toyota ise blok zinciri kullanan kavram kanıtlama (proof-of-concept) girişimi BigChainDB firmasına destek vererek otomobil üreticileri arasındaki verilerin paylaşımı için mülkiyet hakkı oluşturmaya çalışıyor. Böylelikle, makine öğrenimi için verilerin kullanılmasııyla sürücüsüz araçlardaki güvenlik önlemlerinin çok daha hızlı bir şekile alınabilmesine yol açılabilir.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram dönüşü trafikte son durum

Bayram dönüşü trafikte son durum

access_time13 Nisan 2024 18:24

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna gelindi. Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

access_time13 Nisan 2024 17:21

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla memleketlerine veya tatil bölgelerine giden vatandaşların dönüş yoluna girdiğini belirten uzmanlar, sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken...

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

access_time13 Nisan 2024 11:15

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin 7 gününde 4 bin 370 trafik kazasında 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 331 kişinin yaralandığını...

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

access_time13 Nisan 2024 08:42

Anadolu Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren bazı sürücülerin dönüşe geçmesiyle hareketlilik arttı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)