84 yeni tesis yolda: Çip krizi yatırımları hızlandırdı!

84 yeni tesis yolda: Çip krizi yatırımları hızlandırdı!

access_time15 Mart 2023 08:43
Gelişmiş ülkeler, çip krizinin bir çok üretim hattında aksamaya yol açmasının ardından çip yatırımlarını hızlandırdı. 84 yeni çip tesisinin inşasına, 2021-2023 döneminde başlandığı ve başlanacağı öğrenildi.


Akıllı telefon, bilgisayar, televizyon, araba, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi bütün modern cihazlarda yer alan çipler günümüz teknolojik ürünlerinin en önemi bileşenleri arasında yer alırken, gelişmiş ülkelerde çip üretimini artırmak için yeni yatırımlar hızlandı.

Ekonomim.com'daki habere göre; sadece bu yıl 28 yeni çip tesisinin inşasına başlanması bekleniyor.

Çip üretiminde Tayvan merkezli TSMC, ABD merkezli Intel ve Qualcomm firmaları ilk sıraları alıyor Pandemide çip sektörünün talebe yetişememesi bir çok üretim hattında aksamaya yol açmış ve çip krizi başta otomotiv olmak üzere bir çok sektörde en kritik parça darboğazı haline gelmişti. Ayrıca ABD ve Çin arasında devam eden ticari gerilimler de çip sektörünü olumsuz etkiliyor. Bir çok ABD’li şirket artık Çinli üreticilerden çip alımı yapmıyor. Bu da zaten sıkışık olan sektörü daha da sıkıntıya sokuyor.

Ancak dünya genelinde çip krizinin aşılması için bir çok yeni yatırım yapıldı. Çip üreticileri derneği SEMI’nin verilerine göre 2021’den 2023 sonuna kadarki dönemde dünya çapında 84 büyük çip üretim tesisinin inşasına başlanacak. Bu tesislere yapılan yatırım miktarı 500 milyar doları aşacak. Yeni çip üretim tesisi inşasına başlangıç sayısı, 2021'de 23, 2022'de 33 olurken, bu rakam 2023'te 28'i bulacak. ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile birlikte Çin de bu piyasaya hakim olmak için hızla yeni yatırımlar yapıyor. ABD, çip endüstrisi için 50 milyar doların, AB de 40 milyar Euro’nun üzerinde destek vermeye yönelik programlar hazırladı.

Coğrafı dağılımına bakıldığında aynı dönemde Çin'de 20, ABD'de 18, Avrupa ve yakın çevresinde 17, Tayvan'da 14, Japonya'da 6, Güneydoğu Asya ülkelerinde 6 ve Güney Kore'de 3 yeni çip fabrikası inşaatına başlandı. Başlangıç düzeyinde bir çip üretim tesisinin maliyetinin 15 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Çip fabrikaları, teknolojik ilerleme nedeniyle yaklaşık 5 yılda eskimiş kabul edilebiliyor. Çip üretimi için zor bir süreç ve ciddi boyutta yatırımlar gerekiyor. Çip fabrikaları çok yüksek maliyete sahip yatırımlar arasında yer alıyor. Bu tesisler kurulduktan sonra kesintisiz üretim yapılıyor.

TSMC GELİŞMİŞ ÇİPLERİN YÜZDE 90’INI ÜRETİYOR

Gelişmiş çiplerin yüzde 90'ı Tayvan'da üretiliyor. Tayvan merkezli TSMC, dünyanın en büyük çip üreticisi durumunda bulunuyor. Şirketin piyasa değeri 400 milyar doları, yıllık geliri de 70 milyar doları buluyor.

Çip üretiminde ikinci sırayı ABD merkezli Intel firması alıyor. Piyasa değeri 100 milyar dolar olan şirketin geliri 69 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

Bu alanda bir başka ABD'li çip üreticisi Qualcomm üçüncü sırada bulunuyor. Piyasa değeri 128,5 milyar dolar olan Qualcomm'un hasılatı 4 2,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dördüncü sırada da yine ABD merkezli Broadcom firması yer alıyor. Bu şirketin piyasa değeri 234,5 milyar avro, geliri de 33,2 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

ABD merkezli Micron firması da 5'inci sırada yer alıyor. Bu firmanın piyasa değeri 55,7 milyar doları, geliri de 30,7 milyar doları buluyor.

Nvidia, bir başka ABD merkezli çip üreticisi durumunda. 6'ncı sıradaki fi rmanın piyasa değeri 405,9 milyar dolar, yıllık geliri de 28,5 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

ABD merkezli Applied Materials da 89,4 milyar dolarlık piyasa değeri ve 25,8 milyar dolarlık gelirle 7'nci sırayı alıyor.

Çip üretiminde 8'inci sırada olan Tayvanlı şirket ASE Technology'nin yıllık geliri 23 milyar doları buluyor.

ABD firması AMD de 109 milyar dolarlık piyasa değerine sahip durumda. Şirket, 22,8 milyar dolarlık gelirle 9'uncu sırada yer alıyor.

Hollanda merkezli ASML firması, çip sektöründe 10'uncu sırada bulunuyor. Şirketin piyasa değeri 234 milyar dolar olurken, geliri 21,3 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

ÜRETİMİNİN YÜZDE 75'İ HALA DOĞU ASYA'DA

Günümüzde çip üretiminin büyük kısmı Asya ülkelerinde gerçekleştiriliyor. Halihazırda çip üretiminin yüzde 75'i Doğu Asya'da gerçekleştiriliyor. Tayvan, Güney Kore, Japonya, Çin ve ABD, çip üretiminde öncü ülkeler konumunda yer alıyor. Gelişmiş ekonomiler ise çipte Asya’ya aşırı bağımlılığın tehlikeli olabileceğini pandemide deneyimledi. Küresel çip üretiminin yarıya yakını ve gelişmiş çiplerin neredeyse tamamı Birlemiş Milletler nezdinde Çin’in bir parçası olan ancak siyasi olarak Batı ile yakın ilişkiler kuran Tayvan'da üretiliyor.

Volkswagen teslimatlarına çip darbesi

 

Otomotivde çip krizi devam ediyor

 

Tedarik ve çip sıkıntısı ikinci el otomobil fiyatlarını uçurdu!

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomotiv sektörü en yüksek mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi

Otomotiv sektörü en yüksek mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi

access_time04 Haziran 2023 14:47

OİB'in açıkladığı verilere göre otomotiv sektörü en yüksek mayıs ayı ihracatına imza attı.

İşte mayısta en çok satılan otomotiv markaları

İşte mayısta en çok satılan otomotiv markaları

access_time04 Haziran 2023 11:57

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçen ay satışlarda ilk 3'te Fiat, Opel ve Peugeot markaları yer aldı.

Ankara'da, bugün bazı yollar trafiğine kapatılacak

Ankara'da, bugün bazı yollar trafiğine kapatılacak

access_time03 Haziran 2023 01:38

Ankara Valiliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni nedeniyle bugün bazı yollar trafiğe kapatılacağını duyurdu.

Çip krizi bitti şimdi sıra işgücü açığında

Çip krizi bitti şimdi sıra işgücü açığında

access_time03 Haziran 2023 00:52

Çip krizini atlatıldığını söyleyen Opel CEO'su Florian Huettl, şimdi de sektörde nitelikli işgücü açığı oluştuğunu ve bilgi teknolojileri alanında uzman arayışının olduğunu...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)