900 milyon liralık pazar

900 milyon liralık pazar

access_time27 Aralık 2013 11:30
Kış lastiği genelgesiyle birlikte yıllık yaklaşık 900 milyon liralık bir pazar oluşturacak.
Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) 54 ili kapsayan kış lastiği genelgesinden sonra, ilk etapta 6 milyon 225 bin aracın bu durumdan etkilendiğini, bunun da lastik yenileme pazarı için yıllık yaklaşık 900 milyon liralık bir pazar oluşturduğunu söyledi.
Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye lastik yenileme pazarının 18 milyon 600 bin adet civarında olduğunu bildirdi.

Lastik sektöründe ticari, zirai, tüketici lastikleri ve bunların alt kırılımları olduğunu anlatan Karataş, "Hepsini kapsayan bir büyüklük sıralaması yapmak çok doğru sonuçlar vermese bile Türkiye 18 milyon 600 bin adetlik üretim rakamı göz önüne alındığında dünyada 12'nci sırada bulunuyor. Almanya 70 milyon, İngiltere ise 44 milyon adetlik bir üretim potansiyeline sahip ülkeler olarak listede üst sıralarda yer alan ülkeler" diye konuştu.

Karataş, sektördeki işlem hacminin 1,9 milyar lira seviyesinde olduğunu belirterek, EGM'nin 54 ili kapsayan kış lastiği genelgesinden sonra söz konusu rakamın kış lastiği fiyatlarıyla orantılı olarak yüzde 10'luk bir artış gösterebileceğini kaydetti.

"Binek araç sayısı ticari araç sayısının 2 katından fazla"

Türkiye İstatistik Kurumu'nun bu yılın Ağustos ayı verilerine göre kış lastiği uygulaması zorunlu olan 54 ildeki araç sayısı hakkında bilgi veren Karataş, "Kış lastiği uygulaması zorunlu olan 54 ilde, 509 bin kamyon, 1 milyon 833 bin kamyonet, 171 bin otobüs, 239 bin minibüs olmak üzere toplam ticari araç sayısı 2 milyon 752 bindir. Binek otomobil sayısı da 6 milyon 225 bin adettir. Ticari araç sayısının 2 katından fazla olan otomobil sayısı elbetteki lastik sektörüne olumlu olarak etki edecek, sektör açısından durağan geçen kış ayları için bir hareketlilik oluşturacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Karataş, kışın meydana gelen trafik kazalarının çoğunluğunun lastik hatalarından kaynaklandığına dikkati çekerek, trafik kazalarını önleme adına kış lastiğinin öncelikle ticari araçlar, ardından da tüm araçları kapsayacak şekilde olmasını hep savunduklarını hatırlattı.

Trafik kazalarındaki araç kusurlarının yüzde 58,76'sının lastiklerden kaynaklandığını açıklayan Karataş, "Trafik kazalarında lastik faktörünün ne kadar önemli olduğunu ve bu konuya önem verdiğimizde trafik kazaların ne kadar azalacağını görmekteyiz" ifadesini kullandı.

"900 milyon liralık bir pazar"

Karataş, söz konusu genelgeyle kış lastiğinin otomobiller için de zorunlu olmasının ilk etapta 6 milyon 225 bin aracı etkilediğini bunun da lastik yenileme pazarı için ciddi bir adet anlamına geldiğini kaydetti. Ekonomik açıdan yıllık yaklaşık 900 milyon liralık bir pazardan söz ettiklerini belirten Karataş, "Ticari araçlardaki uygulamayı ekleyecek olursak yaklaşık 1,6 milyar liralık bir pazar. 2013-2014 yıllarını kapsayan kış ayları için bu rakamların yüzde 40 ile yüzde 50'lik bir kısmının kış lastiği değişiminden etkileneceğini söyleyebiliriz. İlk etapta lastik sektörüne girecek bu para daha sonraki yıllarda yaz lastiği değiştirme sürecinde ters orantı olarak karşımıza çıkacaktır" değerlendirmelerinde bulundu.

Karataş, kış lastiği uygulamasının satış açısından piyasalara olumlu etki edeceğini kaydederek, satışların getirdiği KDV ve gelir vergisi ile lastik imal eden fabrikaların üretim kapasiteleri de dikkate alındığında söz konusu uygulamanın hazineye olumlu katkı yapacağını belirtti.

Uygulama sigorta şirketleri açısından da yararlı

Karataş, kış lastiği uygulamasının bir diğer olumlu etkisinin ise trafik kazalarında azalma ve sigorta şirketlerinin hasar ödemeleri noktasında ortaya çıkacağını ifade etti. Kazalar azalınca sigorta şirketlerinin ödemelerinin de azalacağını dile getiren Karataş, "Trafik sigortalarında hasar ve tazminat ödemesi azalan sigorta şirketleri şu an zarar eder konumunda iken kar etmeye başlayıp bu karlarından da vergi verecekler. Yine trafik kazalarının azalmasıyla araç sahiplerinin bir kısmı kendi ekonomilerinden para harcamayıp onlarda bu uygulamadan karlı çıkacaklar" diye konuştu.

Türkiye'de bulunan ithal marka araçların hasar anındaki yedek parçalarının da ithal edilmeyerek milli servete önemli ölçüde katkı sağlayacağını vurgulayan Karataş, diğer bir ayrıntının ise kış lastiği bulunan araçların zor yol koşullarında çekiş güçlerinin artması ve fren mesafelerinin kısalması ise azalan yakıt tüketimi olacağını açıkladı.
Karataş, bu durumun Türkiye için daha az petrol ithalatı anlamına geldiğini kaydederek, kış lastiği uygulamasının ülke ekonomisi için büyük katkılar sağlayacağını vurguladı.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)