ABD'deki gemi kazası sonrası otomotiv sektörü endişeli

ABD'deki gemi kazası sonrası otomotiv sektörü endişeli

access_time27 Mart 2024 12:07
ABD'nin Baltimore kentinde bir geminin çarpması sonucu yıkılan köprü nedeniyle, otomotiv sektörü acil durum planları yaparak araç sevkiyatlarını diğer limanlara yönlendirmeye başladı.

ABD'nin Baltimore kentinde bir geminin çarptığı köprünün yıkılması, otomotiv sektörünü alarm durumuna geçirdi.

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, kazanın ardından kapatılan Baltimore Limanı'nın ABD'nin otomobil sevkiyatları açısından en yoğun limanı olması, şirketleri yeni rota arayışına yöneltti.

ABD'li otomotiv üreticileri General Motors, Ford ile Chrysler, Jeep ve Dodge gibi markaların sahibi Stellantis, araç sevkiyatlarını diğer limanlara yönlendirmek için eylem planı başlattı.

Avrupalı ve Uzak Doğulu markalar kazadan daha az etkilendi

Ülkedeki Avrupalı ve Uzak Doğulu markaların ise limanın kapatılmasından daha az etkilendiği belirtiliyor. Maryland eyaletindeki Baltimore Limanı'nda geçen yıl en az 750 bin araç elleçlenmişti.

Maryland eyaletindeki Francis Scott Key Bridge isimli köprünün yıkılması ile birlikte, Baltimore Limanı ile bölgenin önemli bir otoyolu da ulaşıma kapandı.

Otomotiv sektöründe endişeler yarattı

Kazanın şoku henüz atlatılamamışken, liman ve otoyolun kapanması otomotiv sektöründe bir takım endişeler yarattı.

Baltimore Limanı ABD'nin otomobil sevkiyatları açısından en yoğun limanı özelliğini taşıyor. Maryland Liman İdaresi'nden alınan verilere göre, limanda 2023 yılında en az 750 bin araç elleçlendi.

Motorlu taşıtlar ve parçalar, tüm Baltimore limanı ithalatının yüzde 42'sini oluşturuyor.

Acil eylem planı kapsamında yeni rota arayışları

Kazanın ardından acil eylem planı hazırlayan ABD'li otomobil üreticileri General Motors ve Ford, Baltimore Limanı'nın kapatılmasının ardından etkilenen sevkiyatları yeniden yönlendirecek yeni rotalar arayışında olduklarını bildirdiler.

General Motors'dan yapılan açıklamada, "Durumun operasyonlarımız üzerinde minimum düzeyde etki yaratmasını bekliyoruz. Araç sevkiyatlarını diğer limanlara yeniden yönlendirmek için çalışıyoruz" denildi.

Ford Mali İşler Direktörü John Lawler da, Salı günü erken saatlerde bir konteyner gemisinin dört şeritli köprüye çarpmasının ardından meydana gelen köprünün çökmesinin, şirketin otomobil sevkiyatlarını diğer limanlara yönlendirmeye zorlayacağını ve tedarik zincirini etkileyeceğini belirtti.

"Tedarik zincirini biraz uzatacaktır"

Bloomberg News'e konuşan Lawler, "Bunun bir etkisi olacak. Parçaları başka limanlara yönlendirmemiz gerekecek. Bu muhtemelen tedarik zincirini biraz uzatacaktır" dedi.

ABD'de Chrysler, Jeep ve Dodge gibi markalar ile varlık gösteren Stellantis'ten yapılan açıklamada da, "Müşterilerimize otomobil teslimatlarını kesintisiz bir şekilde sağlamak için çeşitli ulaşım çözümleri üzerinde acil durum konusunda görüşmeler başlattık" ifadeleri kullandı.

Biden yönetiminden konuya ilişkin açıklama

Şirketler haricinde, Biden yönetiminden de konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, limanda çok sayıda aracın elleçlendiğini vurgulayarak, yetkililerin kazanın yaratacağı 'ciddi' etkilerle ilgilendiğini söyledi.

Buttigieg, "Bunun tedarik zincirleri üzerinde büyük ve uzun süreli bir etki yaratacağına şüphe yok" dedi.

Otomobil ticaret grubu Alliance for Automotive Innovation'ın CEO'su John Bozzella, "Fakat kesinlikle bir aksama olacak. Baltimore, ABD'nin 1 numaralı otomobil limanıdır ve oradaki otomotiv operasyonlarının ölçeğini anlamalarına yardımcı olmak için federal yetkililerle temas halindeyiz" dedi.

Yabancı markalar kazadan çok etkilenmeyecekler

ABD'de faaliyetleri olan yabancı markalar ise, kazadan çok etkilenmeyecekleri görüşünde.

Japon üretici Toyota, "Baltimore, Kuzey Amerika operasyonlarımız için birincil liman olmasa da, araç ihracatı üzerinde bir miktar etkisi olacak. Şu anda önemli bir aksama beklemiyoruz ancak uzun vadeli etkiyi ve karşı önlemleri belirlemek için durumu yakından değerlendiriyoruz" açıklamasında bulundu.

Volkswagen Group of America da, Baltimore'daki köprünün çöküşünden şirketin etkilenmeyeceğini belirtirken, Nissan'dan da benzer yönde bir açıklama yapıldı.

BMW'den yapılan açıklamada ise, yeni bir sevkiyat rotası oluşturulduğu ve bu rotanın limanın okyanus tarafında bulunduğu, dolayısıyla köprünün çökmesinin gemileri etkilemeyeceği kaydedildi.

Mercedes-Benz de, gelişmelerin otomobil ihracı veya şirketin Alabama'daki fabrikasının parça tedariki üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını ve durumun izlediğini bildirdi.

Renault, Nissan'da payını azaltıyor

 

B sınıfı ehliyette yeni düzenleme

 

Hyundai Motor 80 bin kişiyi işe alacak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafiğe kayıtlı taşıt sayısı azaldı

Trafiğe kayıtlı taşıt sayısı azaldı

access_time19 Temmuz 2024 10:06

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen aya göre yüzde 14.6 gerileme gösterdi.

Trump'tan elektrikli araçlara ambargo

Trump'tan elektrikli araçlara ambargo

access_time19 Temmuz 2024 08:48

ABD Başkan Adayı Trump, "Beyaz Saray'daki ilk günümde elektrikli araç zorlamasına son vereceğim" ifadesini kullandı

ABD'li Ford'dan 3 milyar dolarlık yatırım kararı

ABD'li Ford'dan 3 milyar dolarlık yatırım kararı

access_time18 Temmuz 2024 16:04

ABD'li Ford Motor, Super Duty üretimini büyütmek için 3 milyar dolar yatırım yapacak

İBB UKOME'den 'Paylaşımlı Yolculuk' hamlesi

İBB UKOME'den 'Paylaşımlı Yolculuk' hamlesi

access_time18 Temmuz 2024 15:03

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği'ne ilişkin komisyon kurulmasına karar verildi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)