Akaryakıta yeni indirim var mı?

Akaryakıta yeni indirim var mı?

access_time04 Aralık 2022 16:43
Brent petrol için yeni gelişmeler araç sahiplerini akaryakıtta indirim olması yönünde heyecanlandırdı. Sektör temsilcileri, salı gününden itibaren akaryakıta yeni indirim gelmesini bekliyor.

Akaryakıt fiyatları için Dolar/TL'deki stabil seyir sonrası brent petrol varil fiyatı doğrudan etkili olmaya devam ediyor. Benzin fiyatı ve motorin fiyatları son dönemde petrol tarafındaki düşüşle beraber geriliyor. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre; Salı gününden itibaren motorin fiyatları için 0,69 TL indirim geliyor.

Brent petrol fiyatları geriledi. Döviz kurlarında oynaklığın azalması ile ile benzin fiyatı ve motorin fiyatları için daha çok petrol etkili oluyor. Kasım ayında mazot fiyatı 4 TL'ye yakın, benzin fiyatı ise 2,5 TL indirim aldı. Öte yandan brent petrol için yeni gelişmeler yaşanıyor.

BRENT PETROL İÇİN DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ?

Brent petrol geçtiğimiz hafta, Çin'de "sıfır Kovid-19" politikasına karşı ülke genelindeki protestoların etkisi ve Rus petrol için planlanan tavan fiyat teklifi ile 80,83 dolar düzeyi ile 11 ayın en düşük seviyesini gördü. Brent petrol bu seviyenin ardından bir miktar toparlanarak 85 dolar bandında dengelendi.

Öte yandan hafta sonu gelen haber akışında; Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaştığı bildirildi.

ABD'DEN DESTEK GECİKMEDİ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanması kararını memnuniyetle karşıladıklarını ve bu uygulamayı desteklediklerini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanması kararının yaptırımların etkisini artıracağını ve Rusya'nın petrol gelirlerini azaltacağını söyledi.

MOTORİN FİYATLARI KASIM'DA 4 LİRA DÜŞTÜ

Kasım ayında 26,36 TL'den giren motorin grubu ayın son gününde gelen indirimin ardından 22,43 TL'ye düştü. Böylece Kasım'da motorine yaklaşık 4 lira indirim gelmiş oldu.

Kasım ayına 21,38 TL ile giren benzin grubu ise ay içindeki en yüksek seviyesi olan 22,69 TL'yi gördükten sonra Kasım ayını 20,15 TL'den kapattı.

 MOTORİN (MAZOT) ARALIK AYINA ZAM İLE BAŞLADI

Brent petroldeki toparlanma sonrası Aralık ayına motorin fiyatları 1 lira 16 kuruş zam ile girdi.

MAZOT FİYATI İÇİN YENİ İNDİRİM GELİYOR

Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre motorin fiyatları için 6 Aralık Salı gününden itibaren 0,69 TL indirim gelmesi bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Araç sahipleri benzin fiyatı ve mazot fiyatı başta olmak üzere pompaya yansıyan değişimler sonucu günlük olarak araştırmalarını sıklaştırdı.

İSTANBUL GÜNCEL BENZİN VE MAZOT FİYATI

Motorin fiyatları: 23,59 TL
Benzin fiyatı: 20,15 TL

ANKARA GÜNCEL BENZİN VE MAZOT FİYATI

Motorin fiyatları: 23,73 TL
Benzin fiyatı: 20,33 TL

İZMİR GÜNCEL BENZİN VE MAZOT FİYATI

Motorin fiyatları: 23,80 TL
Benzin fiyatı: 20,34 TL
 
Akaryakıt fiyatları il il ve bayi bayi farklılık gösterebilir. Salı gününden itibaren mazot fiyatı 0,69 TL daha ucuzlayacak.

PETROL FİYATLARI İÇİN KİLİT RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Akaryakıt sektör temsilcileri brent petrolün 80 dolar altına sarkması durumunda yeni indirimler gelebileceğini belirtirken, emtia piyasası uzmanları ise Rusya-Ukrayna tarafından gelecek olumlu bir haber akışının olup olmaması benzin ve mazot fiyatı için doğrudan belirleyici olan petrole yön vereceğini ifade etti.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİNİN PETROL ÜZERİNDE 25-30 DOLARLIK ETKİSİ VAR

Rusya Ukrayna krizinin çözülmesi durumda petrol üzerindeki 25-30 dolarlık bir geri çekilme olabileceği beklentisi piyasalarda öne çıkıyor.

Motorine ikinci indirim yolda

Bu hafta ikinci kez: Motorine yeni indirim!

Benzin fiyatlarına 45 kuruşluk indirim geldi

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

access_time21 Şubat 2024 16:06

Almanya'da Grünheide bölgesi sakinleri Tesla'nın fabrika genişletme planına karşı çıktı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)